انتقاد یک نماینده مجلس از عملکرد «هواشناسی» در سیل اخیر

۱۴۰۱-۰۵-۲۰ سیاست

انتقاد یک نماینده مجلس از عملکرد «هواشناسی» در سیل اخیر

یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر مردم خطر وقوع سیل را احساس می‌کردند، قطعاً تلفات خیلی کمتر می‌شد، گفت: دلیل تلفات سیل‌های اخیر این بود که مسئولان امر نظیر وزارت کشور، سازمان هواشناسی، صداو سیما و همچنین استانداران، بخشداران و فرمانداران باید با جدیت وقوع سیل را اطلاع رسانی می‌کردند.

جلال محمودزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره وقوع سیل در برخی نقاط کشور در هفته‌های اخیر و خسارات و تلفات ناشی از آن اظهار کرد: خسارات ناشی از حوادث غیر مترقبه‌ای نظیر سیل یک مرتبه ایجاد نمی‌شود و گذشته‌ای دارند؛ به این معنا که علت برخی از مشکلات و خسارات مربوط به سال‌های قبل از وقوع سیل است که برخی اقدامات یا ترک فعل‌ها انجام شده است؛ مثلاً پروژه‌های آب‌خیزداری اجرا نشده و بیایان زایی رخ داده است. همچنین کمبود بارندگی، تغییر اقلیم و فرسایش منابع طبیعی باعث وقوع سیل می‌شود؛ بنابراین فقط یک عامل برای وقوع سیل وجود ندارد بلکه عوامل متعددی در این زمینه وجود دارد.

سازمان هواشناسی و مسئولان امر خیلی ضعیف ظاهر شدند
وی گفت: مشکلی که در سیل اخیر وجود داشت این بود که در دو روز پیش از وقوع سیل سازمان هواشناسی و مسئولان امر خیلی ضعیف ظاهر شدند و اطلاع رسانی‌شان بسیار ضعیف بود. بیشتر کسانی که در این سیل فوت کردند یا دچار مشکلاتی شدند، در حوزه آب‌ریز دره‌ها بوند یعنی در خط‌القعر و جایی بودند که مسیل بوده و برای گردش در این مناطق حضور داشتند.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس افزود: این مناطق بارندگی نداشتند و افراد حاضر در آن اصلاً متوجه بارندگی شدید در بالادست و وقوع سیل نبودند؛ یک دفعه دیدند که سیل رخ داده است؛ این موضوع موجب وارد شدن خسارات زیاد، تلفات بسیار و مفقودی افراد شد.

محمودزاده با تاکید بر اینکه اگر مردم خطر وقوع سیل را احساس می‌کردند، قطعاً تلفات خیلی کمتر می‌شد، خاطر نشان کرد: دلیل تلفات سیل‌های اخیر این بود که مسئولان امر نظیر وزارت کشور، سازمان هواشناسی، صداو سیما و همچنین استانداران، بخشداران و فرمانداران باید با جدیت وقوع سیل را اطلاع رسانی می‌کردند.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۵-۲۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.