طلای جهانی ثابت ماند

۱۳۹۵-۰۸-۰۶ اقتصاد

طلای جهانی ثابت ماند

به گزارش ۲۴ آنلاین ،ایسنا نوشت: تقاضا برای خرید فیزیکی در آستانه فصل جشنواره در هند، قیمت طلا را در معاملات روز جاری ثابت نگه داشت؛ با این همه قوی‌تر شدن ارزش دلار این فلز ارزشمند را تحت فشار نزولی قرار داده است.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور، ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۲۶۵.۷۴ دلار رسید.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر تغییر چندانی نداشت و در ۱۲۶۶.۳۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته هفت دلار کاهش یافت و در ۱۲۲۶۶.۷۰ بسته شد و تقریبا همه رشد قیمتی که یک روز قبل داشت را از دست داد. قیمت طلا از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون ۳.۸ درصد کاهش نشان می دهد.

بازار طلا در انتظار روشن شدن دورنمای سیاست پولی آمریکا برای یافتن جهت حرکت مشخص است. اما انتظار می رود قیمت طلا در چند روز آینده تحت تاثیر افزایش خرید طلا در هند که دومین مصرف کننده بزرگ این فلز در جهان است، افزایش پیدا کند. دادن طلا به عنوان هدیه در جشنواره‌های مذهبی دیوالی و دهانتراس مرسوم است.

تحلیلگران بانک ANZ در یادداشتی نوشتند: سرمایه گذاران برای نشانه‌های تقاضای فیزیکی فزاینده به هند چشم دوخته اند.

رونالد لیونگ، مدیر فروش در شرکت لی چیونگ گولد در هنگ کنگ به رویترز گفت: اگرچه خرید فیزیکی در هند از قیمت ها حمایت کرده است اما کاهش قراردادهای خرید در هفته گذشته، روند صعودی قیمت ها را محدود کرده و این فلز احتمالا در محدوده ۱۲۶۰ تا ۱۲۸۰ دلار معامله خواهد شد. وی در ادامه افزود: ارزش دلار هم اندکی افزایش یافته و هیچ نشانه ای از حرکت طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار وجود ندارد؛ در حالی که فروش طلا در صندوق های سرمایه گذاری دیده می شود. بازار در انتظار نشست هفته آینده بانک مرکزی آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

صندوق “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، اعلام کرد ذخایرش روز چهارشنبه ۱.۴۹ درصد کاهش یافت و به ۹۴۲.۵۹ تن رسید.

چارلز ایوانز، رییس بانک فدرال شیکاگو اوایل هفته جاری اظهار کرد انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا نرخهای بهره را تا پایان سال ۲۰۱۷، سه دور افزایش دهد. این اظهارات به صعود دلار به بالاترین سطح در ۹ ماه گذشته منجر شد.

نشست سیاست پولی بعدی بانک مرکزی در روزهای اول و دوم نوامبر برگزار می شود. آمار معاملات فدرال نشان می دهند سرمایه گذاران احتمال افزایش نرخ های بهره در دسامبر را ۷۳ درصد برآورد می کنند که در مقایسه با ۵۹ درصد در ابتدای ماه افزایش پیدا کرده است.

طلا به افزایش نرخ های بهره آمریکا فوق العاده حساس است، زیرا نرخ های بالاتر، هزینه نگهداری طلا را که دارایی بدون بازده است، افزایش می دهد و به جذابیت سرمایه گذاری آن لطمه می‌زند.

در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۷.۵۸ دلار رسید. هر اونس پلاتین با ۰.۵ درصد کاهش، به ۹۵۷.۷۴ دلار صعود کرد و هر اونس پالادیم با ۰.۱ درصد افزایش، ۶۲۲.۵۰ دلار معامله شد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۸-۰۶ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.