استعفای ۱+۲

۱۳۹۵-۰۷-۲۸ سیاست

استعفای ۱+۲

به گزارش  ۲۴ آنلاین، روزنامه آرمان نوشت:

«یک منبع آگاه در دولت خبر استعفای جنتی، گودرزی و فانی را در راستای ترمیم کابینه یازدهم تایید کرد.» روحانی تحقق به وعده‌های خود به ملت را بیش از هر امری مهم می‌داند. پس با تیم خود در این مسیر گام بر می‌دارد. در این مسیر ایثار و فداکاری موضوع مهمی است. بنابراین نباید تعجب کرد که دیروز خبر استعفای سه وزیر تایید شد.

«علی جنتی»؛ وزیری که تفاوت دارد

شاید «استیضاح» بیش از «استعفا» در دولت روحانی محتمل به نظر می‌آمد. شاید اگر دلواپسان مجلس نهم، جای خود را به اکثریت اعتدالی مجلس دهم نمی‌دادند، آنچه روزگاری بر سر «رضا فرجی‌دانا» آمد، بر سر دیگر وزرای دولت یازدهم هم می‌آمد. در این میان، علی جنتی، با بلوایی که دلواپسان مخالف دولت بر سر برگزاری کنسرت در مشهد و قم بر پا کردند، محتمل‌ترین گزینه برای استیضاح تصور می‌شد، اما امروز، نه دیگر مجلس نهمی بر سر کار است و نه وزیر ارشاد، استیضاح شد، بلکه او استعفا داده است؛ استعفایی که امروز، خود در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بدیهی است که علی جنتی، به‌یک‌باره به اتخاذ چنین تصمیمی، مصمم نشده است. اتفاقات، فشارها، بیانیه‌ها و خاصه، عقب‌نشینی‌های رسمی و علنی مسیر را به سمتی برد که گویی علی جنتی چاره‌ای جز استعفا برای خود متصور نبود. زمانی می‌توان به عمق مساله پی برد که به خود یادآور شویم تنها ۷ ماه تا انتخابات و ۹ ماه به معرفی دولت جدید به پارلمان باقی‌مانده است. بااین‌حال، عرصه چنان بر آقای وزیر تنگ آمده که او عطای وزارت را به لقای آن بخشید و استعفا کرد. درحالی که شایعه استعفای جنتی، فضای سیاسی کشور را تحت‌الشعاع قرار داده بود، شایعه‌ای دیگر به میان آمد و آن، دیدار علی جنتی با پدرش برای مشورت در باب واگذاری مسند وزارت بود. با شنیده‌هایی که از اختلافات میان پدر و پسر به گوش می‌رسید، از وزیر ارشاد انتظار می‌رفت برای استعفا با آیت‌ا…‌هاشمی‌رفسنجانی مشورت کند، نه آیت‌ا… جنتی! بااین‌حال، تا به امروز، شواهد و قرائن نشان می‌دهد که جنتی استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده است؛ چراکه روز سه‌شنبه، سخنگوی دولت هم موضعی نداشت جز سکوت. اما خبرها و شنیده‌ها، پای دو وزارتخانه دیگری را به میان می‌کشاند که «آرمان امروز» بارها بر لزوم تغییر وزرای آنها و ایضا، ترمیم کابینه تاکید کرده بود؛ دو وزارتخانه‌ای که بیش از وزارت ارشاد، نیاز به تغییر وترمیم دارند.

حرف سخنگو، روی حرف وزیر!

سخنگوی دولت در توضیح استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: روی حرف او حرفی نمی‌زنم. ایلنا نوشت؛ محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوالی درباره استعفای وزیر ارشاد، اظهار کرد: خودشان گفتند چند روز صبر کنید. دیگر من چه‌کاره‌ام روی حرف او حرف بزنم. وی همچنین در پاسخ به این سوال که« بعد از ماجرای استعفا، پ آیا دولت اقدامی برای این کارکرده؟» گفت: چند روز صبر کنید، به پاسخ‌هایتان می‌رسید. در روزهای گذشته، علی جنتی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره انتشار خبر استعفایش در رسانه‌ها گفت: قرار نیست درباره این مساله اظهارنظر و صحبتی بکنم و در چند روز آینده همه‌چیز کاملا مشخص می‌شود.

