ایران با قدرت دیپلماسی تحولات قفقاز را پیگیری کند

۱۴۰۱-۰۷-۱۴ سیاست

ایران با قدرت دیپلماسی تحولات قفقاز را پیگیری کند

یک استاد ژئوپلتیک دانشگاه با تاکید بر این‌که درباره تحولات قفقاز باید دیپلماسی ایران با سرعت بیشتری کار کند، اظهار کرد: ما باید در راستای منافع ملی تحرک دیپلماتیک داشته باشیم تا بتوانیم ضمن یارگیری در قفقاز برخی دیگر از مسائل را هم حل کنیم.

عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا، در تحلیل خود از تحولات منطقه قفقاز و تنش میان آذربایجان و ارمنستان گفت: در حال حاضر باکو شرایط را مناسب می‌بیند برای این‌که خواسته‌اش را برآورده کند یعنی هم مستقیما نخجوان به سرزمین اصلی متصل شود و هم کریدوری که غرب را به شرق وصل می‌کند ایجاد گردد.

وی ادامه داد: همچنین باکو، مسکو را در شرایطی می‌بیند که نمی‌تواند اقدام جدی کند بنابراین فرصت مناسبی را پیش‌ روی خود تصور کرده است. از سوی دیگر با توجه به شراط ایران رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد تنش در منطقه است و احساس می‌کنند که به نفع‌شان است که این تنش را شدت بخشند.

این استاد ژئوپلتیک دانشگاه بیان کرد: در مرحله نخست باید دیپلماسی ایران با سرعت بیشتری کار کند. رفت و آمدهای مقامات سیاسی و نظامی ایران هم به آذربایجان و ارمنستان تداوم داشته باشد. ضمن این‌که گفت‌وگو با مقامات اروپایی هم از مواردی است که بی‌تاثیر نخواهد بود زیرا فرانسوی‌ها مخالف این تغییر وضعیت هستند آمریکا هم همین‌طور و رئیس کنگره آمریکا هم اعلام کرده که اجازه نمی‌دهیم مرزهای ارمنستان تغییر کند.

این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد: اگر موانعی از نظر سیاسی داریم و نمی‌خواهیم رابطه خاص و ویژه با آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها داشته باشیم اما در راستای منافع ملی باید تحرک دیپلماتیک در پیش بگیریم. هم کمک می‌کند بتوانیم در قفقاز یارگیری کنیم و هم این‌که در سیر این تحولات سایر مسائل حل شود.

فرجی راد ادامه داد: ما باید ریشه این قضیه را در آورده و روشن کنیم که مساله اصلی کجاست و آن جغرافیایی که روی آن می‌خواهند کار کنند در چه موقعیتی قرار دارد. یک زمانی می‌گویند در نزدیکی مرز ایران است در مقطعی دیگر گفته می‌شود در ۲۰ کیلومتری بالاتر از مرز ایران است در حالی که اگر دالان دسترسی به نخجوان ایجاد شود حاکمیت ارمنستان هم نباید خدشه‌دار گردد که اگر چنین اتفاقی بیفتد عبور و مرور ما با مشکل مواجه خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: این مساله مهم است که بتوانیم در این قضیه با قدرت دیپلماسی کار را جلو ببریم و چقدر خوب است از افراد با تجربه‌ای که در این منطقه کار کرده‌اند استفاده کرد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که در ارمنستان نسبت به این تحولات دو دستگی وجود دارد، گفت: یک گروه مانند پاشینیان نخست وزیر ارمنستان انعطاف دارند و معتقدند اگر دالانی کشیده می‌شود باید حاکمیت ارمنستان حفظ گردد. گروه دیگر معقتدند آن بخشی که باکو پس گرفته یا باید به ارمنستان برگردد و یا خودگردان شود بنابراین هر دو گروه آمادگی لازم را ندارند.

سفیر سابق کشورمان در نروژ در ادامه اظهار کرد: از چند جهت ما نباید اروپا را رها کنیم زیرا اروپا به طور کلی به نفع ارمنستان حرکت می‌کند. ما در این مورد نباید غفلت کنیم زیرا روس‌ها هم ما را خیلی حساب نمی‌کنند کار خودشان را انجام می‌دهند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما باید با ترکیه هم کار کنیم نباید خیلی مدت مانور به باکو و شخص الهام علی اف داد. علی اف جزو افرادی است که در این قضیه اگر ۱۰۰ درصد برنده شود مساله‌اش با ایران و ارمنستان به اینجا ختم نخواهد شد بلکه مجددا دست اندازی‌های قومی را مطرح می‌کند همه می‌دانند در سیاست خارجی باکو قدرت‌های دیگر منطقه‌ای و حتی اسرائیل تاثیرگذار هستند.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۷-۱۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.