ربیعی: هزینه رفاهی کشور سالانه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است

۱۳۹۵-۰۸-۰۴ اقتصاد

ربیعی: هزینه رفاهی کشور سالانه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هزینه رفاهی سالانه در کشور را ٢٠٠ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: تزریق پول به تنهایی نمی تواند به محو فقر کمک کند.
ربیعی: هزینه رفاهی کشور سالانه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است
به گزارش۲۴آنلاین، «علی ربیعی» روز سه شنبه در همایش رفاه اجتماعی نگاهی به گذشته و چشم انداز آینده که با حضور جمعی از سفیران خارجی مقیم تهران در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد، افزود: این هزینه های رفاهی شامل ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی، ٣٧ هزار میلیارد تومان کمک به صندوق های بازنشستگی، ۴۸ هزار میلیارد تومان سهم بخش درمان و ۴۰ هزار میلیارد تومان کمک به آموزش و پرورش و آموزش عالی است.
ربیعی ادامه داد: همچنین سالانه ١٠ هزار میلیارد تومان به یارانه نان و ١٠ هزار میلیارد تومان نیز به بنیاد شهید اختصاص می یابد که با هزینه ۷۵ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی که در بودجه دولت لحاظ نمی شود، در مجموع بیش از ٢٠٠ هزار میلیارد تومان است.
وزیر کار گفت: شناسایی انواع فقر در دولت تدبیر و امید انجام شد که فقر آموزشی، فقر درمان، فقر مسکن و فقر خوراکی از جمله این فقرها بوده است.
وی اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد که یک خانواده با بیماری سرطان که بر یکی از اعضای خانوار وارد می شود، دو دهک درآمدی سقوط می کند.
ربیعی یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم را بیمه پایه درمان برای همه ایرانیان عنوان کرد و گفت: بیمه پایه درمان مشکلی برای طرح تحول سلامت ایجاد نکرد و اگر مشکلاتی هست، ناشی از مسایل دیگر است.
وی گفت: در دولت یازدهم ١٧٠ هزار کودک که دچار سوء تغذیه هستند، شناسایی شده اند که روزانه یک وعده غذای گرم به آنها داده می شود.
ربیعی نشست با سفیران کشورهای خارجی برای تبادل اطلاعات در خصوص حوزه رفاه اجتماعی را اقدامی درخور توجه عنوان کرد و گفت: چنین نشست هایی می تواند به تبادل دانش و تجربه میان کشورها منجر شود.
وی با اشاره به محتوای کتاب «امنیت ملی در جهان سوم» گفت: در این کتاب عنوان شده که توصیه های سازمان های جهانی از جمله بانک جهانی در کاهش فقر کشورها تاثیر نداشته است اما بهترین کار انتقال تجربه میان کشورهایی است که تجارب همانندی در کاهش فقر و توسعه رفاه اجتماعی دارند.

**شاخص های اقتصادی را کنترل کردیم
وی گفت: در دولت یازدهم توانستیم شاخص های اقتصادی از جمله نرخ تورم را کنترل کنیم که در کوتاه مدت تاثیر خوبی بر زندگی مردم دارد.
ربیعی اظهار داشت: شاخص های رفاهی طی سه سال گذشته ۱۵رتبه افزایش داشته است.
وی همچنین با اشاره به کودکان بازمانده از تحصیل گفت: یکی از برنامه های رفاه اجتماعی در ایران، شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل بود که در برخی از استان ها توانسته ایم این کودکان را در مدارس ثبت نام کنیم.
وی گفت: همچنین در زمینه فقر حمایتی در دولت تدبیر و امید برای خانوارهایی که دارای دو معلول هستند، مسکن در نظر گرفته ایم که به بسیاری از این خانوارها داده شده است و برخی دیگر نیز داده خواهد شد و این سیاست برای زنان سرپرست خانوار هم پیگیری می شود.

