مخرب‌تر از زلزله در جهان که هنوز احساس نکرده‌ایم!

۱۴۰۱-۰۴-۱۵ جامعه

مخرب‌تر از زلزله در جهان که هنوز احساس نکرده‌ایم!

پنجشنبه‌ گذشته – ۳۰ ژوئن برابر با ۹ تیر ۱۴۰۱ – دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا با سه رأی در برابر شش رأی تصمیم گرفت تا توانایی آژانس حفاظت از محیط‌زیست را در تنظیم قوانین انتشار کربن محدود کند.

رخدادی بسیار ناامیدکننده برای آنهایی که هنوز به فرجام توافق برای مهار خطر جهان‌گرمایی در گلاسکو امیدوارند. رای دادگاه آشکارا به نفع صاحبان نیروگاه‌های حرارتی و کمپانی‌های مصرف‌کننده سوخت فسیلی در سراسر آمریکا است و به توان دولت دموکرات در مهار وخامت فاجعه اقلیمی افسار می‌زند.

بنا به تصمیم دادگاه، آژانس حفاظت از محیط زیست این صلاحیت و اختیار را ندارد تا محدودیت‌هایی برای انتشار کربن اعمال کند که می‌تواند به تغییر در مسیر منابع انرژی پاک منجر شود. رأی دادگاه به این معناست که به جای آژانس محیط‌زیست و کارکنان و متخصصان آن، مجلس نمایندگان برای این امر ضروری تصمیم خواهند گرفت.
شمار زیادی از گروه‌های فعال در زمینه تجارت سوخت فسیلی در ارتباط با این تصمیم دادگاه عالی به مدت زیادی فعالیت داشته‌اند. اما شاید هیچکس به اندازه تاجر و کارآفرین امریکایی، چارلز کوک، در اخذ این رای تاریخی و ویرانگر موثر نبوده است؛ میلیاردری طرفدار حزب جمهوریخواه که سالهاست با صبر و حوصله و سرمایه‌گذاری فراوان از جمله در شبکه چشمگیری از گروه‌های سیاسی و لابی‌گران و اندیشکده‌ها، فعالیت در زمینه تغییرات اقلیمی را خفه کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، رأی اخیر دادگاه عالی شاید بزرگترین دستاورد را برای چارلز کوک و ویرانگرانه‌ترین نتیجه را برای کنشگران محیط‌زیست در آمریکا و جهان درپی داشته باشد. آیا باید خود را برای افزایش متوسط دمای زمین به میزان چهار درجه، یعنی ترک همیشگی دنیا برای دست‌کم هفتاد درصد جمعیت جهان در پایان قرن آماده کنیم؟ شما چه فکر می‌کنید؟

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۴-۱۵ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.