گاز در اروپا ارزان شد

۱۴۰۱-۰۳-۲۳ اقتصاد

گاز در اروپا ارزان شد

قیمت گاز طبیعی در اروپا روز دوشنبه تحت تاثیر تقاضای ضعیف، کاهش پیدا کرد و از شدت محدودیت عرضه کاست.

انتظار می‌رود هوای گرم‌تر در اروپا، مصرف گاز برای گرمایش در هفته آینده را کمتر کند و افزایش پیش بینی شده تولید انرژی خورشیدی در انگلیس، آلمان و اسپانیا، ممکن است نیاز به نیروی گازسوز را کاهش دهد.

بهای گاز ماه آتی هلند که قیمت پایه بازار اروپایی است، حداکثر سه درصد کاهش پیدا کرد و به ۸۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید و ساعت ۹.۶ به وقت محلی در آمستردام، ۸۲.۴۵ یورو معامله شد.

تحلیلگران شرکت تیمرا انرژی در یادداشتی اعلام کردند: در حالی که بحران گازی اروپا به این زودی پایان نمی‌گیرد، طی یک ماه گذشته نشانه‌هایی از کاهش استرس در بازار این منطقه مشاهده شده است.

کاهش عرضه روسیه در ماه‌های اخیر و نگرانیها نسبت به محدودیت بیشتر عرضه، باعث شده است شرکتهای انرژی اروپایی به دنبال منابع جدید تامین گاز باشند تا مخازن گاز را پیش از فرا رسیدن زمستان پر کنند. واردات بیشتر گاز طبیعی مایع، به پر کردن مخازن کمک کرده است اما با ادامه جنگ در اوکراین، نگرانی‌های عرضه هم تداوم پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا،سفارشهای خرید نشان می‌دهد صادرات گاز روسیه از طریق خط لوله نورد استریم به آلمان روز دوشنبه کاهش بیشتری پیدا می‌کند اما جریان گاز از طریق اوکراین، محدود خواهد ماند. اروپا آماده افت عرضه LNG از سوی آمریکا پس از وقوع یک آتش سوزی و توقف تولید در یک کارخانه بزرگ در تگزاس می‌شود.

عمده LNG که به بنادر اروپایی می‌رسد، به مخازن ذخیره سازی فرستاده می‌شود.

تاسیسات ذخیره سازی در آلمان که بزرگترین مصرف کننده گاز در اتحادیه اروپاست، باید تا اکتبر ۸۰ درصد پر باشد که به معنای تامین شدن ۶۰ درصد از تقاضای گاز در زمستان خواهد بود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۳-۲۳ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.