**رابطه جنگ و فقر
ربیعی با اشاره به ارتباط میان جنگ و فقر در کشورها گفت: امروزه تنها جنگ نیست که امنیت کشورها را به خطر می اندازد و فقر را به ارمغان می آورد بلکه فقر و گسترش آن می تواند تهدیدی برای اختلال در امنیت اجتماعی باشد.
وی با اشاره به وقایع یازدهم سپتامبر که منجر به کشته شدن انسان های بیگناه در کشور آمریکا شد، گفت: این پدیده بدون تبیین اجتماعی موضوع قابل بررسی نیست.
وزیر کار یادآور شد: «آلن تورن» جامعه شناس فرانسوی معتقد است که نابرابری های اجتماعی می تواد منجر به ناامنی اجتماعی شود.
ربیعی به دیدار خود با مشاور امنیت صدراعظم آلمان در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: در آن دیدار درباره ریشه های تروریسم اعلام کردم که فقر و تبعیض می تواند زمنیه ساز بروز تروریسم در جهان باشد که اکنون شاهد این پدیده با چنین دیدگاهی هستیم.
وی گفت: اکنون با تروریسم کور مواجه هستیم که علت وجودی آنها ناشی از نابرابری های اجتماعی است.
وزیر کار توضیح داد: شاید بتوان ریشه اصلی افرادی که از کشورهای اروپایی جذب داعش می شوند، را در فاشیسمی جست و جو کرد که به شکل پنهانی در کشورهای اروپایی وجود دارد.
وی گفت: به هیچ وجه دیدگاههای اسلامی برای افرادی که به جریان داعش پیوسته اند، اهمیتی ندارد.
وی ادامه داد: پس از جنگ دوم جهانی تنها یک جنگ در اروپا (جنگ بالکان) رخ داد اما در طول این مدت ۱۲۰جنگ در کشورهای آسیایی، خاورمیانه و آفریقایی به وقوع پیوسته است.
ربیعی یادآور شد: ریشه تمامی جنگ ها و بروز پدیده های شومی نظیر تروریسم، گسترش فقر و تبعیض طبقاتی است و دامنه این بحران می تواند کشورهای آسیب پذیر را در بر گیرد.

**صدای فقرا باید شنیده شود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در جامعه ای که صدای فقرا شنیده نشود، فقر عمیق تر می شود.
ربیعی ادامه داد: سنت های جامعه نشان می دهد در جوامعی که صدای فقر شنیده نمی شود روشنفکران این مسئولیت را بر عهده می گیرند که این نیز خود مغتنم است.
وی گفت: در چنین جوامعی رسانه ها صدای فقرا را انعکاس نمی دهند بنابراین باید سیاست هایی اتخاذ کرد که به موضوع فقر و فقرا در جامعه توجه شود.
وزیر کار یادآور شد: اجرای برنامه های توسعه ای در کشورها بهبود زندگی فقر را به دنبال دارد.

** توسعه فقط داشتن ساختمان های بلند نیست
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: توسعه فقط داشتن ساختمان های بلند و دودکش های بلند کارخانه ها نیست چه بسا کارخانه های بزرگ خود موجب مشکلات عدیده زیست محیطی هم شود.
وی توسعه را به معنای نشاط در جامعه، بهبود زندگی رفاهی مردم و بهبود زندگی فقرا دانست و گفت: برنامه های معطوف به فقرا طی سه سال گذشته در کشور پیگیری می شود.
ربیعی تاکید کرد: اگر بتوانیم فقر را کنترل کنیم و زندگی فقرا را بهبود بخشیم، به نفع همه جامعه است و حتی ثروتمندان از آن بهره مند می شوند.
به گفته ربیعی، جامعه امن تر به نفع همه مردم است زیرا فقر موجب بروز آسیب های اجتماعی و همچنین تزلزل جامعه می شود.
ربیعی معتقد است: بروز آسیب های اجتماعی تنها به دلیل فقر نیست بلکه شکل دیگر از آسیب های اجتماعی به علل دیگری در جامعه بروز کرده است.
به گفته وزیر کار، ایجاد گفت و گوهای اجتماعی پیرامون موضوع فقر می تواند به کنترل فقر در جامعه کمک کند.

**خیر جمعی جنبش اجتماعی است
ربیعی همچنین گفت: خیر جمعی در جامعه ایران به جنبش اجتماعی تبدیل شده است و خیرین اجتماعی و کنشگران مدنی در نهادهای مدنی نقش بزرگی در کنترل فقر و آسیب های اجتماعی ایفا می کنند.
وی گفت: خیر جمعی داروی بی بدیل مقابله با آسیب های اجتماعی و کاهش فقر است.

**جامعه مدنی باید تقویت شود
ربیعی معتقد است: جامعه مدنی در ایران باید تقویت شود و خوشبختانه در دولت یازدهم حمایت های خوبی از سازمان های مردم نهاد (سمن ها) انجام می شود.
وی گفت: سازمان های مردم نهاد تجارب ارزشمندی در فعالیت های اجتماعی دارند که می توان از این تجارب بهره مند شد.
وزیر کار یادآور شد: تخصیص پول نمی تواند رفاه را افزایش دهد بلکه بهبود مسائل رفاهی نیاز به تدبیر دارد که دامنه ای از آموزش تا توانمند سازی انسان ها را در بر می گیرد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۸-۰۴ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.