جزئیات مراسم خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع)

۱۴۰۱-۰۷-۰۴ فرهنگ

جزئیات مراسم خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع)

آستان‌نیوز نوشت: معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی جزئیات برگزاری مراسم خطبه‌خوانی شب شهادت و شام غریبان امام رضا(ع) را اعلام کرد.

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی گفت: آیین سنتی خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع)، دوشنبه چهارم مهرماه با حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.
محمد توکلی افزود: این مراسم به رسم هر سال، همزمان با شب شهادت امام رضا(ع) برگزار خواهد شد و تولیت آستان قدس رضوی و خادمان بارگاه منور رضوی نیز همراه با زائران و شیفتگان اهل بیت(ع) در آن حضور خواهند داشت.

برگزاری مراسم در صحن پیامبر اعظم(ص)
توکلی افزود: آیین خطبه‌خوانی شب شهادت، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد و با دستور تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر حضور زائران در این مراسم، صحن پیامبر اعظم(ع) به عنوان محل برگزاری آن انتخاب شده است.
وی ادامه داد: قرائت خطبه شب شهادت امام رضا(ع)، مرثیه‌سرایی و شمع گردانی از جمله بخش‌های این مراسم آیینی خواهد بود.

مراسم شام غریبان در صحن انقلاب
توکلی همچنین در تشریح جزئیات مراسم شام شهادت امام رضا(ع) گفت: مراسم شام غریبان روز سه‌شنبه پنجم مهر ماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار می‌شود.
وی افزود: در این مراسم، کاروان خادمان بارگاه منور رضوی با شمعدان‌های لاله در دست، حرکت خود را از تقاطع شهید شوشتری در خیابان نواب صفوی به سمت حرم مطهر آغاز می‌کنند و سپس با اجتماع در صحن انقلاب، همراه با زائران به عزاداری و سوگواری می‌پردازند.

پخش مراسم از شبکه‌های سراسری
به گزارشآستان‌نیوز، با هدف بهره‌مندی حداکثری ارادتمندان اهل بیت(ع)، پوشش گسترده رسانه‌ای مراسم خطبه‌خوانی و شام غریبان نیز در دستور کار بود و به گفته معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی، این مراسم از شبکه‌های ملی صدا و سیما پخش خواهد شد.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۷-۰۴ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.