بازگشت دلار به پیش از تعطیلات

۱۳۹۵-۰۷-۲۸ اقتصاد

بازگشت دلار به پیش از تعطیلات

بازگشت دلار به پیش از تعطیلات در چهارمین روز هفته، شاخص بازار ارز سومین افت متوالی را تجربه کرد و یک محدوده دیگر پایین رفت. روز سه‌شنبه، دلار ۲تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۵۸۹ تومان رسید.

با این افت، قیمت دلار برای اولین بار از یکشنبه هفته گذشته و پیش از تعطیلات محرم وارد محدوده ۳ هزار و ۵۸۰ تومان شد. به گفته فعالان، افت نرخ حواله درهم و پایین آمدن ارزش دلار در منطقه استانبول ترکیه دو عاملی بودند که قیمت در بازار داخلی را در جهت کاهشی قرار دادند. این در حالی بود که روز دوشنبه، ارزش دلار در ترکیه بالا بود، ولی این پالس افزایشی بادوام نبود و روز سه‌شنبه، ارزش آن پایین آمد تا فرصت آربیتراژی در بازار داخلی ایجاد نشود.

برخلاف افت قیمت دلار، روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۶ هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۹۲ هزار تومان رسید. این بیشترین میزان رشد از ۱۴ شهریورماه بود و سکه را به بالاترین قیمت از تاریخ ۱۴ مهر رساند، رکوردزنی سکه بیش از هر عاملی ناشی از افزایش بهای اونس به بالای محدوده هزار و ۲۶۰ دلار تا ساعت ۳ بعدازظهر روز سه‌شنبه بود.

برگشت پس از ۹ روز

یکشنبه هفته گذشته، قیمت دلار از محدوده ۳ هزار و ۵۹۰ تومان خارج شد و با ۴ تومان افت به قیمت ۳ هزار و ۵۸۶ تومان رسید. با این حال، پس از این افت، روز دوشنبه شاخص ارزی رشد ۱۲ تومانی را تجربه کرد و در آستانه مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. برخی فعالان اعتقاد داشتند که رشد روز یاد شده بیشتر تحت‌تاثیر شرایط بازار صورت گرفت که حالت نیمه تعطیل داشت.

در ادامه روند رشد دلار در فضایی که بیشتر بازار تحت‌تاثیر معامله‌گران غیررسمی قرار داشت، ادامه یافت و روز پنج شنبه این ارز با ۴ تومان رشد از مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تومان عبور کرد و به قیمت ۳ هزار و ۶۰۲ تومان رسید.

پس از این روند افزایشی، از ابتدای هفته جاری فضای بازار تقریبا حالت طبیعی به خود گرفت و تاثیرگذاری معامله‌گران غیررسمی کاهش یافت؛ به‌طوری‌که از یکشنبه هفته جاری قیمت در جهت کاهشی قرار گرفت و نهایتا روز سه‌شنبه برای اولین بار از یکشنبه هفته گذشته، وارد محدوده ۳ هزار و ۵۸۰ تومان شد.

این اتفاق در حالی رخ داد که در ابتدای روز سه‌شنبه، قیمت دلار تا ۳ هزار و ۵۸۵ تومان پایین رفته بود، ولی با رسیدن به این نقطه میزان خریدهای ارزی بالا رفت و نهایتا شاخص ارزی ساعت ۳ بعدازظهر در انتهای محدوده ۳ هزار و ۵۸۰ تومان و با قیمت ۳ هزار و ۵۸۹ تومان به کار خود پایان داد. این در حالی بود که در بازار غیررسمی، پس از ساعت ۳بعدازظهر قیمت‌های بالاتری نیز به ثبت رسید.

فشار بیرونی

در چهارمین روز هفته، قیمت دلار بیشتر تحت‌تاثیر عوامل بیرونی قرار داشت. به گفته فعالان، افت نرخ حواله درهم و پایین آمدن ارزش دلار در منطقه استانبول ترکیه دو عامل مهمی بودند که دلار داخلی را در مسیر کاهشی قرار دادند.

روز سه‌شنبه، نرخ حواله درهم به ابتدای محدوده ۹۸۰ تومان نزدیک‌تر شد و نهایتا با قیمت ۹۸۲ تومان به کار خود پایان داد. به این ترتیب، افت نرخ حواله این ارز برای سومین روز متوالی قیمت دلار را تحت‌تاثیر قرار داد. از سوی دیگر، ارزش دلار در ترکیه افت کرد تا از این دریچه نیز سیگنال کاهش به بازار داخلی فرستاده شود.
دنیای اقتصاد

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۷-۲۸ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.