روایت واقعه کربلا در اینستاگرام سفیر ایران در انگلستان

۱۳۹۵-۰۷-۲۰ چند رسانه‌ای

روایت واقعه کربلا در اینستاگرام سفیر ایران در انگلستان

حمید بعیدی نژاد با انتشار پستی در اینستاگرام خود واقعه کربلا را به تصویر کشید.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلستان با انتشار پستی در اینستاگرام خود واقعه کربلا را به تصویر کشید.

وی نوشت:

“أعلام العاشورا” یا معرفی اسامی برخی اشخاص و مکانها در عاشورا (بترتیب الفبا): (همین مختصر واقعیتهای زیاد نهفته ای را بازگو میکند) ابا عبدالله الحسین: ایشان فرزند علی ع و فاطمه زهرا س ، نوه پیامبر و پدر امام سجادع، و همراه برادرش امام حسن ع جزو پنج نفر آل عبا و شرکت کننده در مباهله و دارای لقب سرور جوانان اهل بهشت میباشد که در سوم شعبان سال چهارم هجری در شهر مدینه متولد و روز عاشورا در سال شصت و یک هجری در کربلا برای اعتلای اسلام همراه با تمامی فرزندان و اقوام و یاران خود به شهادت رسید.
اباالفضل العباس: ایشان فرزند امام علی ع و ام البنین و برادر امام حسین ع بود که در چهارم ماه شعبان سال بیست و شش هجری متولد و به سبب زیبایی به ماه خانواده بنی هاشم ملقب بود. ایشان در جنگهای صفین و نهروان در کنار پدرشان حاضر بودندو دارای دو فرزند بود که فرزند پانزده ساله او بهمراه هر سه برادرش در کربلا شهید شدند و خود نیز در کربلا در حدود سی و پنج سالگی بهنگام آوردن آب برای فرزندان اهل بیت با خوردن تیر به چشمان و از دست دادن دستانش به شهادت رسید. ضریح او در نزدیکی ضریح امام حسین ع است که بهمین دلیل ناحیه ی بین دو ضریح را “بین الحرمین” یعنی بین دو حرم نام نهاده اند.
اسلم الترکی: وی خدمتگذار امام حسین ع بود و در کربلا به شهادت رسید.ام البنین: فاطمه کلابیه معروف به ام البنین همسر امام علی ع بود که بخاطر داشتن چهار پسر بنامهای ابوالفضل العباس، عبدالله، جعفر و عثمان، به “مادر پسران” یا ام البنین نامیده میشد. تمامی چهار فرزند پسر او در کربلا شهید شدند ولی او بعد از خبر دارشدن از واقعه ی کربلا با شهامت و رشادت خطبه های عمیقی در اظهار ارادت به امام حسین ع خواند که اهالی مدینه را تحت تاثیر قرار داد. قبر وی در قبرستان بقیع میباشد.
بُرَیْر بن خضیر: وی دانشمند و از قاریان بنام قرآن بود و کتابی در حدیث بنام قضایا و احکام داشت. وی ساکن کوفه بود و در کربلا به امام حسین ع ملحق شد و در کربلا به شهادت رسید.

جون: وی خدمتکار ابوذرغفاری بود و در کربلا به شهادت رسید.
حبیب بن مظاهر: از یاران وفادار امام علی ع بود که در جنگهای جمل و صفین و نهروان شرکت داشت. وی در بسیاری از علوم از جمله فقه و تفسیر و ادب و حدیث تبحر داشت و حافظ کل قرآن بود. وی در هفتاد و پنجسالگی در کربلا به میدان رفت و به شهادت رسید. سرِ وی در سوریه و بدنش در کربلا دفن گردید.(ادامه در پست بعدی)

