دومین «شهر دریایی متحرک» سپاه در راه است

۱۴۰۱-۰۲-۳۱ سیاست

دومین «شهر دریایی متحرک» سپاه در راه است

انتشار عکسی از شناور لجستیکی در حال ساخت شهید مهدوی در روزهای اخیر نشان دهنده آن است که این شهر دریایی متحرک به روزهای پایانی ساخت خود نزدیک می‌شود.

لزوم تجهیز سپاه به شناورهای بزرگ برای ایفای نقش در مأموریت‌های جدید و مقتدرانه در زمینه حضور در آبهای دور چند سالی است که به عنوان بخشی از راهبرد توسعه‌ای نیروی دریایی سپاه مورد تأکید قرار گرفته و در این زمینه شاهد اقدامات مهم و راهبردی و در عین حال مبتکرانه با بهره‌مندی از دانش جوانان این مرز و بوم هستیم.

این دامنه از نوآوری‌های جدید دفاعی و رزمی برای ساخت شناورهای سنگین، همراستا با توسعه انبوه و الحاق شناورهای سبک و تجهیز آنها به آرایه‌های متنوعی بود که بتوانند اقتدار ایران بر خلیج فارس و دریای عمان را نیز حفظ کرده و در تقابل با دشمنان فرامنطقه‌ای نیز همواره دست بالا را به قوای مسلح کشورمان ببخشد.

گواه بر این ادعا نیز الحاق‌های متعدد و مستمر شناورهای پرشمار به نیروی دریایی سپاه در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ که با طیف جدیدی از تجهیزات وامکانات از جمله پهپادها و نیز زیرسطحی‌های هوشمند در هم آمیخت تا تلفیقی از ارتقای بُرد موشک‌های همراه با شناور و قابلیت مانورپذیری بالا، سرعت فراتر از ۹۵ نات و گریزپذیری از جنگ الکترونیک از جمله این قابلیت‌ها بود.

در کنار توجه به ساخت و توسعه شناورهای سبک، سپاه اما نیم‌نگاهی نیز به بهره‌گیری از شناورهای سنگین نیز دارد.

ساخت شناور شهید ناظری آغاز راهی هوشمندانه
ابتکار سپاه در ساخت شناورهای نیمه سنگین و سنگین در گام اول به ساخت شناور شهید ناظری و به آب اندازی آن در سال ۱۳۹۵ انجامید. شناوری که با طول ۵۵ متر، عرض ۱۴ متر و ارتفاع ۱۳ متری خود می‌ تواند برد عملیاتی این نیرو را تا ۱۰ هزار کیلومتر افزایش دهد. این شناور در طراحی خود یک شیوه خاص را در پیش گرفته که قادر است از طریق پایداری مناسب در دریا و حتی شرایط آب و هوایی نامناسب، با سرعت بالا طی مسیر کرده و واژگون نشود.

دومین شهر دریایی متحرک سپاه در راه است؛ تصویر آن را ببینید | سپاه برای دفاع از ملت ایران به آب و آتش می‌زند

به گزارش فارس، قابلیت حمل بالگرد، اژدرها و موشک‌های متعدد از جمله قابلیت‌های این شناور نیمه سنگین اما چابک است که نمونه‌ای از نقش آفرینی غیرتمندانه رزمندگان نیروی دریایی سپاه با این شناور را در ماجرای برخورد نیروی دریایی سپاه با ناوهای آمریکایی در دریای عمان شاهد بودیم.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۲-۳۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.