نخستین دوره جایزه فریده ماشینی در مطالعات زنان برگزار شد

۱۴۰۱-۰۳-۱۴ جامعه

نخستین دوره جایزه فریده ماشینی در مطالعات زنان برگزار شد

همزمان با دهمین سالگرد زنده نام ” فریده ماشینی” فعال حقوق زنان و پژوهشگر قرآن، نخستین دوره جایزه مطالعات زنان با نام ایشان با معرفی آثار و افراد برگزیده در این زمینه با حضور جمعی از اندیشمندان، اساتید و فعالان حوزه زنان برگزار شد.
در این مراسم که به همت خانواده خانم ماشینی و مشارکت موسسه مطالعات و تحقیقات زنان و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات زنان در روز یکشنبه هشتم خرداد به صورت حضوری و مجازی تشکیل شده بود، با سخنرانی آِیت اله سروش محلاتی در باب تاملی در موضوعات قرآنی موضوعات زنان به ویژه مواجهه بلقیس و سلیمان با عنوان عقلانیت زمینی و اقتدار آسمانی افتتاح شد.
مدیرعامل موسسه مطالعات و تحقیقات زنان و دبیر جایزه، به عنوان سخنران بعدی ضمن تاکید بر اهمیت نقش مطالعات زنان در پیشرفت جوامع و ضرورت توجه به پژوهشها و آثار در این حوزه، با بیان اینکه این جایزه که تازه در ابتدای مسیر خود می باشد تلاش دارد با هدف شناسایی و معرفی تلاشها موجب تشویق و ایجاد انگیزه برای محققان و فعالان حوزه زنان گردد.
خانم دکتر روشنفکر سپس در گزارشی از آثار ارسال شده به دبیرخانه و فرایند انتخاب برگزیدگان، ضمن تقدیر از استقبال خوبی که در این مدت کوتاه پس از اعلام فراخوان شده و خاطر نشان نمودند که حتما در ادوار بعدی با فرصت و زمان بیشتری به موضوعات متنوعی در حوزه زنان پرداخته شود.
آیین رونمایی از سومین کتاب فریده ماشینی با عنوان ” درس آموخته های قرآنی” که به جلسات تفسیر قرآن ایشان در حدود دو دهه پرداخته شده است برنامه بعدی این مراسم بود که توسط خانم ملک از دوستان این بانوی فقید و حاضران جلسات با بیان توضیحاتی در خصوص نحوه برگزاری بدیع جلسات و فیش برداریهای صورت گرفته به ویژه با رویکرد مسائل زنان اجرا شد.
پس از آن گزارش دو بخش اصلی زیر مجموعه جایزه شامل تحقیقات علمی و پژوهشی مرتبط با پایان نامه ها و مقالات، تالیفات و کتب توسط خانم ها دکتر بهشتی و دکتر بروجردی ارائه شد.
در آخرین بخش از مراسم نیز بیانیه دبیرخانه توسط خانم عبادی از سوی کمیته علمی و داوری جایزه قرائت شد که ضمن تشکر از همراهی و همکاری همه علاقمندان به اعتلای امور زنان و مشارکت مفید و موثر آنان در نخستین دوره این جایزه، برگزیدگان این دوره در سه بخش به شرح ذیل معرفی و با حضور خانم ها دکتر ابتکار، مولاوردی، دکتر روشنفکر و دکتر رحیم عبادی و اهدای لوح تقدیر، تندیس و سکه بهار آزادی از آنان تقدیر شد:
بخش اول: تحقیقات و مطالعات زنان
۱. سرکار خانم دکتر ملوک السادات بهشتی پژوهشگر و سرپرست تحقیق ” هسته نگاری تحکیم خانواده مبتنی بر منابع دانش در حوزه مطالعات زنان” به عنوان محقق برتر این بخش و شایسته دریافت لوح تقدیر و جایزه
۲. سرکار خانم دکتر حمت بروجردی، محقق و پژوهشگر به دلیل انجام دو پژوهش” کتابنامه و دانشنامه زنان” شایسته دریافت لوح تقدیر و جایزه
۳. سرکار خانم ناهید طیبی دانش آموخته رشته دکتری تاریخ اهل بیت از جامعه المصطفی، با پایان نامه دکتری با موضوع ” نقد یافته های شیعی در خصوص حجاب” به عنوان پژوهشگر برتر این بخش و شایسته دریافت لوح تقدیر و جایزه
۴. سرکار خانم دکتر شمس السادات زاهدی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی به دلیل انجام پژوهش ملی با عنوان ” بررسی و رصد تغییرات حاصله در جایگاه شغلی زنان در مدیریت از سال ۱۳۷۰ تا ۱۴۰۰ ” شایسته دریافت لوح تقدیر و جایزه شدند.
بخش دوم: تالیفات و آثار مکتوب
۱. سرکار خانم دکتر مریم السادات محقق داماد به عنوان محقق و پژوهشگر برتر این بخش به دلیل تالیف کتب” خلع اقتدایی یا انحلال نکاح با اراده زوجه” شایسته دریافت تندیس، لوح تقدیر و جایزه
۲. سرکار خانم پرستو سرمدی کارشناس ارشد مطالعات زنان و پژوهشگر امور زنان با تالیف کتاب” زنان و دولتهای پس از انقلاب” شایسته دریافت لوح تقدیر و جایزه شدند.
بخش سوم: اشخاص و کنشگران فعال در حوزه مطالعات زنان

