افزایش ذخایر ۵ ماده استراتژیک در کشور

۱۳۹۵-۰۸-۳۰ اقتصاد

افزایش ذخایر ۵ ماده استراتژیک در کشور

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد پیش بینی می‌شود تا پایان امسال، ذخایر ۵ ماده معدنی استراتژیک افزایش قابل توجهی یابد.

به گزارش ۲۴ به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران،مهدی کرباسیان گفت: تا پایان امسال، خبرهای خوشی از افزایش ذخایر معادن طلا، مس، روی، زغال سنگ و سنگ آهن اعلام می کنیم.

او افزود: ارزش ذخایر فعلی معادن کشور به ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد دلار می رسد که تنها بخش ناچیزی از اکتشاف انجام شده طی یکصد سال اخیر با توجه به مساحت کشور است.

کرباسیان با بیان اینکه از سال ۹۳، عملیات اجرایی برنامه اکتشاف ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع آغاز شد ،خاطرنشان کرد: به رغم بودجه پایین و کمبود نقدینگی، سال گذشته بودجه مناسبی برای این بخش اختصاص یافت و با اقدامات صورت گرفته پیش بینی می شود که تا پایان امسال، خبرهای خوشی از افزایش ذخایر معادن طلا، مس، روی، زغال سنگ و سنگ آهن اعلام کنیم.

به گفته وی، ایمیدرو در سال ۹۴، یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال در بخش اکتشاف معادن هزینه کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو به افزایش ذخایر معادن سنگ آهن سنگان از ۹۰۰ میلیون تن به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن اشاره کرد و گفت: اکنون ۹ کارخانه فرآوری کنسانتره و گندله در این منطقه در حال احداث است که نخستین کارخانه (گندله سازی ۵ میلیون تنی فولاد مبارکه) تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: طی ۶ ماهه نخست سال آینده نیز واحد ۵ میلیون تنی شرکت اوپال و نیز واحد ۲.۵ میلیون تنی گندله شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در منطقه سنگان به بهره برداری می رسد.

کرباسیان خاطرنشان کرد: تا سال گذشته وارد کننده گندله بودیم و با طرح های افتتاحی جدید، دیگر واردات گندله نخواهیم داشت.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۸-۳۰ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.