کنعانی: امیرعبداللهیان امروز به آفریقا می‌رود

۱۴۰۱-۰۵-۳۱ سیاست

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خبر داد که وزیر امور خارجه امروز در رأس یک هیأت سیاسی، اقتصادی و تجاری به کشورهای مالی، تانزانیا و زنگبار جمهوری متحد تانزانیا سفر می‌کند.

به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع مذاکرات و آخرین تحولات در این عرصه و برخی از گمانه‌زنی‌های منتشر شده در این ارتباط گفت: در موضوع مذاکرات ما هنوز در مسیر مذاکره هستیم و در همین چارچوب اجازه می‌خواهم که به استقبال جزئیات و روند بعدی که هنوز اتفاق نیفتاده نروید.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه در آخرین دور مذاکرات وین پیشنهاداتی از سوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا به طرف‌های مذاکره‌کننده از جمله ایران ارائه شد، تصریح کرد: طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسئولانه خود پاسخ خودش را به پیشنهاد اتحادیه اروپا در زمان مقرر داد.

وی در همین ارتباط تصریح کرد: تا اینجای کار هنوز از سوی طرف مقابل مشخصا آمریکایی‌ها پاسخی به پیشنهادات طرف اروپایی ریافت نکرده‌ایم و زمانی می‌توانیم از نتیجه‌بخش بودن این مرحله از مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند که پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به مهم و حساس بودن مذاکرات، تصریح کرد: اجازه بدهید که در این ارتباط به روایت‌های غیررسمی اهتمام نکنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ارائه گزارشی از این مذاکرات تصریح کرد:‌ همان طور که هفته پیش نیز اشاره کردم تا اینجای کار پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشتیم اما مذاکرات یک مجموعه است و باید روی همه موضوعات مرتبط با مذاکرات توافق شود و تا زمانی که روی همه موضوعات توافق نشود نمی‌توانیم بگوییم به توافق رسیده‌ایم و نسبت به مرحله بعدی پیش‌داوری کنیم یا به استقبال آن برویم.

وی تأکید کرد: موضوعات باقی مانده هر چند ممکن است اندک باشد ولی موضوعات مهمی هستند و باید راجع به آن‌ها تصمیم‌گیری شده و توافق شکل بگیرد.

کنعانی با بیان اینکه ایران همواره به صورت جدی،‌ سازنده و مسئولانه در مذاکرات حضور پیدا کرده است، افزود: به پیشنهادات طرف اروپایی نیز به موقع پاسخ دادیم. ما در مذاکرات مبتکرانه عمل کرده و انعطاف لازم را برای دستیابی به توافق از خود نشان داده‌ایم و آنچه که اکنون مهم است تعلل طرف آمریکایی در ارائه پاسخش به پیشنهاد مطرح شده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تأکید بر اینکه دولت آمریکا مسئول شرایط کنونی برجام و عدم اجرای این توافق است، افزود: در روند جاری نیز دولت آمریکا مسئول وضعیت کنونی است و اگر آمریکا اراده جدی در عمل از خود نشان دهد و مسئولانه عمل کند می‌توانیم به سمت مراحل بعدی حرکت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه بارها از سوی مقامات عالی رتبه کشور اعلام شده که ما روند معیشت و اقتصاد کشور را به روند مذاکرات گره نخواهیم زد و مذاکرات رفع تحریم‌ها را یکی از موضوعات حوزه سیاست خارجی تلقی می‌کنیم، گفت: تعلل آمریکا در ارائه پاسخ، بی‌عملی طرف اروپایی، مسائل داخلی آمریکا، فشار تندروهای داخل آمریکا، فشار لابی صهیونیست‌ها،‌ فرسایشی‌ کردن مذاکرات که شواهد آن را می‌بینیم، جمهوری اسلامی ایران را از پیگیری اولویت‌های خود بازنگه نمی دارد و ایران معطل هیچ یک از این موارد نخواهد بود.

کنعانی تصریح کرد: اگر ایران نیازمند این توافق است طرف آمریکایی و اروپایی نیز بیش از ایران نیازمند این توافق هستند.

