آخوندی:پرداخت وام مسکن هفت برابرشد

۱۳۹۵-۰۷-۱۷ اقتصاد

آخوندی:پرداخت وام مسکن هفت برابرشد

به گزارش ۲۴آنلاین، ایرنا نوشت: عباس آخوندی در چهارمین شورای اداری استان کردستان در سنندج افزود: هم اکنون تمامی افراد می توانند با سپرده گذاری ۱۰۰ میلیون ریالی در بانک عامل تا سقف ۷۰۰ میلیون ریال تسهیلات هشت درصدی دریافت کنند.

وی اضافه کرد: همچنین در این طرح یک خانواده می تواند با سپرده گذاری ۲ عضو خود تسهیلات دریافتی را تا سقف یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال افزایش دهد.

به گفته وی، دولت با عدم ورود به بخش مسکن سازی به دنبال اعطای حق انتخاب به خانواده ها در خرید و ساخت مسکن است تا تجربه های تلخ رشد قیمت مسکن، افت کیفیت ساخت و تاخیر در تحویل به مردم تکرار نشود.

وی مسکن مهر و ایجاد برخی مشکلات به مردم را نتیجه ورود دولت به ساخت مسکن عنوان کرد و افزود: دولت با عزمی جدی به دنبال رفع مشکلات زیر بنایی و روبنایی مسکن مهر در تمام نقاط کشور است.

به گفته آخوندی، ۳۵ هزار واحد برای مسکن مهر استان کردستان تصویب شده بوده که هم اکنون ۲۵ هزار واحد آن تحویل متقاضیان شده و ۱۰ هزار واحد دیگر نیز در دست اقدام برای تکمیل است.

** کریدور شمال – جنوب
وزیر راه و شهرسازی گفت: کریدور شمال – جنوب به دلیل این که کوتاه ترین مسیر برای اتصال اروپا به خلیج فارس است نقش محوری در توسعه آینده ایران دارد.
افزود: این کریدور به طول ۴۵۰ کیلومتر از استان های مختلفی در شمال، غرب و جنوب غرب کشور عبور می کند و ۳۰ درصد از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار می دهد.

وی اضافه کرد: علاوه بر استفاده ترافیکی از این کریدور، ۱۰ پایانه مرزی کشور از آن بهره مند و با اتصال بندر امام خمینی (ره) در شهرستان ماهشر استان خوزستان به مرز بازرگان شهرستان ماکو آذربایجان غربی عمده تجارت و توسعه اقتصادی کشور در حاشیه رشته کوه زاگرس رقم می خورد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود ۳۲۰ کیلومتر از این کریدور ارتباطی از استان کردستان عبور می کند که تا کنون ۱۲۰ کیلومتر آن به بهره برداری رسیده و ۱۲۰ کیلومتر آن در دست احداث و ۸۰ کیلومتر نیز در سال جاری به پیمانکار واگذار می شود.

به گفته آخوندی، ۷۰ کیلومتر از ۱۲۰ کیلومتر احداث شده بلوک میاندوآب به کرمانشاه، امروز با صرف بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان این که ظرفیت های متعدد لجستیک از جمله سکونت، صنعت، گردشگری و توریسم زاگرس نشینان (حاشیه رشته کوه زاگرس) در مسیر این کریدور قرار دارند، افزود: دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته تمرکز جدی برای اجرای این طرح گذاشته و آن را وارد نظام برنامه ریزی کشور کرده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که مسیر سنندج به مریوان از دیگر طرح های بزرگراهی کشور در کردستان است و شرق این استان را به مرز ترانزیتی باشماق هم متصل می کند، گفت: این مسیر به طول ۱۰۵ کیلومتر و به علت قرار گیری در کوه ها سه تونل در آن احداث می شود.

آخوندی گفت: قسمت اول آن ۳۰ کیلومتر طول دارد و ۲ تونل ‘همرو’ به طول یک هزار و ۳۲۶ متر و ‘گزردره’ به طول ۳۲۲ در این مسیر قرار دارند که تنها روانسازی و لاینینگ پارکینگ آنها باقی آمانده است.
وی اضافه کرد: در قسمت دوم که به طول ۲۲ کیلومتر است و تونل باغان به طول یک هزار و ۸۸۶ متر در این مسیر قرار دارد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: تکمیل شبکه راه روستایی نیازمند احداث ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر است و دولت تدبیر و امید هم اکنون احداث یک هزار کیلومتر از این میزان را در دستور کار خود قرار داده است.

** نوسازی ناوگان هوایی
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: دولت با انعقاد تفاهم نامه های متعدد خارجی و داخلی به دنبال نوسازی ناوگان هوایی است تا پرواز در فرودگاه های متوسط را افزایش و از سرگیری کند.
آخوندی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۶۰ فرودگاه در کشور وجود دارد، افزود: ۱۰ فرودگاه بزرگ ۸۰ درصد از پروازهای کشور را به خود اختصاص داده و فرودگاه های دیگر به دلیل کمبود مسافر از درصد کمی برخوردار هستند.

وی گفت: در نوسازی ناوگان هواپیمایی کشور، عمده اهداف، خرید هواپیماهای کوچک با گنجایش کم مسافر است تا شرکت های هواپیمایی توجیه اقتصادی برای دایر کردن پروازها در فرودگاه های کوچک و متوسط داشته باشند.

به گفته آخوندی، از آبان امسال در روزهای شنبه و چهارشنبه هر هفته، تعداد پروازهای فرودگاه سنندج از ۶ پرواز به هشت پرواز افزایش می یابد و طرح احداث فروگاه سقز این استان نیز در حال اجرا است.

** احداث شبکه ریلی کردستان
به گفته وزیر راه و شهرسازی احداث راه آهن کردستان نیز همزمان با بهره برداری از راه آهن استان همدان در بهار سال آینده آغاز می شود.
آخوندی افزود: هم اکنون ۳۰ درصد زیرسازی شبکه ریلی به سمت کردستان انجام شده و امروز مقرر شد ایستگاه راه آهن کردستان در محدوده شهر سنندج مکان یابی و نسبت به انجام مقدمات احداث آن اقدام شود.

وی برخورداری از خطوط ریلی را از مطالبه های مردمی عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح نیازمند اتصال به شبکه بوده و تمام نشدن راه آهن همدان مهمترین علت در اجرا نشدن آن است.
عباس آخوندی امروز پنجشنبه ۱۵ مهر به همراه معاونان خود به استان کردستان برای بهره برداری از ۷۰ کیلومتر بزرگراه و ۸۰ کیلومتر راه روستایی به این استان سفر کرده است.

بهره برداری از کنارگذر سقز به طول ۱۲ کیلومتر، قطعه ۹ بزرگراه کرمانشاه به میاندوآب در کامیاران استان کردستان به طول ۱۰ کیلومتر، باند دوم سنندج به همدان به طول ۱۲ کیلومتر توسط وزیر راه و شهرسازی انجام شد.

امروز در بخش راه های روستایی نیز راه روستاهای دانی کش، گلین، علی آباد، احمدآباد، دژن، ملکشان، دگاگا، قوره دره و مروارید و چند روستای دیگر به بهره برداری رسید.
ایرنا

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۷-۱۷ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.