سرلشکر باقری : با تهدیدهای سخت نظامی از سوی قدرت های بزرگ روبرو هستیم

۱۴۰۱-۰۴-۰۵ اسلایدر

سرلشکر باقری : با تهدیدهای سخت نظامی از سوی قدرت های بزرگ روبرو هستیم

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه نیروی انسانی بدون قدرت معنوی و روحی لازم امکان ایستادگی و مقاومت ندارد، گفت: باید قدرت خود را مقابل آمریکا از معنویت و مسیر تربیت نیروی انسانی جست‌وجو کنیم.

سردار سرلشکر محمد حسن باقری روز یکشنبه در همایش ملی تربیت در نیروهای مسلح که در دانشکده شهید محلاتی قم برگزار شد مهم ‌ترین گام برای فتح خرمشهرها را از بین بردن یأس و ناامیدی دانست و عنوان کرد: داشتن اهداف بزرگ و شروع از کارهای کوچک راهبردهایی است که در دفاع مقدس تجربه شده و رزمندگان اسلام را به پیروزی رسانده است و باز هم این راهبردها با محوریت از بین بردن یأس و ناامیدی می‌تواند برای رفع مشکلات کشور کارآیی داشته باشد.

وی با بیان اینکه علم بدون تزکیه و تربیت با عنوان مانع برای رشد انسان مطرح شده است، عنوان کرد: تزکیه در کنار تعلیم و مقدمه بر آن و یا بعد از آن مطرح شده است و این همراهی همواره دیده می‌شود.

وی ادامه داد: تجربه ۴۳ ساله‌ای که شاهد بودیم نشان می‌دهد که در همه مقاطع اگر مأموریتی درست انجام شده است نتیجه همراهی و وجود تربیت اسلامی در رزمندگان و تلاشگران حوزه‌های مأموریتی بوده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: اگر در کشور مشکلی وجود دارد بیش از آنکه به مساله ندانستن و ضعف مدیریت برگردد به نقصان در تهذیب، تزکیه و ساختن انسان‌های درستکار برمی‌گردد وگرنه اگر انسان متعهدی وجود داشته باشد یاد گرفتن کار درست، عمل سختی نیست.

وی با بیان اینکه بیشتر کشورهای دنیا ممکن است تهدیدی نداشته باشند یا با یک نوع تهدید روبرو باشند، عنوان کرد: نیروهای مسلح ما با تهدیدهای مختلف روبرو هستند، نظام اسلامی ما که حاصل قرن‌ها تلاش و مجاهدت است از جهات مختلف مورد تهاجم، توطئه و تهدید قرار دارد.

وی ادامه داد: همزمان با اینکه با تهدیدهای سخت نظامی از سوی قدرت های بزرگ روبرو هستیم که لوازم خود را دارد، با سایر تهدیدها نیز مواجه هستیم.

باقری با بیان اینکه نیروی انسانی ما در برابر تهدید سخت دشمن، با تهاجم‌های مختلف روبرو است، تصریح کرد: اگر نیروی مسلح قدرت تاب آوری برابر دشمن در صحنه را نداشته باشد چگونه می‌خواهد به آرام‌سازی، کنترل و مدیریت برسد و مقابله با جنگ نرم دشمن و توسعه فرهنگ انقلابی و اسلامی بر عهده نیروهای مسلح است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بر لزوم بررسی محیطی، زمینه‌ای و وضعیت موجود تاکید کرد و گفت: باید نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصت‌ها و تهدیدها بررسی، وضعیت موجود آسیب‌شناسی و نظام مسائل استخراج شود و با گفت‌ و گو بدانیم در کجا ایستاده‌ایم.

وی با بیان اینکه گام دوم دستیابی به مبانی و اصول تربیت است که به آن نیاز داریم، عنوان کرد: راهبردها و راهکارها مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چه باید باشد؟ و متأثر از همه این موارد برنامه بلند مدت چه خواهد بود؟ و ما چه کاری باید انجام دهیم؟

باقری خاطرنشان کرد: نیازمند نظام جامع تربیتی هستیم که همه تنوع نیروی انسانی را در بر گیرد، از جوانان بزرگواری که دو سال از مهم‌ترین سال‌های عمر خود را در نیروهای مسلح طی می‌کنند تا بسیجیان، پایوران و دیگر عناصر نیروهای مسلح که در این نیرو خدمت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه نظام تربیتی نیروهای مسلح باید به خانواده‌های نیروهای مسلح نیز توجه کند، اظهار کرد: با یک جمعیت بیش از پنج میلیون نفری روبرو هستیم و باید افق‌های خود را با نگاه به این جمعیت برنامه‌ریزی کنیم و بر هر کدام از این اقشار ویژگی‌های تربیتی مورد نظر را پیش‌بینی کنیم، در این نظام تربیتی تربیت مربیان از اولیه‌ترین ابعاد و گام‌هایی است که باید طی شود.

به گزارش خبرآنللاین ،باقری ادامه داد: کشف و درک مخاطب مساله مهمی است، مربی که نکات آن از جانش بر می‌خیزد بر جان متربی آن می‌نشیند، مهارت‌های ارتباطی، توان اقناع مخاطب و القای غیرمستقیم دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا نهایت این چرخه نظام به بررسی اثر بخشی منجر خواهد شد.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۴-۰۵ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.