ورق گالوانیزه چیست؟

۱۴۰۱-۰۵-۲۴ سرگرمی

ورق گالوانیزه چیست؟

آیا شما با کاربردها و ویژگی های ورق گالوانیزه آشنایی دارید؟ در صورتی که ما را در این مطلب همراهی نمایید شما را با ورق گالوانیزه و ویژگی ها و کاربردهای آن آشنا خواهیم نمود. آهن و فولاد در مقابل زنگ زدگی یا اکسید آهن آسیب پذیری زیادی دارند. متخصصان در عرصه آهن آلات راه حل ها و شیوه های متنوعی جهت جلوگیری از اکسید شدن این محصولات ارائه داده اند. ورق های گالوانیزه از جمله محصولات پرکاربرد برای صنایع مختلف می باشند.

ورق گالوانیزه به چه نوع ورقه هایی گفته می شود:

آهن گالوانیزه نام دیگری که به ورق های گالوانیزه نیز گفته میشود. این ورقه های فولادی با دو شیوه نورد سرد و گرم به تولید می رسند. ورق های نورد گرم بعد از تولید، طی یک فرایند خاص گالوانیزه خواهند شد. با بیانی دیگر می توان گفت که در فرایند ساخت ورق های گالوانیزه متخصصین لایه ای نازک که جنس فلز روی می باشد را روی سطح خارجی ورق خواهند کشید. روی اندود کردن یا گالوانیزاسیون سبب می شود ورق های فولادی در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بیشتری داشته باشند. جالب است بدانید انجام فرایند گالوانیزاسیون تا پنجاه سال عمر مفید ورق های فولادی را افزایش خواهد داد. روش های متعددی جهت روی اندود کردن ورق های فولادی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های ورق های گالوانیزه:

ورق گالوانیزه دارای ویژگی های منحصر به فردی است که سبب برتری آن در مقایسه با محصولات مشابه خود می باشد که این ویژگی ها عبارتند از:

 • هزینه تعمیر و نگهداری ورق گالوانیزه در مقایسه با دیگر ورق ها بسیار کمتر می باشد.
 • هزینه های مربوط به تولید ورق گالوانیزه در مقایسه با تولید دیگر ورق ها که در برابر خوردگی مقاوم هستند، کمتر می باشد.
 • جوشکاری ورق های گالوانیزه به آسانی قابل انجام است.
 • شکل دهی و فرم دادن به ورق های گالوانیزه بسیار آسان است. در برخی از سفارشات این ورق ها مطابق با درخواست مشتری قابلیت انعطاف پذیری زیادی خواهند داشت.
 • ظاهر این ورقه ها براق و با کیفیت می باشند.
 • بازرسی و معاینه فنی این ورق ها از دیگر ورق ها بسیار ساده تر و آسان تر می باشد که نتیجه آن اعتبار فنی بیشتر آنها در مقایسه با دیگر ورق های فولادی است.

در برخی از موارد برای زیبایی و تزیین نمودن همچنین افزایش سطح مقاومت این ورق ها آنها را رنگ میکنند. ورقهای گالوانیزه رنگ شده هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ مقاومت دارای کیفیت بالایی هستند.

 

کاربردهای ورق گالوانیزه:

به دلیل اینکه ورق گالوانیزه از دسته ورق های فولادی است که مقاومت زیادی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد در مناطقی که دارای رطوبت زیادی هستند، بسیار کاربردی می باشد. برای نمونه در کابینت های آشپزخانه و کانال های تهویه هوا همچنین کانال های خنک کننده از این نوع ورق بسیار استفاده می شود. موارد زیر تعداد دیگری از کاربردهای این نوع ورق است:

 • تولید انواع مختلف مخزن های متحرک یا ثابت همانند مخازن تانکرها
 • تولید سقف ها و بدنه سالن های بسیار بزرگ یا سوله های غیر صنعتی و صنعتی
 • تولید انواع مختلفی از تجهیزات آشپزخانه همانند ماشین لباسشویی یا یخچال
 • تولید تابلوهای برق شهری یا صنعتی
 • تولید پروفیل لوله همچنین محصولات فولادی گالوانیزه.

کسب اطلاعات در زمینه قیمت ورق گالوانیزه برای اشخاصی که فعالیت آنها در حوزه آهن آلات می باشد ضروری و مهم است.

این نوع ورق فولادی در مقایسه با دیگر ورق ها مانند ورق کرکره ای، ورق شیروانی، ورق رنگی و ورق عرشه فولادی دارای قیمتی مناسب تر است. بر این اساس می‌ توان گفت که ورق های گالوانیزه از لحاظ اقتصادی به صرفه تر هستند.

