بررسی یک تناقض در خاطرات آیت الله مهدوی کنی از هاشمی رفسنجانی

۱۳۹۵-۰۸-۰۲ سیاست

بررسی یک تناقض در خاطرات آیت الله مهدوی کنی از هاشمی رفسنجانی

رسانه های یک جریان سیاسی خاص در سالگرد درگذشت آیت الله مهدوی کنی،بخشهایی از کتاب خاطرات او را منتشر کردند.

دراین خاطرات دستچین شده که با هدف تخریب رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفته است، از قول آیت الله مهدوی کنی،هاشمی رفسنجانی به نرمی،مدارا و خوشخویی با ماموران و بازجویان ساواک متهم شده است.در مقابل،آیت الله مهدوی کنی خود و برخی دیگر از مبارزان را دارای برخورد تند و سخت با عوامل ساواک در زندان معرفی کرده است.

هرچند وی در خاطره خود تاکید دارد که این بدان معنا نیست که او از هاشمی رفسنجانی مبارزتر بوده و رفتار هر دوطرف  ریشه در اخلاق فردی وتربیت آنها داشته است اما نحوه بازگویی خاطره و از آن مهمتر مقطع انتشار آن در زمان حال،پرسشهایی را در ذهن ایجاد می کند.

صرفنظر از هدفی که رسانه های خاص از بازگویی این خاطرات ، آنهم  سالها بعد از انتشارش دنبال می کنند،به نظر میرسد خاطرات مرحوم مهدوی کنی دست کم در این موردخاص،دچار تناقض جدی و آشکار با واقعیتهای تاریخی دیگر است.

قاعدتا اگر هاشمی می خواست در برابر ساواک آن هم در زندان از موضعی نرم و ملایم برخوردار باشد، معقول تر آن بود که اساسا وارد مبارزه نشود و رنج زندان را هم به جان نخرد.در آن صورت نیازی به دستگیری نبود و کار به نرمش و مدارا هم نمی کشید! این در حالی است که فردی متهم به نرمش و مدارا شده که از سال ۱۳۳۷ در میدان مبارزه  علیه رژیم پهلوی حضور داشته و مرحوم آیت اله مهدوی با انکه چند سال از او بزرگتر بوده، دیرتر به میدان جدی مبارزه علیه رژیم پهلوی وارد شده است. بعلاوه اینکه آیت الله مهدوی کنی در محاکمه در دادگاه نظامی به ۴سال زندان محکوم شده،حال آنکه هاشمی بیش از این میزان محکومیت داشته است. و این روند نمی تواند موید نرم رفتاری هاشمی باشد.

برای پاسخ به این تناقض باید نظردیگر همرزمان این دو شخصیت و نیز نظرآقای هاشمی رفسنجانی را جویا شد. چنانچه مستندات جدید، نظر مرحوم مهدوی را رد کند،ناگزیر این بخش از تاریخ و خاطرات ایشان اصلاح می شود . و اگر مبارزان همرزم ،نظر مرحوم آقای کنی را تایید کنند باید از آنها خواست تناقضی را که در بیانشان و بیان آن مرحوم خودنمایی می کند،رفع نمایند. هرچند که ممکن است نزدیکان مرحوم آیت الله به استناد قرینه های دیگری ،بتوانند این تناقض را حل کنند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۸-۰۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.