لزوم ایجاد امکان زایمان رایگان برای مادران باردار براساس قانون

۱۴۰۱-۰۴-۰۱ جامعه

لزوم ایجاد امکان زایمان رایگان برای مادران باردار براساس قانون

مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، به تشریح وظایف و ماموریت های وزارت بهداشت برای تسهیل خدمات به زنان باردار پرداخت.

محمدرضا صایینی، ضمن تحلیل وضعیت واحدهای تسهیلات زایمان در کشور در تطابق با قانون ماده ۴۹، گفت: بر اساس خود اظهاری دانشگاه‌های علوم پزشکی در کل کشور بالغ بر ۲۱۴ «واحد تسهیلات زایمان» زیر نظر شبکه بهداشت فعالیت دارند که در ۱۱ واحد بیش از ۳۰ زایمان در ۹ واحد ۲۰ تا ۲۹ زایمان در ۱۶ واحد ۱۰ تا ۱۹ زایمان در ۸۵ واحد یک تا ۹ زایمان و در ۹۳ واحد نیز کمتر از یک زایمان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مطابق گزارش شبکه بهداشت از مجموع ۲۱۴ واحد، ۱۹۲ واحد فعال هستند و مابقی واحدها به دلیل تجهیز نبودن یا کمبودهای دیگر هنوز به طور کامل راه اندازی نشده اند، افزود: مطابق ماده ۴۹ قانون سلامت خانواده و جوانی جمعیت وزارت بهداشت مکلف شده علاوه بر ایجاد امکان زایمان طبیعی رایگان برای مادران باردار، ظرف مدت دو سال ترتیبی اتخاذ کند که تمامی زنان باردار حداکثر طی مدت یک ساعت با وسیله نقلیه معمول به خدمات زایشگاهی ایمن و استاندارد دسترسی داشته باشند. بنابراین دفتر سلامت جمعیت و خانواده تمام «واحدهای تسهیلات زایمان» در کشور را بر اساس این که چه میزان موالید دارند و چقدر تا اولین مرکز زایمانی فاصله زمانی دارند طبقه بندی کرده است.

صایینی ادامه داد: در این طبقه بندی مناطقی در دو استان خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی وجود دارند که هم موالید زیادی دارند و هم به دلیل بُعد مسافت یا صعب العبور بودن جاده‌های مواصلاتی، فاصله زمانی بیش از دو ساعت تا مراکز زایشگاهی دارند که نیاز به اقدام فوری دارند و باید برای رفع این مشکل آنها تمهیداتی اندیشیده شود.

مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت با اعلام اینکه تعداد کل زایمان‌ها در واحدهای تسهیلات زایمان در ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور ۳۱ هزار و ۴۰۲ مورد و تعداد کل زنان ۱۴ تا ۴۹ ساله ۴۱۱ هزار و ۳۱۵ نفر هستند، گفت: توجه به مناطقی که دارای فاصله زمانی بین ۶۰ تا ۱۲۰ دقیقه تا مراکز زایمان هستند برای کاهش فاصله تا ۶۰ در اولویت‌های بعدی قرار دارند.

صایینی تصریح کرد: باید توجه کرد که اجرای ماده ۴۹ قانون سلامت خانواده و جوانی جمعیت فقط تکلیف معاونت بهداشت نیست بلکه تکلیف وزارت بهداشت است، زیرا شاید برای اجرای بهتر قانون نیاز باشد در یک منطقه زایشگاه و مرکز درمانی زایمان ایجاد شود و فقط به خدمات واحدهای تسهیلات زایمان اکتفا نشود.

به گزارش فارس، ماده ۴۹ قانون سلامت خانواده و جوانی جمعیت می‌گوید: «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است امکان زایمان طبیعی در بیمارستان‌ها و زایشگاه‌های دولتی را به گونه‌ای فراهم نماید که برای افراد تحت پوشش بیمه و مراجعین فاقد پوشش بیمه‌ای به صورت کاملاً رایگان انجام و متناسب با آمایش سرزمینی، ظرف حداکثر دو سال پس از ابلاغ این قانون، با توجه به استانداردهای سطح بندی ارائه خدمات، ترتیبی اتخاذ نماید که کلیه زنان باردار حداکثر طی مدت یک ساعت با وسیله نقلیه معمول به خدمات زایشگاهی ایمن و استاندارد دسترسی داشته باشند.»

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۴-۰۱ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.