که این بخش شامل هفت شاخص اصلی دستاوردهای علمی، مدیریتی، فعالیتهای آموزشی، مشارکت در تاسیس نهادهای مدنی و دولتی، فعالیتهای اجتماعی، تجربه و کسوت، تاثیرگذاری، افتخارات و موفقیتها بوده است.
۱. کمیته داوری ضمن تقدیر از استاد پیشگام سرکار خانم منیرالسادات گرجی و تقدیر و تشکر از زحمات سرکار خانم مولاوردی و سرکار خانم دکتر ابتکار در مدیریت امور زنان، سرکار خانم دکتر زهرا شجاعی، محقق و پژوهشگر و مدیر پیشکسوت امور زنان را شایسته دریافت تندیس، لوح تقدیر و جایزه دانستند.
۲. کمیته داوری ضمن گرامیداشت یاد و نام دکتر صادق آیینه وند و تقدیر و تشکر از زحمات دکتر هادی خانیکی و دکتر مهریزی به خاطر تلاشهای موثر آنان در حوزه مطالعات زنان، جناب آقای دکتر شهریار نیازی عضو هیات علمی دانشگاه تهران را شایسته دریافت تندیس، لوح تقدیر و جایزه دانستند.

۳. کمیته داوری ضمن سپاس از همه کنشگران و فعالان اجتماعی و رسانه ای حوزه زنان، سرکار خانم فیروزه صابر، فعال، مدیر و کارافرین نمونه را به عنوان فعال و کنشگر اجتماعی برگزیده به ویژه در بخش غیردولتی و نهادهای مردم نهاد شایسته دریافت تندیس، لوح تقدیر و جایزه دانستند.
در انتها دبیرخانه جایزه بر این باور است در سال نخست برگزاری، فرصت کافی برای دریافت آثار و ارزیابی آن فراهم نگردیده و قطعا نواقص و خطاهای احتمالی در این مسیر نوپا را پذیرفته و امید دارد تا در ادوار آتی جایزه همراه با ایجاد فرصت مناسب برای هر چه بهتر و باشکوهتر برگزار نمودن آن تلاش نماید.
در پایان این مراسم نیز بیانیه پایانی با مروری بر ایده ها و باورهای خانم ماشینی و بیان اهداف و برنامه های بعدی این جایزه در سالهای آتی قرائت شد.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۳-۱۴ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.