پلنگ ۱۳ ساله «ارم» تلف شد

۱۴۰۱-۰۳-۲۴ جامعه

پلنگ ۱۳ ساله «ارم» تلف شد

«کیجا» – ماده پلنگ ۱۳ ساله این باغ وحش – که در سال ۹۱ از تله شکارچیان گرفته شده بود و به علت عفونت شدید دست با عمل جراحی و قطع دست به زندگی برگشت ، روز ۲۳ خرداد ماه به دلیل عفونت مزمن تلف شد.

پیمان محمدزاده – دامپزشک باغ وحش ارم – در توضیح علت مرگ این گونه جانوری گفت- صبح روز جمعه (۲۰ خردادماه) به دنبال اطلاع مراقبان مبنی بر بی‌اشتهایی و بیحالی حیوان بلافاصله با هماهنگی و مشورت با اساتید دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و دامپزشکان سازمان محیط زیست پلنگ مذکور بیهوش و سونوگرافی محوطه بطنی انجام شد، نتایج حاکی از سیستیت فوق حاد و عفونت کلیه و ستون فقرات داشت، در حالی‌که این حیوان قبل از این هیچگونه نشانه بیماری و ضعف نداشته و تغذیه و تحرک آن طبیعی بود.

به گزارش ایسنا ،وی اضافه کرد: مراقبان این حیوان جزو با تجربه‌ترین‌ها در حرفه خود هستند و هیچگونه علائم غیر طبیعی در این گونه ندیده بودند. به هر حال بعد از تشخیص بیماری از همان روز اول و با مشورت اساتید دانشگاه تهران، درمان دارویی بصورت آنتی بیوتیک تراپی و مایع درمانی گسترده شروع شد، اما متاسفانه بعد از گذشت دو روز و علی رغم تمام تلاشها حیوان تلف شد.

ارم سبز لاشه حیوان جهت تعیین علت اصلی مرگ و نمونه‌برداری‌های لازم در اختیار بخش پاتولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران قرار گرفت و پس از اخذ نتیجه، گزارش آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۳-۲۴ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.