خط قرمز ناطق نوری!

۱۳۹۵-۰۸-۲۹ سیاست

خط قرمز ناطق نوری!

«حاضر نیستم وارد میدان شوم، چون قاعده بازی را نمی‌دانیم.»

به گزارش ۲۴ آنلاین، او را باید غایبی دانست که تاثیرگذاری‌اش از بسیاری حاضران بیشتر است؛ چرا که دیر زمانی است برای او، رسیدن به کرسی‌های قدرت معنایی ندارد و تنها به دنبال آن است که وحدت در میان نیروهای معتقد به منافع مالی کشور تقویت شود. در این مسیر بارها مورد هجمه قرار گرفته و سکوت کرده است؛ چرا که به‌خوبی واقف است پیام وتاثیرگذاری این سکوت بسیار بیش از پاسخ دادن به آنهایی است که رسیدن به قدرت بیش از آرامش کشور، منافع و مصالح ملی برایشان دارای اهمیت است. در هنگامه هر انتخاباتی مشورت با حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری در صدر برنامه تصمیم‌گیران قرار می‌گیرد و گروه‌های سیاسی به دیدار او می‌روند تا از توصیه‌های او بهره ببرند. البته تا چندی قبل از او دعوت به کاندیداتوری در انتخابات‌هایی مانند ریاست‌جمهوری می‌کردند، اما زمانی که با گلایه‌های او درباره فضای بی‌اخلاقی سیاسی در کشور مواجه می‌شدند، تنها می‌توانستند قول دهند در مسیر اخلاقی سیاست حرکت کنند و بس؛ چنان که اخیرا هم درباره بی‌میلی به کاندیداتوری پس از انتخابات ۸۴ عنوان کرده است:«من به عنوان فردی که بنیه دارم، نشاط دارم، حوصله کار تشکیلاتی دارم، نه افراطی هستم و نه تفریطی، خیلی‌ها از اصولگرا و اصلاح‌طلب‌های راست راست و چپ چپ را هم قبول دارم و آنها نیز نزد من می‌آیند، دلیل اینکه حاضر نیستم وارد میدان شوم، این است که قاعده بازی را نمی‌دانیم.»

جامه مصلح بر تن ناطق نوری

ناطق نوری از مقطعی به بعد جامه مصلح بر تن و سعی کرد در مسیر تصمیم بهتر به کمک بزرگان اعتدالی بیاید، اما خط قرمزی برای خود قائل شد که نقش او علنی نشود؛ چنان که بارها از گوشه و کنار خبرهای حضور سیاسیون در لواسان برای دیدار با ناطق نوری به گوش رسیده، اما شیخ نور تمایلی به رسانه‌ای شدن آن دیدارها نداشته است، اما اکنون که انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ به بحث اصلی گعده‌های سیاسی تبدیل شده است، ناطق نوری غلظت خط قرمز را کاهش داد و خواست تا آنچه می‌گوید، منتشر شود که البته این تصمیم یک تدبیر بود تا مواضعش به اطلاع همه سیاسیون برسد.

تضادها در کشور باید حل شود

رئیس دفتر بازرسی رهبری دردیداری که اعضای حزب ایران زمین با او داشتند، با بیان اینکه تضادها در کشور باید حل شود، گفت که دموکراسی بدون ابزار امکانپذیر نیست. ناطق نوری با بیان اینکه دموکراسی در کشور ما از ابزار لازم یعنی حزب برخوردار نیست، گفت: باید در همه کارها به خبره آن کار مراجعه و از او سوال کرد. خبره می‌تواند خبره را انتخاب کند و معنی حزب همین است. بنا براین شورای مرکزی یک حزب کارشناس مسائل حزبی است که بدنه و عامه مردم در مسائل انتخابات باید به آن مراجعه کنند و او بتواند پاسخگو باشد که متاسفانه نوعا احزاب ما این‌گونه نیستند. لذا باید به این سمت حرکت کنیم تا بتوانیم خبره کار ریاست‌جمهوری یا مجلس را به جامعه معرفی کنیم. وی با بیان اینکه بعد از انقلاب بهترین حزب، حزب جمهوری اسلامی است که هرچه داریم از آنجاست، تصریح کرد: حزبی که با نظر امام تشکیل شد و بهترین شخصیت‌ها همچون رهبرمعظم انقلاب اسلامی، مرحوم بهشتی،‌هاشمی‌رفسنجانی و موسوی اردبیلی در راس آن بودند. بعدها به تشخیص امام راحل و به دلیل عدم سازگاری با ساختار حکومتی فیتیله‌اش پایین کشیده شد. رئیس دفتر بازرسی رهبری با اشاره به اینکه مشکل دیگر احزاب ما این است که آنها به قاعده بازی آگاه نیستند، ادامه داد: در کشور ایتالیا میانگین عمر یک دولت۵/۱ سال است، دولت تنها عوض می‌شود، ولی کشور تکان نمی‌خورد؛ چرا که در این کشور سیستم وجود دارد و رئیس‌جمهور از هر حزبی باشد، حق دارد مشاوران، وزرا و معاونان را از حزب خود برگزیند، اما از آن به پایین را کارشناسان هستند که تعیین می‌کنند و رئیس‌جمهور حق ندارد مدیرکل یا رئیس اداره‌ای خاص را تغییر دهد، اما در کشور ما این جناح روی کار می‌آید و همه را رد می‌کند، آن که رای می‌آورد کارکنان جناح رقیبش را کنار می‌گذارد.

قاعده بازی را بلد نیستیم

ناطق نوری گفت: ما قاعده بازی را بلد نیستیم، کشوری که ۳۷ سال حکومت جمهوری اسلامی دارد نباید این‌گونه باشد. دکتر روحانی سه وزیر را که در مجلس قبلی رد شده بودند، پیشنهاد می‌کند و آنها در این مجلس رای می‌آورند! چنین چیزی بار را به منزل نمی‌رساند. وی خطاب به اعضای حزب اسلامی ایران زمین گفت: اگر می‌خواهید حزب شکل بگیرد، همین اعتدال را حفظ کنید و با همین فرمان بروید جوانان را با آغوش باز بپذیرید. عنصر اخلاق را در کار حزبی فراموش نکنید که مهم‌ترین عامل موفقیت حضرت رسول در کار تشکیلاتی خلق نیکو بود.

 منبع: روزنامه آرمان

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۸-۲۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.