بهترین زمان مراجعه به متخصص گوارش برای دردهای شکمی

۱۴۰۱-۰۷-۳۰ سلامت

بهترین زمان مراجعه به متخصص گوارش برای دردهای شکمی

همه افراد اکثرا در طول زندگی ممکن است بارها دردهای شکمی را تجربه کرده  باشند. این درد موضعی بوده و بیشتر اوقات شبیه به یک گرفتگی است که احساس درد شدیدی را ایجاد می کند. اما باید بدانید که هرکدام از انواع دردها با توجه  به ناحیه شکم، دلیل خاصی دارد. برای تشخیص علت شکم درد و درمان آن لازم است که حتما به متخصص گوارش یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

علائم نشان دهنده بیماری  های گوارشی

دستگاه گوارش به ویژه روده و معده، دومین مغز بدن به حساب می آید. علائم بیماری های گوارشی عبارتند از:

·        احساس خستگی دائمی

داخل بدن انسان میلیون ها باکتری زندگی می کنند. حال اگر تعداد میکروارگانیسم های مضر روده و معده بیشتر از باکتری های مفید آن باشد، در این حالت یک اختلال و عدم تعادل ایجاد می شود که سیستم ایمنی دچار نقص می  نماید

این مشکل زمانی رخ می دهد که سیستم بدنی شما در مقابل برنامه های غذایی سخت، حساس و آسیب پذیر شده است و برای درمان آن باید به دنبال یک متخصص گوارش خوب بود، تا آن را درمان کنید.

·        اختلالات پوستی

پوست به عنوان وسیع ترین ارگان بدن انعکاسگر مشکلات درونی بدن بوده و اگر اختلالی در بدن باشد، پوست نمی تواند به درستی به وظایف خود عمل کند. بنابراین لازم است که حتما قبل از مراجعه به دکتر پوست با یک متخصص گوارش در رابطه با مشکلات پوستی خود مشورت کنید تا اختلالات شما به صورت ریشه ای درمان شود.

·        اضطراب، استرس و تحریک پذیری

باید بدانید که میلیون ها سلول عصبی در معده و روده وجود دارد که سیستم عصبی روده ای را تشکیل می دهد. مغز ما به طور مستقیم با سلامت دستگاه گوارش در ارتباط بوده و اگر شما احساس اضطراب و افسردگی داشته باشید، به راحتی اختلالات عصبی ایجاد می شوند و منجر به بروز مشکلات گوارشی می شود. این نوع اختلال یکی از رایج ترین بیماری های قابل تشخیص توسط متخصص گوارش است که افراد بسیاری در طول زندگی با آن مواجهه می شوند.

·        بوی بد دهان

با اینکه بوی بدن دهان ممکن است در نتیجه عوامل بسیاری از قبیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد. اگر این مساله برطرف نشود، می تواند یکی از علائم بیماری گوارشی باشد که ناشی از رشد بی رویه باکتری های مضر در روده است. اگر با این مشکل درونی روبرو شدید، به یک دکتر گوارش خوب مراجعه کنید تا در پروسه درمان قرار گیرید.

·        یبوست

وجود مواد زاید در روده و معده شروع به آزاد کردن سموم در بدن می کنند و این مشکل دستگاه گوارش شما را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. با مراجعه به یک پزشک فوق تخصص گوارش بدن خود را از سموم مضر رها سازید.

·        اختلال در تمرکز

هنگامی که در انجام فعالیت های روزمره که نیاز به تمرکز دارد، دچار مشکل می شوید، به هوش و حواس خود شک می کنید. در این حالت سریع پیگیر شده تا آن را برطرف سازید. همانطور که می  دانید بدن یک دستگاه فوق العاده هوشمند در برابر اختلالاتی است که در آن رخ می دهد و در صورت وجود مشکل، سریع واکنش داده و درصدد حل مشکل است.

·        اختلال در خواب

اگر تمام شب را عمیق می خوابید، بدانید که روده های سالمی دارید. اما اگر خواب نامناسبی دارید، اولین دلیل آن ناشی از عملکرد دستگاه گوارش است. چرا که خواب ما نیز به مانند بسیاری از مشکلات، نشان دهنده سلامت یا اختلال در ناحیه ای از بدن است.

رایج ترین بیماری های قابل تشخیص توسط متخصص گوارش

·        رفلاکس معده

یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی بوده که ناشی از بازگشت اسید معده به مری است. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به التهاب شدید در مری، خرابی دندان ها، گیر کردن غذا در مری، مشکل در بلع و غیره گردد. یادتان باشد که در صورت عدم رسیدگی به مشکل رفلاکس معده، نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد.

·        دیورتیکولیت

کیسه  های کوچکی که در قسمت  های مختلف دستگاه گوارشی ایجاد شده و در روده بزرگ دیده می  شوند. اگر این کیسه  ها بدون علامت بوده و عوارض خاصی نداشته باشند، دیورتیکولوز نامیده می شوند. اما زمانی که این کیسه  ها عفونی شده، فرد نیاز به درمان داشته که حتما باید به یک متخصص گوارش مراجعه نماید.

·        سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

علت این بیماری دقیقا در افرادی که دچار اختلالات دستگاه گوارشی می شوند، مشخص نیست. غذاهای پر فیبردر کاهش علائم سندروم تحریک پذیر موثرند. اجتناب از مصرف مواد لبنی، الکل، کافئین و غذاهایی که نفاخ هستند، می تواند موجب کاهش علائم بیماری شوند. البته عامل استرس از عوامل تشدید کننده این بیماری است.

·        بواسیر یا هموروئید

التهاب رگ  ها در ناحیه مخرج گاهی می تواند به شدت دردناک باشد و برای درمان آن نیاز است که حتما به دکتر گوارش رجوع کنید تا این مشکل شما را برطرف سازد.

·        بیماری سلیاک

دستگاه گوارش به گلوتن موجود در غلات حساس است و بیماری سلیاک نیز در رابطه با این مواد غذایی، موجب تخریب جداره پرزهای روده شده و باعث اختلال گوارشی می گردد.

·        کولیت اولسراتیو

از  رایجترین بیماری های التهابی روده بوده که بیشتر روده بزرگ را درگیر می کند.

·        سنگ کیسه صفرا

صفرا کیسه ای در ناحیه تحتانی کبد است که محل تجمع صفرای تولید شده در کبد و تخلیه آن است. گاهی در مجرای تخلیه صفرا موادی رسوب کرده که سنگ کلیه را ایجاد و مانع تخلیه صفرا می  شود.

 

جمع بندی

توصیه می شود مراقب سلامت دستگاه گوارش خود باشید و به طور منظم محصولات غذایی حاوی پروبیوتیک مصرف کرده و  برنامه غذایی خود را با نیاز های بدن هماهنگ کنید.  اگر احیانا متوجه مشکلات گوارشی شدید، حتما به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۷-۳۰ سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.