حمایت کمیسیون فرهنگی از جنتی

درحالی که واکنش‌ها به خبر استعفای وزیر ارشاد، به موافقان و مخالفان تقسیم می‌شود، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس دهم، روز سه‌شنبه، از اعلام آمادگی این کمیسیون برای دعوت از وزیر ارشاد و تلاش برای مجاب کردن او به پس گرفتن استعفایش سخن گفته است. سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت که این کمیسیون آمادگی دارد با تمام توان به فعال‌سازی برنامه‌های وزارت ارشاد یاری برساند و از آقای جنتی حمایت کند. ایلنا نوشت؛ احد آزادی‌خواه گفت: در شرایط فعلی استعفای جنتی نه به صلاح دولت است و نه به صلاح کشور. او افزود: باتوجه به اینکه آقای جنتی در تیم دولت روحانی است و همکاری با دولت را پذیرفته، باید بنابر فرموده رهبری تا آخرین لحظه به کار خود ادامه دهد. نماینده مردم ملایر یادآور شد: درصورتی‌که استعفای آقای جنتی به نتیجه برسد، متاسفانه نه‌تنها کاری پیش نمی‌رود، بلکه گره کوری در مسیر فعالیت این وزارتخانه ایجاد می‌کند. او در باب برنامه کمیسیون فرهنگی برای حمایت از وزیر ارشاد گفت: شخصا معتقدم باید با پادرمیانی و دعوت از وزیر فرهنگ ارشاد برای حضور در جلسه‌های کمیسیون، فضا را به سمتی سوق دهیم که آقای جنتی از این استعفا منصرف شوند. آزادی‌خواه تصریح کرد: آقای جنتی این وزارتخانه را مدیریت کرده و تا به امروز کارها را پیش برده و صلاح نیست در این چندماه باقیمانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری استعفا کند؛ چراکه هرکسی در این چند ماه روی کار بیاید، قادر نخواهد بود از آسیب‌هایی که در پی استعفای وزیر گریبانگیر فرهنگ و هنر کشور می‌شود، جلوگیری کند.

جانشین یا سرپرست؟!

درعین‌حال، طی روزهای گذشته سید رضا صالحی‌امیری و حجت‌ا… ایوبی نام‌هایی بودند که به عنوان جانشین علی جنتی مطرح می‌شدند، اما روز سه‌شنبه، خبرگزاری تابناک به نقل از منبعی آگاه که نام آن را فاش نکرد، این خبر را تکذیب کرده و از احتمال برگزیدن سرپرست به‌جای پیشنهاد وزیر برای وزارت ارشاد خبر داد. تابناک نوشت: بنا بر اطلاعات به دست‌آمده، رئیس‌جمهور ترجیح می‌دهد فعلا یک نفر را به سرپرستی این وزارتخانه معرفی کند که به‌احتمال فراوان از معاونان فعلی جنتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. دراین‌بین گویا گزینه موردنظر، سیدعباس‌صالحی است که ۱۵ مهرماه ۱۳۹۲ با حکم علی جنتی به عنوان معاون فرهنگی وزارت ارشاد معرفی شد. بر اساس آنچه این منبع آگاه اعلام کرده، رئیس‌جمهور تا پایان ماه جاری (آخر همین هفته) تصمیم نهایی را درباره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتخاذ خواهد کرد.

استعفای ۳ وزیر؟!

خبرگزاری تابناک درحالی در گزارشی اختصاصی، احتمال انتخاب جایگزین برای جنتی را رد و سخن از تمایل رئیس‌جمهور به انتخاب سرپرست برای وزارت ارشاد به میان آورد که سایت خبری انتخاب، این فرضیه را رد و مجهولات بیشتری را به معادله استعفای وزیر ارشاد اضافه می‌کند. انتخاب که گزارش اختصاصی خود را به نقل از منبعی آگاه منتشر کرده است، معادله دو مجهولی استعفای جنتی و جانشین او را به معادله‌ای با شش مجهول بدل کرد و مدعی شد که وزرای وزرش و جوانان و آموزش‌وپرورش نیز استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده‌اند! بنا بر این ادعا، سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کتابخانه ملی، نصرا… سجادی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و علی‌اصغر مونسان، مدیرعامل منطقه آزاد کیش، گزینه‌های احتمالی جانشینی محمود گودرزی هستند. از سوی دیگر، جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب، هر یک گزینه‌های خود را برای وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش به رئیس‌جمهور معرفی کرده‌اند. برخی نزدیکان دولت نیز «نوبخت» را به عنوان گزینه پیشنهادی برای آموزش‌وپرورش معرفی کرده‌اند. البته «انتخاب» روشن نکرده که مراد از «نوبخت»، سخنگوی دولت است یا نماینده مردم تهران در مجلس دهم. در همین حال، منابع مطلع گفته‌اند که قرار است محمدعلی نجفی سرپرستی یکی از دو وزارتخانه ورزش یا آموزش‌وپرورش را عهده‌دار شود‌؛ هرچند شنیده‌ها حکایت از آن دارد که شخص نجفی، تمایلی برای این کار ندارد. بر این اساس، اصولگرایان گزینه حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش‌وپرورش دولت احمدی‌نژاد و اصلاح‌طلبان، مرتضی حاجی، وزیر آموزش‌وپرورش دولت اصلاحات را به رئیس‌جمهور پیشنهاد داده‌اند. از سوی دیگر، شنیده‌های «انتخاب» حکایت از آن دارد که برخی نزدیکان دولت، با احمد مسجدجامعی وزیر ارشاد دولت اصلاحات گفت‌وگوهایی را برای تکیه‌بر صندلی ارشاد پیشنهاد داده‌اند که با مخالفت او مواجه شده‌اند. در این مورد، نزدیکان دولت نیز از گزینه‌های قطعی بی‌اطلاعند و همه منتظر اعلام رسمی نظر رئیس‌جمهور هستند. اما رئیس‌جمهور معتقد است تنها هنگامی استعفاهای سه وزیر را خواهد پذیرفت که گزینه‌های قطعی او برای معرفی به مجلس، مشخص‌شده باشند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۷-۲۸ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.