وی با تأکید بر اینکه ما از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد، افزود: همان طور که بارها گفته‌ایم ما به دنبال توافق خوب، قوی و پایدار هستیم. توافق خوب به این معناست که منافع اقتصادی ایران از این توافق تأمین و پایدار باشد و همچنین برای ایران اثبات شود که طرف مقابل به تعهداتش عمل می‌کند و در این حوزه مسئولانه عمل خواهد کرد. ما برای بار دوم از یک سوراخ گَزیده نخواهیم شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال ایسنا در مورد آخرین اخبار روند تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا اظهار کرد:‌ در پاسخ به اظهار نظر دو مقام آمریکایی پیش از این توضیح دادم که ما موضوع زندانیان را در چارچوب یک موضوع انسانی نگاه می‌کنیم و هیچ‌گاه وضعیت و سرنوشت آن‌ها را به موضوعات مذاکرات رفع تحریم‌ها گره نزده‌ایم. ما این موضوع را در چارچوبی خارج از برجام پیگیری کرده و به صورت غیرمستقیم در این زمینه با طرف آمریکایی گفت‌وگو کرده‌ایم. از نظر ما امکان اجرای تبادل وجود داشت و در این زمینه دیدگاه‌های ما روشن بود ولی آنچه که از سوی طرف مقابل رخ داد بی‌عملی بود و شاهد مطرح شدن شعارها و اظهار نظرهای رسانه‌ای بودیم و پایبندی در حوزه عمل وجود نداشت.

کنعانی با تأکید بر اینکه زندانیان ما در آمریکا به اتهام واهی دور زدن تحریم‌ها در بازداشت به سر می‌برند، افزود: اساس اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران نیز غیرقانونی و غیرانسانی است.

وی در ادامه پاسخ خود به این پرسش تصریح کرد: پیگیری سرنوشت اتباع ایرانی برای ما مهم است. ما پیگیر وضعیت آن‌ها هستیم تا به آغوش خانواده‌هایشان برگردند و همان طور که پیش از این اعلام کرده‌ایم این موضوع ارتباطی به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها ندارد و پرونده مستقلی است و ما به تلاش های خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال ایسنا که آیا تعداد این تبادل مشخص شده است، گفت: تعداد در توافق روشن شده است و اجازه بدهیم که این کار در مکانیزم خود جلو برود.

کنعانی در نشست خبری خود با اشاره با فرار رسیدن سالگرد کودتای ۲۸ مردادماه گفت: کودتای ۲۸ مردادماه سند سیاه و ننگین دیگری از اقدامات غیرقانونی و تجاوزکارانه آمریکا در امور داخلی کشورها است.

وی در این ارتباط افزود : کودتای ۲۸ مردادماه سند دیگری از مداخلات غیرقانونی دولت آمریکا با همکاری دولت انگلیس در امور داخلی ملت‌های مستقل است.

وی با اشاره به فرا رسیدن هفته دولت نیز گفت: اتخاذ سیاست خارجی متوازن، تعامل هوشمند و دیپلماسی پویا در دستور کار دولت قرار گرفته است و به نظر می آید این سیاست آثار و نتایج خود را در عرصه عمل تا حدود زیادی نشان داده است .سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد تحولات این روزهای روابط سوریه و ترکیه گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد آغاز روابط دو کشور باشیم . بازسازی روابط دو کشور سوریه و ترکیه و حل و فصل اختلافات و گام برداشتن دو کشور به سمت گفت‌وگوهای دوجانبه به نفع دو کشور ترکیه و سوریه و منطقه است.

وی در پاسخ به سوالی گفت: موضوع انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش‌ شدنی نیست ، قابل مصالحه و سازش نیست و ایران از تمام امکانات خود استفاده می کند که قاتلین این سردار بزرگ را به محکمه عدالت بسپارد.
کنعانی تاکید کرد : این موضوع ارتباطی با موضوع رفع تحریم ها نخواهد داشت .

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما روابط مان با دیگر کشورها از جمله کشورهای منطقه را مستقل از برجام ، توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها می بینیم و در همین چارچوب شاهد اتفاق مثبتی در جریان تعامل با کشورهای منطقه هستیم .

به گزارش ایسنا، وی تاکید کرد: شرایط اقتضا می کند که ایران و عربستان بر اساس مصالح و منافع دو جانبه و ضرورت های منطقه ای ، یک گام عملی جدید به سمت از سرگیری روابط برداشته و ان شاءالله به زودی این اتفاق رخ دهد.

این خبر تکمیل می‌شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۵-۳۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.