کنعانی: پاسخ ایران سازنده، شفاف و قانونی بود/ منتظر دریافت پاسخ آمریکا هستیم

۱۴۰۱-۰۶-۱۴ سیاست

کنعانی: پاسخ ایران سازنده، شفاف و قانونی بود/ منتظر دریافت پاسخ آمریکا هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: لغو کامل تحریم‌ها علیه دولت و ملت ایران از اهداف اساسی مذاکرات جاری میان ایران و طرف‌های مذاکره‌کننده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری این هفته خود تاکید کرد : پاسخ ایران سازنده ، شفاف و قانونی بوده است و می تواند در صورت وجود اراده سیاسی لازم در طرف مقابل ، زمینه ای را فراهم کند که در زمان کوتاه جمع بندی مذاکرات انجام شود و توافق صورت بگیرد.

وی در بخش دیگری از این نشست تاکید کرد: ادعای رژیم صهیونسیتی مبنی بر حمله این رژیم به اماکن متعلق به ایران در سوریه ، ادعایی پوچ ، باطل و مبتنی بر بهانه جویی و فرار به جلو است .

سخنگوی وزارت خارجه در همین ارتباط گفت: حضور ایران در سوریه مستشاری است و به درخواست رسمی دولت سوریه انجام گرفته است.

کنعانی با ارایه توضیحاتی در مورد آخرین روند مذاکرات لغو تحریم‌ها گفت : در این زمینه منتظر دریافت پاسخ طرف‌های مقابل ، مشخصا پاسخ طرف آمریکایی هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد ادعا های اخیر آمریکا در ارتباط با موضوع ایجاد شده بین شناورهای ایرانی و آمریکایی در آب‌های آزاد گفت : ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه توضیح دادند .

کنعانی گفت : در این ارتباط شاهد اقدام تحریک آمیز و غیر اصولی شناورهای تجسسی ارتش آمریکا در ارتباط با شناورهای ایرانی بودیم. ایران نیز در این ارتباط اقدام به دفع تهدید کرد و سپس شناورها را در منطقه امن، رها سازی کرد.

وی تاکید کرد : ما هرگونه ادعای آمریکایی‌ها در مورد طرف ایرانی را رد می‌کنیم .

به گزارش ایسنا،سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که موضوع تضمین در بحث مذاکرات رفع تحریم ها برای ما مهم است، گفت : موضوع تضمین برای ما دو وجهه دارد یک وجه تضمین موضوع لغو تحریم ها است به نحوی که ایران بتواند از منافع احیای برجام به صورت کامل منتفع شود وجه دیگر تضمین، مسئله هسته‌ای است و دور کردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از رفتارهای سیاسی و بازی‌های سیاسی است، چنان که اساسا اتهامات سیاسی در مناسبات آتی بین ایران و آژانس باعث ایجاد اخلال در روند توافق احتمالی آینده نشود.

وی تاکید کرد: بسته شدن پرونده مسایل پادمانی در روند مذاکرات برای ایران مهم است.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۶-۱۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.