روزهای بعد از رحلت پیامبر اعظم(ص) چه اتفاقاتی رخ داد؟

۱۴۰۱-۰۷-۰۳ فرهنگ

روزهای بعد از رحلت پیامبر اعظم(ص) چه اتفاقاتی رخ داد؟

رحلت پیامبر اکرم (ص) براى حکومت اسلامى و امت اسلام حادثه‌ اى سخت و جانسوز بود .

امیرالمؤمنین(ع) مى ‌فرماید:

« بابی انت و امی یا رسول الله (ص) لقد انقطع بموتک ما لم ‌ینقطع بموت غیرک من النبوه والانباء و اخبارالسماء . خصصت ‌حتى صرت مسلیا عمن سواک و عممت ‌حتى صار الناس فیک سواء و لولا انک امرت بالصبر و نهیت عن الجزع، لانفدنا علیک ماءالشؤون . و لکان الداء مماطلا و الکمد محالفا و قلالک . . . (۱) ؛

پدر و مادرم فدایت اى پیامبر خدا، با مرگ تو رشته ‌اى پاره شد که در مرگ دیگران چنین قطع نشد و آن نبوت و فرود آمدن پیام و اخبار آسمانى بود . مصیبت تو دیگر مصیبت دیدگان را تسلى دهنده ست ‌یعنى پس از مصیبت تو دیگر مرگ ها اهمیتى ندارد . و از طرفى این یک مصیبت همگانى است که عموم مردم به خاطر تو عزادارند . اگر نبود که امر به صبر و شکیبایى فرموده ‌اى و از بی‌تابى نهى نموده ‌اى آنقدر گریه مى ‌کردم که اشک هایم تمام شود . و این درد جانکاه همیشه در من مى ‌ماند و حزن و اندوهم دائمى مى‌ شد. که همه اینها در مصیبت تو کم و ناچیز است.»

سختى مصیبت رحلت پیامبر به قدرى بود که امام على مى ‌فرماید: « فضجت الدار الافنیه(۲)؛ گویا در و دیوار خانه فریاد مى ‌زد.»

پیامدهاى رحلت از زبان مبارک حضرت زهرا (س)

آن حضرت در خطبه فدکیه (۱۴) و خطبه‌اى که بعدا در جمع زنان مدینه که به عیادت ایشان آمده بودند (۱۵) ایراد فرموده‌اند، پیامدهاى رحلت پیامبر را بیان مى ‌کنند از جمله آنها عبارتند از:

۱. ایجاد ضعف و سستى در میان مردم .

استومع وهنه « یا وهیه.‌» (۱۶)

حضرت در خطبه ‌اى که در حضور زنان مدینه که به عیادت ایشان آمده بودند نیز این امر را تذکر دادند و با تاسف فرمودند:

« فقبحا لفلول الحد واللعب بعد الجد و قرع الصفاه (۱۷) ؛ چه زشت است ‌سستى و بازیچه بودن مردانتان پس از آن همه تلاش و کوشش .»

۲. تفرقه و اختلاف به وجود آمد .

«استنهر فتقه وانفتق رتقه (۱۸) ؛ تشتت و پراکندگى گسترش یافت . و وحدت و همدلى از هم گسست.»

استنهر از نهر به معناى وسعت و زیادى است، فتق به معناى جدایى و پاره پاره شدن است. انفتق از انفتاق یعنى شکافتن و رتق هم به معناى همبستگى و اتحاد است .

در قرآن کریم نیز آمده است که: «ان السموات والارض کانتا رتقا ففتقناهما (۱۹) ؛ (آیا کافران ندیدند) که آسمان ها و زمین به هم پیوسته بودند و ما آنها را از یکدیگر باز کردیم .»

۳. امید و آرزوهاى مسلمانان به ناامیدى تبدیل شد.

آنان که به پیامبر اکرم (ص) و احکام عالیه اسلام ناب حضرتش دلخوش کرده بودند از نعمت دین الهى و حکومت اسلامى بهره ‌مند گشته بودند. اکنون با دیدن حوادث بعد از آن حضرت مایوس شده و امیدشان به یاس مبدل گشت .

« واکدت الامال‌.» (۲۰)

۴ . به حریم پیامبر بى ‌حرمتى شد .

« اضیع الحریم و ازیلت الحرمه عند مماته (۲۱)؛ هنوز جسد مبارک پیامبر بر زمین است. در اجتماع سقیفه (۲۲) بدون نظرخواهى از خاندان پیامبر به تعیین جانشین براى آن حضرت مى‌پردازند. و حق اهل بیت‌ حضرتش را ضایع مى‌ کنند .

چنانکه حضرت على(ع) مى ‌فرماید:” فوالله ما کان یلقى فى روعى، ولا یخطر ببالى ان العرب تزعج هذا الامر من بعده (ص) عن اهل بیته ولا انهم منحوه عنی من بعده” (۲۳) ؛ به خدا سوگند نه در فکرم مى‌گذشت و نه در خاطرم مى ‌آمد که عرب خلافت را پس از رسول خدا از اهل بیت او بگرداند. یا مرا پس از وى از عهده دار شدن حکومت‌ باز دارند.»