روایت واقعه کربلا در اینستاگرام سفیر ایران در انگلستان+اینستاپست

بعیدی نژاد در ادامه نوشت:
قسمت دوم :
حرّبن یزید ریاحی: او از خاندان معروف عراق و از رؤسای قبایل مهم کوفه بود که فرمانده سپاه کوفه هم بود ولی در مقدمه ی جنگ به لشگر امام ع پیوست و ظاهرا اولین فردی بود که از طرف سپاه امام به میدان رفت و قبل از نبرد در خطبه های موثری سپاهیان کوفه را به خاطر جنگیدن با امام حسین ع توبیخ و به ترک جنگ ارشاد فرمود. پس از نبرد شجاعانه ی وی با دشمن و بر زمین افتادن، امام حسین ع بر بالین وی رفت و فرمود تو همانطور که اسمت حر است، در دنیا و آخرت آزاده هستی.
خولی: وی از دژخیمان سپاه کوفه بود که شقاوتهای زیادی را علیه اهل بیت از خود نشان داد که اوج آن زمانی بود که وی از طرف ابن سعد ماموریت یافت که سرِ جدا شده ی امام را برای جلب شادمانی ابن زیاد به کوفه ببرد. وی در زیارت ناحیه ی مقدسه صراحتاً مورد لعن امام زمان ع قرار گرفته است.
رباب: همسر امام حسین ع و مادر علی اصغر نوزاد و سکینه کودک خردسال امام بود. امام به ایشان علاقمند بودند و وی نیز اشعاری در وفاداری و محبت به امام سروده بود. بعد از حادثه ی کربلا با آنکه شخصیتهای زیادی مایل به ازدواج با وی بودند، چنان از فجایع کربلا متاثر شده بود که به هیچ ازدواجی تن نداد، بلکه نقل شده است که از غصه حتی از نشستن در سایه خودداری میکرد بطوریکه یکسال بعد در حزن فراوان از دنیا رحلت فرمود.

زُهیربن قین: وی از اهالی کوفه بود که در سر راه برگشت از حج در ضمن مصاحبت امام مجذوب گشت و همراه امام به کربلا عزیمت کرد. وی فرمانده سمت راست سپاه امام بود که در ظهر عاشورا برای تامین امنیت نماز ظهر امام و یارانش خود را آماج تیرها قرار داد. وی با رشادت جنگید و در کربلا به شهادت رسید.

زینب: ایشان سومین فرزند امام علی ع و فاطمه زهرا س میباشد که در سال شش هجری متولد و در سال شصت و دو در منطقه ی زینبیه از دنیا رحلت نمودند. ایشان با پسر عموی خود عبدالله جعفر ابوطالب که پنج سال بزرگتر از او بود ازدواج فرمود. نقش بی بدیل زینب س در کربلا در محافظت از کودکان، حرکت دادن اسیران اهل بیت به سمت شام، ظاهر شدن با قدرت در برابر یزید در امارت وی و دفاع شجاعانه از اصول و حقانیت امام حسین ع، بحق نام پیام آور عاشورا را زیبنده ایشان گردانیده است.
سکینه: وی دختر امام حسین ع بود که در سن کودکی در کربلا حضور داشت. او بعدها خانواده تشکیل داد و در شمار زنان بزرگ فرهیخته ی عالم اسلام در آمد و بویژه در ادبیات به شخصیت برجسته ای مبدل گشت و در سال صدو هفده هجری در مدینه رحلت فرمود. (ادامه در پست بعدی)

روایت واقعه کربلا در اینستاگرام سفیر ایران در انگلستان+اینستاپست

وی  در ادامه نوشت:
قسمت سوم-
شمر بن ذی الجوشن: وی پسر یک نظامی جسور بود که چون دو جوشن یا زره را روی هم استفاده میکرد به ذی الجوشن لقب یافته بود. شمر ابتدا در سپاه امام علی ع بود اما بتدریج از سپاه امام جدا و به خوارج پیوست. در کربلا وی به سپاه ابن زیاد و ابن سعد پیوست و فرمانده پیاده نظام لشگر کوفه را برعهده گرفت. اوج شقاوت او زمانی بود که وقتی امام حسین ع در اثر جراحات وارده بر زمین افتادند او بر سینه ی امام نشست و سر مبارک ایشان را از بدن مطهر جدا کرد. او در سال شصت و شش هجری توسط لشگر مختار به قتل رسید.

