بغداد بدهی‌های گازی ایران را می‌پردازد

۱۴۰۱-۰۳-۲۵ سیاست

بغداد بدهی‌های گازی ایران را می‌پردازد

وزارت برق عراق روز گذشته(سه شنبه) اعلام کرد که تا دو روز دیگر تمام بدهی‌های گازی ایران را پرداخت خواهد کرد.

احمد موسی، سخنگوی رسمی وزارت برق عراق روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور اعلام کرد که کشورش طی دو روز آینده تمام بدهی های گازی ایران که مربوط به سال ۲۰۲۰ است را پرداخت خواهد کرد تا از کاهش صادرات گاز ایران به عراق جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه دلیل این بدهی ها عدم تصویب بودجه در آن سال بود، از تلاش های دولت و پارلمان عراق در این پرونده تقدیر کرد.

احمد موسی همچنین تاکید کرد که بدهی های گازی عراق به ایران از دولت های قبلی متراکم شده است و به عهده دولت کنونی افتاد و این دولت تلاش کرد که با دریافت وام این مشکل را حل کرده و بدهی های ایران را پرداخت کند.

سخنگوی وزارت برق عراق در پایان از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور که اشراف و نظارت مستقیم در این پرونده داشته است تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش ایسنا، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق اخیرا با اشاره به مشکلات عراق در زمینه برق به دلیل داشتن بدهی‌های گازی به ایران و قطع صادرات گاز از ایران به عراق، گفت: این بدهی‌ها مربوط به دولت های قبلی است و این دولت با دقت تلاش کرد که اموال ایران را فراهم کند. با این حال این دولت تمام منابع مالی را تامین کرد و در پرداخت آن ها حتی یک روز هم تاخیر نداشت، اما بدهی‌های عراق به سال های قبل از ۲۰۲۰ برمی گردد و به همین دلیل صادرات گاز قطع شد.

الکاظمی تاکید کرد: برادران ما در جمهوری اسلامی ایران به ما قول داد ه اند که این مشکل را حل کنند و صادرات گاز را طی روزهای آینده از سرمی گیرند.

همچنین محمد کاظم آل صادق، سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در عراق اوایل خرداد با عادل کریم، وزیر برق این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. دو طرف در این دیدار در خصوص مسائل مختلفی از جمله آماده سازی میادین گازی، بدهی های گازی و همچنین گسترش قراردادهای فنی میان دو کشور رایزنی کردند.

آل صادق خطاب به وزیر برق عراق گفت: از همان ابتدا که به عنوان سفیر کار خود را آغاز کردم خواهان دیدار با شما و رایزنی درخصوص انرژی بودم زیرا مقامات ایران تصریح کرده اند که در مساله خدمت رسانی به عراق اهتمام داده شود و ما امضای قراردادهای مشترک بین دو کشور را پیگیری می کردیم. سفارت ایران در تمامی موضوعات متعلق به انرژی با شما تعامل خواهد کرد.

وزیر برق عراق پیش از این نیز در نشستی خبری در کربلا تاکید کرد: با دولت توافق کردیم که بدهی های ایران را پرداخت کنیم. به تهران سفری داشتم و با وزیر نفت ایران به این توافق رسیدیم که قبل از پایان ماه جاری بدهی های ایران را پرداخت کنیم.

به گزارش ایسنا، عادل کریم همچنین تاکید کرده بود: در سفر اخیر به تهران در خصوص واردات گاز از ایران به عراق در تابستان به توافق رسیدیم و طرف ایرانی متعهد شد که نیروگاه ها و واحدهای تولید برق را تجهیز کنند. بغداد به خاطر واردات گاز از ایران بدهی‌هایی به تهران دارد و برای پرداخت این بدهی ها به توافق رسیدیم، آن ها اوضاع عراق را می دانند و انتظار داریم که در فصل تابستان و زمستان تامین گاز به خوبی انجام شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۳-۲۵ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.