و حتى در لحظات واپسین عمر حضرت و هنگام رحلت ایشان، هنگامى که قلم و لوحى طلب فرمودند به آن حضرت بى‌ حرمتى کردند و نداى ” فانه یهجر” سر دادند. (۲۴)

و مدتى هم از رحلت ‌حضرت نگذشت که به در خانه تنها یادگارش آمدند و چه بى ‌حرمتی ها که نکردند. چنانکه حضرت زهرا فرمود: یا ابتاه یا رسول الله هکذا کان یفعل بحبیبتک وابنتک … . (۲۵)

یا ابتاه یا رسول الله ماذا لقینا بعدک من ابن الخطاب وابن ابى قحافه (۲۶) ؛ بابا اى رسول خدا پس از تو از دست زاده خطاب و زاده ابى قحافه چه بر سر ما آمد. (۲۷)

۵ . خط نفاق و دورویى آشکار شد .

« ظهر فیکم حسکه النفاق.‌» (۲۸)

حضرت در جاى دیگرى از همین خطبه، با کنایه زیبایى به این نفاق افکنى پرداخته است و فرموده است:

« تشربون حسوا فى ارتغاء و تمشون لاهله و ولده فى الخمر والضراء و نصبر منکم على مثل حز المدى، و وخز السنان فى الحبشاء (۲۹) ؛ شیر را اندک اندک با آب ممزوج نمودید و به بهانه این که آب مى‌نوشید، شیر را خوردید. کنایه از نفاق است که تظاهر به عملى مى ‌شود که در واقع خلاف آن است (۳۰) و براى نابودى اهل بیت او در پشت تپه‌ ها و درختان کمین کردید . و ما بر این رفتار شما که مانند بریدن کارد و فرو بردن نیزه در شکم، دردآور و کشنده است صبر مى ‌کنیم .»

۶ . دین و معنویت کم رنگ شد .

« و سمل جلباب الدین.‌» (۳۱)

«جلباب‌» چادر یا عبایى که بدن انسان را مى‌پوشاند، حضرت زهرا (س) تعبیر به جلباب دین فرموده . چون دین نیز تمام زوایاى زندگى فردى و اجتماعى انسان را در بر مى ‌گیرد، همانگونه که چادر و عباء تمام بدن انسان را در بر مى ‌گیرد. (۳۲)

و در عبارتى دیگر فرموده‌اند: «… اطفاء انوار الدین الجلى و اهمال سنن النبى الصفى (۳۳) ؛ به خاموش کردن انوار درخشان دین و بى ‌اهمیت کردن و مهمل گذاردن سنت‌هاى پیامبر برگزیده خدا همت گماردید.»

۷ . مردم دچار بى‌تفاوتى شدند .

حضرت خطاب به انصار که با جان و مال پیامبر را کمک کرده بودند چنین فرمودند:

« یا معاشر الفتیه و اعضاء المله، و حضنه الاسلام ما هذه الغمیزه فی حقی و السنه عن ظلامتى (۳۴) ؛ اى گروه جوانمرد، اى بازوان ملت و یاوران اسلام، این غفلت و سستى و ضعف شما در حق من و تغافل و بى‌تفاوتى و خواب آلودگى درمورد دادخواهى من، چیست؟»

۸ . مردم پیمان شکنى کردند .

فرمودند:« فانى حرتم بعد البیان و اسررتم بعد الاعلان و نکصتم بعد الاقدام (۳۵) ؛ پس چرا بعد از بیان حق حیران و سرگردانید، و بعد از آشکار کردن عقیده پنهان کارى مى ‌کنید و بعد از آن پیشگامى و روى آوردن به عقب برگشته پشت نموده‌اید.»

حضرت زهرا سلام الله علیها، در این فراز به حادثه غدیر اشاره مى ‌کند که پیامبر اکرم (ص) آن را براى مردم بیان فرمود و به آنها اعلام کرد و آنان نیز با على (ع) بیعت کردند . اما اکنون بیعت‌ خود را شکستند .

۹ . مردم دچار وسوسه‌ هاى شیطانى شدند .

« تستجیبون لهتاف الشیطان الغوى (۳۶) ؛ به شیطان گمراه کننده پاسخ مثبت دادید.»

و در جاى دیگر از خطبه فرموده ‌اند:« اطلع الشیطان راسه من مغزره هاتفا بکم فالفاکم لدعوته مستجیبین (۳۷) ؛ شیطان سر خود را از مخفی گاه به در آورد. شما را فراخواند، دید که پاسخگوى دعوت باطل او هستید… .»

«مغزر» یعنى مخفى گاه . در اینجا شیطان به سنگ پشت و خارپشت تشبیه شده است. چون آن هم وقتى دشمن را مى ‌بیند، سرش را در لاک خود فرو مى‌ برد. اما وقتى که محیط را بدون خطر احساس کرد، سر خود را بیرون مى ‌آورد. شیطان نیز تا وقتى که پیامبراکرم (ص) زنده بودند، سرش را در لاک خود فرو برده بود و جرات نمى ‌کرد خود را نشان دهد . ولى بعد از آن سرش را بیرون آورد و به تحریک مردم پرداخت. (۳۸)

۱۰. شتاب در شنیدن حرف هاى بیهوده و بى ‌اساس .