عبیدالله بن زیاد: وی فرزند زیاد و کنیزی بنام مرجانه بود. پدرش زیاد فرزند حرام بود و چون پدرش معلوم نبود، “زیاد بن ابیه” یا “زیاد پسر پدرش” نامیده میشد. عبیدالله بن زیاد یا کوتاهتر ابن زیاد از سرداران نامدار مشهور اموی بود که در سال پنجاه و چهار هجری به حکومت خراسان و سپس در سال پنجاه و شش به والی حکومت بصره منصوب شد. پس از مرگ معاویه و با روی کار آمدن یزید، همزمان با حرکت مسلم بن عقیل به کوفه، وی با حفظ سمت، والی کوفه هم شد تا اوضاع را سر و سامان بدهد. وی در زیارت عاشورا مورد نفرین واقع شده است. در سال شصت و هفت هجری وی و سپاهیانش در جنگ با مختار از وی شکست خوردند که سپاهیانش پراکنده و خودش در این جنگ کشته شد.
علقمه: نهری منشعب از رود بلند فرات بوده است که در محلی در حدود پانزده کیلومتری کربلا از رود فرات جدا میشده و برای سیراب کردن زمینهای زراعی به کربلا می رسیده است. سپاه کوفه برای اعمال فشار، دسترسی سپاه امام حسین به این نهر را ممنوع ساخته بود تا آب به افراد سپاه و خانواده امام نرسد.
علی اصغر: وی فرزند نوزاد شش ماهه امام حسین ع و مادرش رباب بود. وی آماج تیر سه پیکان خصم قرار گرفت و در جا به شهادت رسید. امام در آنهنگام خون وی را گرفته و بر آسمان پاشیدند.
علی اکبرع: وی پسر رشید و جوان امام حسین ع است که در سن ایشان از هجده تا بیست و هشت اختلاف است. وی را شبیه ترین فرد به پیامبر اکرم از نظر سیما و سیرت می دانسته اند و امام حسین ع می فرمودند که هروقت دل ما برای پیامبر تنگ میشد به وی نگاه میکردیم. وی در نبردی شجاعانه در کربلا به شهادت رسید.

عمر بن سعد: عمر فرزند سعد ابن ابی وقاص فرمانده مشهور سپاه بزرگ اسلام در فتوحات زمان صدر اسلام بود. ابن سعد در زمان خلافت یزید با وعده ی رسیدن به حکومت ری فرماندهی سپاه کوفیان علیه امام حسین ع را پذیرفت. وی قساوتهای زیادی را علیه امام حسین ع و سپاه او بخرج داد و سپاه خود را به ارتکاب وحشیانه ترین جنایتها فرمان داد. (ادامه در پست بعدی)

روایت واقعه کربلا در اینستاگرام سفیر ایران در انگلستان+اینستاپست

سفیر ایران در انگلستان در ادامه نوشت:
قسمت چهارم-
وی قساوتهای زیادی را علیه امام حسین ع و سپاه او بخرج داد و سپاه خود را به ارتکاب وحشیانه ترین جنایتها فرمان داد. بعد از عاشورا علیرغم اصرار ابن زیاد، یزید با انتصاب وی بعنوان والی ری موافقت نکرد که باعث پشیمانی و دلخوری زیاد او شد و خانه نشین شد. وی که از جمله افرادی است که در زیارت عاشورا مورد نفرین قرار گرفته است در سال شصت و شش هجری بدست مختار ثقفی به قتل رسید.
فرات: رود بزرگی است که مانند دجله سرچشمه ی آن در شمال عراق است. کربلا در ناحیه ی غربی رود فرات قرار دارد.
قاسم بن الحسن ع: قاسم فرزند امام حسن مجتبی ع و مادرش نرگس نام داشت. او در عاشورا تنها سیزده سال داشت و جوانی بسیار زیبا بود که امام حسین ع او را به مثابه یادگار دلبند برادر بزرگترش بسیار دوست میداشتند. پاسخ وی به سوال امام حسین ع که مرگ را چگونه میبیند معروف است که فرموده بود: مرگ در راه خدا برایم از عسل شیرین تر است. امام نیز وی را به شهادت در کربلا بشارت دادند. امام با شهادت قاسم بسیار گریستند.
کربلا: کربلا که امروز شهری بزرگ و میعاد عاشقان اهل بیت میباشد در سال واقعه ی عاشورا، تنها اسم ناحیه ای بیابانی بوده است که به نامهای نینوا و طف معروف بوده و فاصله آن تا بغداد صدو پنج کیلومتر است. امام حسین ع وقتی در مسیر سفر با سپاه خود به این نقطه رسیدند و نام آنرا شنیدند گریستند و فرمودند این منطقه سرزمین “کرب و بلا” یعنی سرزمین رنج و سختی است.
کوفه: این شهر بدنبال آغاز حملات مسلمانان به ایران ابتدا بصورت پادگانی تاسیس و بسرعت به شهر بزرگی تبدیل شد و سپس در زمان حکومت امیر مؤمنان به پایتختی مهم مبدل گردید. این شهر دارای زیارتگاهها و مساجد بسیار معنوی مهمی میباشد که بهمین دلیل از جایگاه ارزشمندی نزد شیعیان برخوردار است.

