گزارش خبرآنلاین از جزئیات روز عجیب و کم سابقه مجلس

۱۴۰۱-۰۷-۱۲ سیاست

گزارش خبرآنلاین از جزئیات روز عجیب و کم سابقه مجلس

امروز و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی رئیسی برای تصدی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، مجلس با ثبت یک رای اعتماد و سپس رای عدم اعتماد و نیز سه بار شمارش آرا ، روز عجیب و کم سابقه ای را پشت سر گذراند.

جواد مرشدی : نتیجه بار نخست شمارش آراء نمایندگان به وزیر پیشنهادی کار، حاکی از آن بود که نمایندگان به زاهدی وفا رای اعتماد داده اند. اصرار مخالفان، شمارش دوباره آراء و در نتیجه ، اعلام عدم رای اعتماد به او را باعث شد و سپس اصرار حامیان زاهدی وفا، به شمارش بار سوم منتهی شد که خروجی آن ، تایید دوباره رای عدم اعتماد نمایندگان به گزینه رئیسی بود.

اماآن اعلام تایید اولیه و دو بار شمارش آراء، و تایید عدم رای آوری زاهدی وفا، حساسیت رای به زاهدی وفا و سکوت او در زمان سرپرستی اش در وزارت تعاون را بیش از گذشته معنی دار می کند. نکته آن است اگر نمایندگان مخالف به درستی نظارت خود را اعمال نکرده بودند، آیا با شمارش نخست، زاهدی وفا به وزارت تعاون، کار و رفاه و اجتماعی نرسیده بود؟ مروری کوتاه

بر اخبار خروجی برخی خبرگزاری ها برای مثال نشان می دهد در ساعت ۸.۵۹، فارس به نقل از حسن لطفی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه علنی امروز سه شنبه ۱۲ مهر مجلس شورای اسلامی، گزارش داد که کمیسیون مذکور «صلاحیت محمدهادی زاهدی وفا وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مطلوب ارزیابی کرده و کمیسیون اجتماعی مجلس صلاحیت زاهدی وفا را تأیید کرد.» فارس در ادامه نتیجه بررسی های کمیسیون اجتماعی مجلس را به شرح زیر اعلام کرد:

«با عنایت به جمیع موارد مطرح شده، بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی و انطباق برنامه های ایشان با اسناد بالادستی، جلسات منعقده در محل کمیسیون و توضیحات شفاهی وزیر بویژه در زمینه مقابله با فساد و رانت و انتصاب اشخاص واجد صلاحیت در سطوح مدیریتی و رسیدگی به دغدغه ها و مشکلات مردم در شهرستان ها و استان ها در زمینه های حرفه آموزی، ایجاد اشتغال، توسعه پوشش بیمه، تقویت و توانمندسازی صندوق های بازنشستگی و بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران، رفع بیکاری و فقر مطلق در کشور، تقویت و توسعه تعاونی ها بویژه در فرآیند تولید، و … مشروط بر اجرای کامل موضوعات تعهد شده در این گزارش، کمیسیون اجتماعی صلاحیت جناب آقای محمد هادی زاهدی وفا را به منظور تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را احراز و برنامه های ایشان را برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اکثریت آراء مطلوب ارزیابی نمود.»
ساعت ۱۱.۰۴ نتیجه رای گیری صحن علنی مجلس را رای مثبت نمایندگان به زاهدی وفا بدون ذکر تعداد آراء مخالف و موافق و ممتنع اعلام کرد. تسنیم هم مشابه خبرگزاری مهر ، خبر رای اعتماد او را منتشر کرده بود که به دلبل حذف اصل خبر ، ساعت انتشار آن ، نامشخص است.
جزئیات روز عجیب و کم سابقه مجلس / چرا شمارش آرای نمایندگان درباره صلاحیت زاهدی وفا ، سه بار انجام شد ؟

با این همه در مجلس، به‌دلیل ابهام در شمارش آرا، تعدادی از نمایندگان طبق آیین‌نامه، دوباره بازشماری آرا را درخواست کردند و در نتیجه آن، محمدهادی زاهدی‌وفا با ۱۳۶ رای موافق، ۱۲۵ رای مخالف و ۹ رای ممتنع وزیر نشد.

با رجوع به قانون اختلاف بین نمایندگان حل شد

علی اصغر عنابستانی در مورد علت شمارش دوباره آرای امروز نمایندگان گفت: با توجه به یک رای اختلاف، حساسیت ایجاد شده بود، از این رو قاعدتا باید دوباره آرا شمرده می شد.

نماینده مردم سبزوار با اشاره به اختلاف نظر بین کسانی که آرا را شمارش می کردند اظهار کرد: بر اساس قانون باید تعداد آرای ماخوذه و یا تعداد حاضرین در جلسه ملاک باشد.

او افزود: این موضوع موجب شد نمایندگان قانون را بررسی کرده، تا بر روی استفاده از ملاک مورد نظر به اشتراک نظر برسند، در نهایت بر اساس ماده ۱۱۷ آیین نامه داخلی مجلس، تعداد حاضران در جلسه ملاک قرار گرفت. از این رو اگر آرای ماخوذه ملاک بود آقای زاهدی وفا ۵۰ درصد رای را آورده بود اما چون تعداد حاضرین در جلسه ملاک بود ایشان رای نیاورد .

نماینده سبزوار افزود: آن چیزی که بیشتر باعث عدم رای اعتماد به آقای زاهدی وفا شد، زندگی شخصی از جمله ثروت ایشان، مورد توجه نمایندگان قرار گرفت که البته طرح این مسائل اخلاقی نبود.

وی با اشاره به اینکه بنده از ابتدا تا چند روز گذشته خیلی موافق انتصاب ایشان نبودم ولی امروز جزو موافقین ثبت نام کردم علت رای موافق خود به ایشان را چند بار صحبت با وی و در نهایت قانع شدن خود عنوان کرد.

این نماینده افزود آن چیزی که بیشتر باعث رای نیارودن آقای زاهدی وفا شد حواشی بود که در مورد زندگی شخصی ایشان از جمله ثروت مطرح شد که البته طرح این مسائل اخلاقی نبود چرا که واقعا ایشان نه قصوری داشتند و نه تقصیری.

علیرضا بیگی : زاهدی وفا در موضوعات کار فعال عمل نکرده است

نماینده تبریز که از مخالفین زاهدی وفا در جلسه امروز بود، گفت : احساس ما این بود که آقای زاهدی وفا با موضوعات مربوط به کار، تعاون و رفاه اجتماعی فعال و اکتیو برخورد نمی کند.

به گزارش مهر،احمد علیرضا بیگی افزود : در حال حاضر ما نیازمند فردی با انرژی بالا هستیم تا بتواند مشکلات این سازمان عریض و طویل را مرتفع بکند؛ اما این انگیزه در ایشان مشاهده نمی شد و در عملکرد سه ماهه ایشان نیز این موضوع مشهود بود

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۷-۱۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.