نگاهی به کارنامه اقتصادی دولت نهم و دهم

۱۴۰۱-۰۵-۱۴ سیاست

نگاهی به کارنامه اقتصادی دولت نهم و دهم

نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.

در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌ها هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

کارخانه سوم ۱۵۰ هزار تن ظرفیت و از کانادا خریداری می‌شود.

مذاکراتی به‌منظور خرید یک کارخانه تولید کاغذ میان مقامات اقتصادی ایران و چند کشور خارجی من‌جمله دولت کانادا آغاز شد.

براساس بررسی‌هایی که در مورد احتیاجات کاغذ در طول برنامه عمرانی پنجم و ششم به عمل آمده است، مصارف کاغذ در طول پنج سال آینده گسترش می‌یابد و از ۳۰۰ هزار تن به ۷۰۰ هزار تن در سال افزایش خواهد یافت.

برای تامین این احتیاجات احداث دو واحد تولید کاغذ تازه با اعتبار بیش از ۳۰ میلیارد ریال در طول برنامه پنجم عمرانی کشور پیش‌بینی شده است.

بر این اساس مذاکراتی با مقامات کشور رومانی آغاز شد که این مذاکرات منجر به انعقاد قراردادی در زمینه ایجاد یک کارخانه تولید کاغذ در شمال شد.

مرکز عملیاتی نفت در جنوب مستقر می‌شود

فلاح، رئیس کمیته مامور اجرای قرارداد جدید نفت که هم‌اکنون مشغول دیدار از مناطق نفت‌خیز جنوب است، مصاحبه‌ای پیرامون قرارداد و مسائل ناشی از آن گفت: تصور می‌کنم مرکز عملیاتی مناطق جنوب، حتما باید در جنوب باشد. به همین دلیل هست که مرکز کارمان را در خرمشهر قرار داده‌ایم. البته ما از تهران بی‌نیاز نمی‌شویم.

عوارض خروج فرودگاهی کاهش می‌یابد

براساس مصوبه شورای اقتصاد، از اول مهرماه امسال همزمان با افزایش قیمت بلیت پروازهای خارجی، دریافت عوارض فرودگاهی از مسافران کاهش خواهد یافت.

محمد بنی نجاریان، معاون وزارت راه و ترابری و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: از اول مهرماه امسال، میزان دریافت عوارض فرودگاهی از مسافران خروجی از ۲۰۰ هزار ریال به ۷۰ هزار ریال کاهش خواهد یافت.

وی پیش‌بینی کرد که قیمت بلیت پروازهای داخلی و خارجی شرکت هواپیمایی «هما» و «آسمان» از این تاریخ به ترتیب ۲۰ و ۴۶ درصد افزایش یابد.

۱۴ مرداد ۱۳۸۲؛ جزئیات طرح فروش متری مسکن اعلام شد
وزارت مسکن و شهرسازی جزئیات طرح فروش متری مسکن را اعلام کرد.

در اجرای این طرح شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن با جذب سرمایه‌های خرد ازجمله سرمایه‌های مردمی و پس‌اندازهای تدریجی، متقاضیان خرید مسکن را به مجاری تولید مسکن از طریق انعقاد قرارداد در بازار انبوه‌سازان مسکن هدایت می‌کنند.

در این طرح با اشاره به شرایط اجرای طرح برای واگذاری طرح‌های مسکونی آمده است: این واحدها پس از تکمیل از طریق انتشار آگهی به وسیله شرکت‌های سرمایه‌گذاری به مردم عرضه خواهد شد و متقاضیان ملزم خواهند بود هنگام خرید قطعی، حداقل ۵۰ درصد قیمت فروش واحدها را با ارائه اوراق سرمایه‌گذاری طرح، تامین کنند. در طرح فروش متری مسکن تاکید شده است ۵۰ درصد باقیمانده بهای واحد مسکونی حتی‌المقدور در اجرای توافق به عمل آمده بین شرکت سرمایه‌گذاری و بانک عامل طرف قرارداد به صورت تسهیلات بلندمدت در اختیار خریدار قرار می‌گیرد.

در بخش دیگری از جزئیات طرح خرید متری مسکن با اشاره به قیمت مندرج در اوراق سرمایه‌گذاری و رابطه آن با قیمت فروش نهایی واحدهای تکمیلی آمده است: شرکت سرمایه‌گذاری در جریان توافق و انعقاد قرارداد با انبوه‌سازان، ابتدا میانگین قیمت تمام‌شده طرح را مشخص می‌کند و سپس از طریق برآورد حجم کل سرمایه‌گذاری مجموع طرح، یک طرح مشترک را تشکیل می‌دهند و میانگین قیمت تمام‌شده و سرمایه لازم برای مترمربع از کل طرح را برآورد می‌کنند. همچنین قیمت مشخص‌شده معادل همان مبلغی خواهد بود که بر روی اوراق سرمایه‌گذاری متری طرح درج و ثبت آن ازسوی سازنده تعهد و ازسوی شرکت بیمه طرف قرارداد، تضمین می‌شود.

۱۴ مرداد ۱۳۹۲؛ قیمت‌ها در ابتدا و انتهای دولت احمدی‌نژاد
به گز ارش اقتصادنیوز، بررسی بهای سه ارز مهم در بازار داخلی و نرخ سکه‌های بهار آزادی و همچنین نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی از آغاز دولت نهم تا پایان دولت دهم به ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد نشان می‌دهد که نرخ دلار آمریکا در این مدت از ۹۰۲ تومان به ۳۳۰۰ تومان رسیده و تقریبا ۲۶۶ درصد افزایش ثبت کرده است.

بهای دلار آمریکا در بازار داخلی البته در بالاترین سطح در ۱۴ بهمن سال ۹۱ به محدوده ۴ هزار تومان هم رسیده بود که با این حساب بیش از ۳۴۳ درصد هم افزایش برای دلار در این سال‌ها به ثبت رسیده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۵-۱۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.