ورق گالوانیزه

مزایای ورق گالوانیزه:

هر کدام از ورق های فولادی دارای کاربرد منحصر به فرد می باشند و در قسمتی از صنعت برای خود بهترین انتخاب هستند. بر این اساس لازم است که شما مناسب ترین ورق فولادی را جهت استفاده در کار خود بیابید. مهمترین مزایای ورق های گالوانیزه عبارت است از:

 • سختی بسیار بالا
 • فرآیند تمیز کاری بسیار آسان ورق ها
 • هزینه های کمتر جهت تولید و نگهداری

کوتینگ در ورق گالوانیزه چیست:

کوتینگ یا به بیان دیگر درصد کوتینگ در رابطه با قطر لایه روی بر سطح فلز می باشد. به زبانی دیگر باید گفت هر اندازه که میزان کوتینگ در ورق های گالوانیزه بالا باشد، دارای لایه رویی ضخیم تری هستند. در بازار کنونی ورق های گالوانیزه مختلفی است که هر یک از آنها به وسیله کارخانه خاصی ساخته و عرضه شده اند که دارای درصد های مختلفی است کوتینگ می باشند. ورق  گالوانیزه تولید شده توسط شرکت های ژاپنی یا هندی دارای کوتینگ بیش از عدد ۱۷۰ هستند. این در حالی میباشد که ورق های گالوانیزه ساخته شده در کشورهایی مانند چین دارای درصد کوتینگ حدود ۱۰۰ تا ۱۲۵ می باشند.

 

فرایند تولید ورق گالوانیزه:

ورقه های فولادی به شیوه های مختلفی گالوانیزاسیون خواهند شد. هر یک از این روش ها سبب می شود که ورق های گالوانیزه دارای ویژگی های منحصر به فردی شوند و کاربردی متفاوت از یکدیگر داشته باشند. چهار روش در زیر که جزو مهمترین روش ها جهت روی اندود نمودن ورق های فولادی است را به شما معرفی خواهیم نمود:

 • روش الکترو گالوانیزه: در این روش با بکارگیری جریانهای الکتریکی و محلول الکترولیتی سولفات روی فرایند الکترو گالوانیزه انجام میشود. ورق های فولادی تولید شده به این صورت از ضخامت کمتری در مقایسه با ورق های گالوانیزه دیگر دارند. این ورق ها در صنعت های حساس تری کاربرد دارند. برای مثال در صنعت خودروسازی از این ورق ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که این ورق ها قابلیت رنگ آمیزی بهتری در مقایسه با دیگر ورق ها دارند.
 • روش گالوانیزه گرم یا حرارتی: این روش به نام گالوانیزاسیون کلاسیک نیز معروف می باشد. با استفاده از آن ورق گالوانیزه تولید می شود. شیوه انجام این روش اینگونه می باشد که ورق های فولادی را داخل استخری پر از روی غوطه ور می نمایند تا به طور کامل به روی آغشته شوند. روی همراه با اکسیژن بسیار سخت در سطح ورق خواهد چسبید. در واقع پیوندی متالورژیکی بین روی و فولاد رقم خواهد خورد. مقرون به صرفه بودن این روش از مزیت های آن در مقایسه با دیگر روش ها می باشد. به علاوه چون از تکنیک غوطه ور نمودن استفاده خواهد شد، محصول فولادی را با هر ظاهری و شکلی میتوان روی اندود نمود. گالوانیزاسیون با روش حرارتی تمام قسمت های فولاد را بسیار خوب آغشته می نماید و استحکام بالایی به ورق فولادی خواهد داد.
 • روش پیش گالوانیزاسیون: این رو شباهت زیادی با شیوه گالوانیزه گرم دارد. در روش پیش گالوانیزاسیون ابتدا فلز را با استفاده از یک مایع تمیز می نمایند سپس ورق را جهت گالوانیزاسیون در استخری پر شده از روی به صورت رفت و برگشت گالوانیزه می نمایند. ورق های پیش گالوانیزه دارای یکدستی و یکپارچگی بالاتری در مقایسه با روش گالوانیزه گرم دارند.
 • روش گالوا نیلینگ: این روش روشی زمان‌ بر و حساس می باشد با استفاده از آن ورق گالوانیزه ساخته می شود. متخصصین در این روش ورق های فولادی را با دو روش گالوانیزاسیون گرم و گداختگی تولید می نمایند. فرایند تولید این روش به این شکل است که در آغاز برق را با روکشی که جنس آن عنصر فلزی روی است پوشش خواهند داد. پس از آن ورق ها را در کوره های گداخته جای می دهند. محصول تولید شده ورق آلیاژی است که از روی و آهن می باشد.

خرید

جهت خرید انواع ورقه گالوانیزه، ورق رنگی، ورق کرکره ای، ورق شیروانی و ورق عرشه فولادی با قیمت های مناسب میتوانید به وب سایت ما به نشانی www.foladkabir.com  مراجعه نمایید.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۵-۲۴ سرگرمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.