«ناطق» ، کناره گیری کرد یا حذف شد؟

۱۴۰۱-۰۶-۳۰ سیاست

«ناطق» ، کناره گیری کرد یا حذف شد؟

او از سال ۱۳۹۵ با صادق آملی لاریجانی و برادرش فاضل وارد یک مجادله کلامی شد مجادله ای که به جاهای باریک رسید.

اعضای دوره نهم مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند اما در حکمی که عصر دیروز رهبر انقلاب برای معرفی اعضای دور جدید مجمع صادر کردند، نام علی اکبر ناطق نوری در این فهرست وجود ندارد.

کار علی اکبر ناطق نوری که از اعضای باسابقه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، در این نهاد به پایان رسید؛ نهادی که وظیفه آن به موجب اصل یکصد و دوزادهم قانون اساسی، حل اختلاف مجلس و شورای نگهبان و همچنین، مشاوره در اموری است که رهبری به آنان ارجاع می‌دهند.

در این زمینه می توان به تعیین سیاست‌های کلی نظام و حل معضلات نظام که از طرق عادی قابل حل نیست اشاره کرد. حالا با حذف نام ناطق نوری از فهرست اعضای مجمع، حجت الاسلام محسن اراکی به عنوان یکی از اعضای حقیقی، به عضویت مجمع تشخیص درآمد.

ناطق کناره گیری کرد یا حذف شد؟
علی اکبر ناطق نوری ۵ سال پیش، در اردیبهشت ۱۳۹۶ پس از حدود ۲۸ سال فعالیت به عنوان مسوول گروه بازرسی دفتر رهبری، از این جایگاه استعفا کرد؛ مسئولیتی که مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۸ دی ماه ۶۸ به ناطق سپردند. رهبری در آن سال، در حکم مسئولیت ناطق نوشتند: «با توجه‌ به‌ اهمیت‌ رسیدگی‌ و تفحص‌ در امور کارگزاران‌ و مجریان‌ و با عنایت‌ به‌ این‌ که‌ گزارش ها به‌ این‌ دفتر به‌ عنوان‌ آخرین‌ مرجع ‌شکوه‌ و دادخواهی‌ و توصیف‌ امور نامطلوب‌ باید به‌ پاسخ‌ و نتیجه‌یی‌ تعیین‌کننده‌ نایل‌ گردد و با معرفت‌ به‌ سوابق‌ برجسته‌ی‌ جنابعالی‌ و مسؤولیت ها و تجاربی‌ که‌ در طول‌ مدت‌ ده ساله‌ برعهده‌ داشته‌ و کسب‌ کرده‌اید، تشکیل‌ و اداره‌ی‌ گروه‌ بازرسی‌ این‌ دفتر را به‌ جنابعالی‌ محول ‌می‌کنم‌.»

ناطق نوری سوم خرداد سال ۹۶ و پس از استعفا، در حالی که تنها چند روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده بود، دلیل کناره گیری اش از دفتر بازرسی رهبری را مواضع سیاسی خود عنوان کرد. او به خبرگزاری شفقنا گفته بود: «این یک واقعیت است که تعارض حقیقی بین فعالیت سیاسی افراد در موقعیت های انتسابی به رهبری و حفظ جایگاه دفتر ایشان وجود دارد که علی القاعده می بایست مبرای از گرایشات متداول سیاسی باشد، لذا این طبیعی بود که این تصمیم را بگیرم که هم نسبت به تحولات جامعه بی تفاوت نباشم و با دست باز تر بتوانم حرکت کنم و هم اینطور نباشد که رفتار های سیاسی فردی چون بنده، موجبات القاء شبهه جانب داری دفتر مقام معظم رهبری از گروهی خاص را در اذهان فراهم کند.»

به گزارش اقتصاد نیوز،علی‌اکبر ناطق نوری که ریاست دوره چهارم و پنجم مجلس را فعالانه بر عهده داشت، ۲۵ سال پیش در محوریت اصولگرایان به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۷۶ حضور یافت. ناطق با شکست در آن انتخابات در مقابل سیدمحمد خاتمی و همچنین پایان یافتن کار مجلس پنجم در سال ۷۹، مشی گوشه‌نشینی پیشه کرد تا آنجا که حتی در انتخابات جنجالی ۸۸، در برابر تهمت‌های محمود احمدی‌نژاد به برخی اعضای خانواده اش، لب به انتقاد باز نکرد و همچنان سکوت را ترجیح داد.

«ناطق» ، کناره گیری کرد یا حذف شد؟ / فرجام سیاسی «شیخ نور»

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۶-۳۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.