مروان: خاندان آل مروان دشمنی آشکار و خصمانه ای با پیامبر و خاندان ایشان داشتند و در زیارت عاشورا مورد لعن قرار گرفته اند. پدر مروان بنام حٓکٓم در اهانت و تمسخر پیامبر حدی نمی شناخت و نهایتا هم مورد نفرین رسول قرار گرفت و به طائف تبعید شد. اما مروان در زمان عثمان تحت حمایت او قرار گرفت و ضمن بازگشت از تبعید، در دستگاه او به نفوذ و ثروت زیادی دست یافت و از جمله زمین ارثی اهل بیت بنام فدک به او داده شد. علیرغم بیعت ظاهری با امام علی ع به اصحاب جمل پیوست و با حضرت جنگید. در جمل وقتی دید طلحه قصد دارد با جدا شدن از سپاه جمل به سپاه علی ع بپیوندد او را با تیر به قتل رسانید و مشمول فرموده پیامبر اسلام که قاتل طلحه ملعون است، گشت.
(ادامه در پست بعدی نهایی)

روایت واقعه کربلا در اینستاگرام سفیر ایران در انگلستان+اینستاپست

وی در پایان نوشت:
قسمت پنجم و پایانی-
مروان بعد از شهادت علی ع به امارات مدینه دست یافت که مرتب در خطبه های جمعه خود علی ع را لعنت میکرد، ولی چنانچه حضرت پیش بینی کرده بودند عمر امارت او بیش از چند ماه نبود. او و چهار فرزندش که آنها هم مدت کوتاهی به امارت رسیدند سختی های زیادی را به شیعیان و اهل بیت رسول تحمیل کردند.

مسلم بن عقیل: مسلم فرزند عقیل برادر امام علی ع است که بعنوان نماینده ی امام حسین ع به کوفه رفت و توانست از هجده هزار نفر برای امام بیعت بگیرد. اما با اوج یافتن تهدیدات حکومت در نهایت بسیاری از بیعت کنندگان از حمایتهای خود دست کشیدند و شخص مسلم نیز به دستور حکومت دستگیر و به دستور ابن زیاد بعد از بریدن سر مطهر، بدنش از بالای قصر به پایین پرتاب شده و سر مبارکش را نزد یزید فرستادند. ضریح وی در کوفه است. دو پسر مسلم بنامهای عبدالله و محمد و همچنین چند از برادران او و فرزندان عقیل در رکاب امام حسین ع در کربلا به شهادت رسیدند.

مسلم بن عوسجه: وی در کوفه زندگی میکرد و به مسلم بن عقیل در کوفه کمک زیادی نمود. اما پس از حرکت امام حسین ع به کربلا، وی نیز همراه حبیب بن مظاهر به ایشان پیوست و در روز عاشورا به شهادت رسید.
هرمله بن کاهل: وی تیرانداز ماهری در سپاه کوفیان بود که نوزاد امام حضرت علی اصغر را با تیر سه پیکان خود هدف قرار داد و به شهادت رسانید. وی بعدها توسط مختار ثقفی به قتل رسید.

یزید: یزید پسر معاویه در سال بیست و پنج متولد و سه سال پس از عاشورا در دمشق مرد. او در سال شصت هجری در نقض صریح مفاد صلح پدرش با امام حسن ع به خلافت رسید که بهمین دلیل امام حسین ع با وی بیعت ننمود. وی در راستای تثبیت حکومت خود جنایات بسیاری مرتکب شد که اوج آن دستور قتل امام حسین ع و فرزندان و یارانش بود. سپاهیان یزید به حکم وی برای مقابله با سپاه عبدالله بن زبیر به خانه ی کعبه حمله نمود و آنرا با منجنیق به سنگ بست. وی به حفظ شریعت بی اعتنا، و عشرت جوی و شرابخوار بود و صراحتا آیات الهی را مورد تمسخر قرار می داد. بعد از مرگ او پسرش به قدرت رسید.
پایان.

روایت واقعه کربلا در اینستاگرام سفیر ایران در انگلستان+اینستاپست

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۷-۲۰ چند رسانه‌ای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.