تورم آبان ؛ حداقل ۴۶ درصد!

۱۴۰۱-۰۹-۱۲ اقتصاد

تورم آبان ؛ حداقل ۴۶ درصد!

سناریوی چهارم؛ رشد سالانه تورم در سال گذشته

اعداد و ارقام مرکز آمار در خصوص روند قیمت ها نشان می دهد تورم متوسط ماهانه در سال ۱۴۰۰ برابر با ۲.۵ درصد بوده است. اگر در ۴ ماه پیش رو از سال جاری، سیاست ها به گونه ای اتخاذ شوند که قیمت کالاها و خدمات رشدی معادل با متوسط ماهانه سال قبل را داشته باشند، در نهایت تورم امسال به ۴۸.۶ درصد خواهد رسید. سطحی که تنها ۱.۴ واحد درصد تا مرز ۵۰ درصد فاصله دارد.

اما حداقل رشد ماهانه قیمت ها تاپایان ۱۴۰۱ به نوعی کمترین تورم ثبت شده در پایان سال را پیش بینی می کند.
سناریوی پنجم؛ رشد ماهانه ۱ درصدی تاپایان سال

حالتی که به باور برخی تحلیل گران با توجه به چسبندگی رشد قیمت ها، کمی بعید به نظر می رسد آن است که فرض شود هر ماه تورم ماهانه به طور متوسط ۱ درصد ثبت شود. این در حالی است که در یک سال و نیم گذشته هرگز چنین اتفاقی رخ نداده و همواره تورم ماهانه بالاتر از ۱ درصد بوده است.

با این حال تخمین زده می شود درکمترین حالت سرعت رشد قیمت ها، تورم سال جاری به ۴۶.۶ درصد خواهد رسید که به نوعی کمترین سطح تورم درمیان سناریوهای مورد بررسی است.

اتفاقی که البته یک رکورد مهم در اقتصاد ایران به شمار آمده و هشدار تورمی را برای امسال به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرآنلاین،در نهایت دامنه تخمین تورم در کمترین و بیشترین سرعت رشد ماهانه قیمت ها نشان می دهد احتمالا تورم پایان سال در محدوده ای میان ۴۶ تا ۵۰ درصد قرار بگیرد که طبق داده های مرکز آمار، محدوده ای هشدار آمیز برای اقتصاد ایران محسوب می شود. این محدوده برای تورم نقطه ای اسفند ۱۴۰۱، از ۴۳ تا ۶۲ درصد خواهد بود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۹-۱۲ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.