« معاشرالناس المسرعه الى قیل الباطل المغضیه على الفعل القبیح الخاسر (۳۹) ؛ اى گروه مردم که به سوى شنیدن حرف هاى بیهوده شتاب مى‌کنید، و کردار زشت زیانبار را نادیده مى ‌گیرید.»

۱۱. نطفه مظاهر فساد روئیدن گرفت .

در پایان خطبه عیادت خطاب به زنان مهاجر و انصار فرمود:

« اما لعمری لقد لقحت فنظره ریثما تنتج ثم احتلبوا مل‌ء القعب دما عبیطا و ذعافا مبیدا(۴۰) ؛ به جان خودم سوگند نطفه فساد بسته شد، باید انتظار کشید تا کى مرض فساد پیکر جامعه اسلامى را از پاى درآورد که پس از این از پستان شتر به جاى شیر خون بدوشید و زهرى که به سرعت هلاک کننده است .

۱۲. فرصت طلبان به سر کار آمدند .

حضرت سلام الله علیها در فرازهایى از خطبه فدکیه به گروه هاى فرصت طلب که منتظر بودند تا بعد از رحلت پیامبر از موقعیت ‌بهره برند پرداخته است . و ویژگى ‌هاى آنها را نیز بیان فرموده است .

پى ‌نوشت‌ها:

۱ . نهج البلاغه (صبحى صالح) خطبه ‌۲۳۵ .

۲. همان، خ ۱۹۷ .

۳ . همان، خ‌۱۹۲، بندهاى ۹۸ – ۱۰۲ .

۴ . همان، نامه ‌۹ .

۵ . همان، نامه‌ ۳۶ .

۶ . نهج الحیاه فرهنگ سخنان فاطمه علیهاالسلام، ۱۳۸، حدیث ۵۹ .

۷ . حجرات (۴۹) آیه‌۱۴ .

۸ . نهج البلاغه، نامه ‌۶۲ .

۹ . بحارالانوار، ج‌۴۳، ص‌۲۳، حدیث‌۱۷ .

۱۰ . الاحتجاج، (اسوه) ج‌۱، ص‌۲۸۲ .

۱۴ . این خطبه در منابع متعددى آمده است . از جمله: الاحتجاج طبرسى (چاپ اسوه) ج‌۱، شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید معتزلى، ج‌۱۶، ص‌۲۱۱ به بعد . و در کتاب هاى مستقلى نیز ترجمه و شرح آن نوشته شده است از جمله: درس هایى از خطبه حضرت زهرا، حسینعلى منتظرى . شرح خطبه حضرت زهرا در دو جلد . عزالدین حسینى زنجانى، قطره‌اى از دریا . على ربانى گلپایگانى .

۱۵ . ر . ک به الاحتجاج، ج‌۱، بحارالانوار، ج‌۴۳، ص‌۱۵۸ به بعد .

۱۶ . الاحتجاج، ج‌۱، ص‌۲۷۰ .

۱۷ . همان، ص‌۲۸۷ .

۱۸ . همان، ص‌۲۷۰ .

۱۹ . انبیاء، ۳۰ .

۲۰ . الاحتجاج، ج‌۱، ص‌۲۷۰ .

۲۱ . همان .

۲۲ . درباره سقیفه از جمله ر . ک به شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج‌۲، ص‌۲۰ – ۶۰ و ج‌۶، صص ۵ – ۵۰ .

۲۳ . نهج البلاغه، نامه‌۶۲ .

۲۴ . الارشاد شیخ مفید، ترجمه آقاى رسولى محلاتى چاپ دفتر نشر فرهنگ اسلامى، ج‌۱، ص‌۲۵۰ .

۲۵ . نهج الحیاه فرهنگ سخنان فاطمه سلام الله علیها، ۱۴۷ .

۲۶ . همان، ۲۵۰ .

۲۷ . امام على، عبدالفتاح عبدالمقصود، (ترجمه به فارسى) ج‌۱، ص‌۳۲۸ .

۲۸ . الاحتجاج، ج‌۱، صص‌۲۶۳ و ۲۶۴ .

۲۹ . همان، ۲۶۶ .

۳۰ . ر . ک به قطره‌اى از دریا، شرح خطبه حضرت زهرا، ۱۲۶ .

۳۱ . الاحتجاج، ج‌۱، ص‌۲۶۴ .

۳۲ . درس هایى از خطبه حضرت زهرا، ص ۱۱۸ .

۳۳ . الاحتجاج، ج‌۱، ص‌۲۶۶ .

۳۴ . همان، ۲۶۹ .

۳۵ . همان، ۲۷۲ .

۳۶ . همان ۲۶۶ .

۳۷ . همان ۲۶۴ .

۳۸ . درس هایى از خطبه حضرت زهرا، ص۱۲۰ .

۳۹ . الاحتجاج، ج‌۱، ص‌۲۷۸ .

۴۰ . همان، ص ۲۹۰ .

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۷-۰۳ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.