ساخت سنسور از اسفناج

۱۳۹۵-۰۸-۱۷ دنیای فناوری

ساخت سنسور از اسفناج

دانشمدان دانشگاه MIT با قرار دادن برگ های اسفناج در نانو تیوب های کربنی موفق به تولید نوعی سنسور هوشمند شده اند.
به گزارش ساینس دیلی، این سنسور قادر است تا مواد منفجره را شناسایی کرده و از از طریق رله های تقویت کننده امواج را به یک گیرنده مثل گوشی تلفن هوشمند و غیره ارسال نماید.
شاید بتوان این موضوع را به عوان اولین دستاورد ترکیب مهندسی الکترونیک با گیاهان داسنت و این همان امری است که دانشمندان از آن به عنوان نانوبیونیک گیاهان «plant nanobionics» یاد می کنند.
پروفسور مایکل استرانو استاد مهندسی شیمی دانشگاه MIT می گوید: (( هدف اصلی علم نانوبیونیک این که از نانو ذرات تشکیل دهنده گیاهان استفاده و دستاوردی های جدیدی به غیر مصارف رایج و بومی ایجاد نماید.))
در این کیس نانو ذرات اسفناج به گونه سازماندهی شده اند تا ترکیبات نیترات دار را که اکثرا در مین های زمینی و دیگر مواد قابل انفجار به کار گرفته می شوند را، شناسایی کنند. تحقیقات نشان داده اند هنگامی که ترکیبات نیترات دار در آب های زیر زمینی مخلوط می شوند، گیاه اسفناج به طور طبیعی وجود این ترکیبات را نمایان می سازد. نانو تیوب های کربنی باعث انتشار سیگنال های فلورسنت از طریق برگ های اسفناج شده که این سیگنال ها توسط دوربین های فرو سرخ قابل شناسایی و خواندن هستند.
پروفسور استرانو عقیده دارد که گیاهان به طور خارق العادی توانایی شناسایی و کشف در محیط پیرامون را دارند زیرا که آنها خود در این محیط و میان بازه وسیعی از داده ها و اطلاعات زندگی می کنند.

(Visited 71 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۸-۱۷ دنیای فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.