وساطت جدید ایران برای حل اختلافات در عراق؛ این بار به ریاست آل‌صادق

۱۴۰۱-۰۲-۳۰ سیاست

وساطت جدید ایران برای حل اختلافات در عراق؛ این بار به ریاست آل‌صادق

یک رسانه عربی اعلام کرد که ایران طی روزهای آتی قرار است وساطتی میان احزاب سیاسی عراقی به منظور حل اختلافات میان آن ها به ریاست محمدکاظم آل صادق را آغاز خواهد کرد.

برخی منابع آگاه عراقی در گفت‌وگو با “العربی الجدید” اعلام کردند که ایران طی چند روز آتی وساطت جدیدی میان احزاب سیاسی عراقی را آغاز خواهد کرد که شخصیت های موثر ایرانی و در راس آن ها محمد کاظم آل صادق، سفیر جدید ایران در بغداد این ماموریت را برعهده خواهند داشت.

این منابع گفته اند که هدف از این میانجیگری حل اختلافات در داخل عراق و بحران سیاسی موجود میان جریان صدر و چارچوب هماهنگی است.

آن‌ها همچنین تاکید کردند که این وساطت بزودی و چند روز بعد از روی کار آمدن سفیر جدید ایران در بغداد آغاز خواهد شد، این میانجیگری ابتدا در سطح دیدارهای شخصی و فردی با نیروهای سیاسی خواهد بود و بعد از آن با سید مقتدی صدر در نجف دیدار انجام خواهد شد.

یکی از نمایندگان چارچوب هماهنگی در پارلمان عراق گفته است که هدف از این میانجیگری کاهش تنش و ازسرگیری مذاکرات پس از توقف چند هفته ای است و از سرگیری مذاکرات سیاسی امری بسیار مهم است.

العربی الجدید در بخشی از گزارش خود می نویسد که محمد کاظم آل صادق مسئولیت بازگرداندن طرف های بحران به میز مذاکرات را برعهده گرفته است و در روزهای گذشته دیدارها و تماس هایی با برخی رهبران سیاسی عراقی داشته است.

یکی از اعضای جریان صدر می گوید که سفیر جدید ایران روابط بسیار خوبی با طرف های مختلف عراقی دارد زیرا وی به زیان عربی مسلط است و سابقه فعالیت در هیات دیپلماتیک ایران در بغداد را دارد، همچنین روابطش با جریان صدر خوب و سازنده است.

عائد الهلالی، عضو ائتلاف چارچوب هماهنگی تاکید کرده است که ایران تلاش دارد که رویکردهای احزاب مختلف سیاسی را به یکدیگر نزدیک کند زیرا ایران روابط بسیار خوبی با تمامی طرف ها از جمله کردها و سنی ها دارد.

به گزارش ایسنا،همچنین احسان الشمری، رئیس اندیشکده “تفکر سیاسی” خاطرنشان کرد که محمدکاظم آل صادق به دور از صحنه سیاسی عراق نبوده و روابط قوی با بسیاری از رهبران سیاسی شیعه و غیر شیعه دارد و او عهده دار بخشی از وساطت های پیشین ایران بوده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۲-۳۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.