مجلس در زمینه اجرای طرح اصلاح نظام یارانه‌ها با دولت همکاری کند

۱۴۰۱-۰۲-۲۸ سیاست

مجلس در زمینه اجرای طرح اصلاح نظام یارانه‌ها با دولت همکاری کند

یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این معیارها برای دهک بندی افراد جامعه باید هرچه سریعتر انتخاب و شفاف شوند، گفت: مجلس در زمینه اجرای طرح اصلاح نظام یارانه ای با دولت همکاری کند.

موسی الرضا ثروتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مراحل تصویب حذف ارز ترجیحی در مجلس، اظهار کرد: مجلس این اختیار را به دولت داد که در ازای حذف این ارز، تصمیم مناسب را بگیرد و دولت متوجه شد که مجلس نمی خواهد زیر بار مسئولیت حذف این ارز برود. از سویی مبلغ تعیین شده برای تخصیص ارز به کالاهای اساسی ۹ میلیارد دلار تصویب شد؛ یعنی نصف مبلغ سال های ۹۹ و ۱۴۰۰.

وی ادامه داد: در رادیو شنیدم پورابراهیمی از نمایندگان مجلس از نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها گلایه کرد و پیشنهاد داد که کارت الکترونیکی به همه افراد جامعه داده شود و نسبت به از کار افتادن سایت هدفمندی یارانه و سایت وزارت کار اعتراض داشت. در مقابل فرزین مدیر عامل بانک ملی بیان کرد دولت به ۷۲ میلیون نفر یارانه داده است و ۵-۶ میلیون نفر ذی حق هستند که یارانه نگرفته اند و دولت قرار است به ۹ دهک جامعه یارانه بدهد. اما سوال این است که وقتی دولت و مجلس ۶ ماه فرصت داشتند، چرا تصمیم واحدی نگرفته و زمینه‌های اجرای این طرح را آماده نکرده اند؟

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: از نمایندگان مجلس تقاضا دارم که طرح اصلاح یارانه ها را به دلیل نزدیکی به انتخابات وارد بازی های سیاسی نکرده، بلکه با دولت همکاری کنند. رهبر انقلاب هم تاکید دارند که مجلس و دولت با هم همکاری داشته باشند.

ثروتی با بیان اینکه پرداخت نقدی یارانه ایراداتی دارد، اما مشکلات معیشتی اقشار کم درآمد را تا حدودی برطرف می کند، گفت: الان قیمت کالاهای اساسی به قیمت کشورهای منطقه می رسد، اما چقدر درآمدها با کشورهای منطقه مطابقت دارد؟ چقدر در تعیین سقف حقوق ها به مساله عدالت توجه شد؟ این ها مسائل مهمی است که باید دولت و مجلس به آنها توجه کنند.

وی همچنین اظهار کرد: پیشنهاد من این است که ابتدا یارانه به همه افراد تعلق گیرد و سپس بر اساس معیارهایی که از درآمد، ملک، دارایی و خودرو تعیین می شود، افرادی که نیازمند نیستند حذف شوند. این معیارها برای دهک بندی افراد جامعه باید هرچه سریعتر انتخاب و شفاف شوند، الان چون دولت اطلاعاتی درباره املاک ندارد، ملک را از معیارهای بررسی شرایط افراد کنار گذاشته است. ایجاد مرکز جامع اطلاعات ایرانیان در سال ۸۵ در مجلس تصویب شد، ولی کدام دولت و مسئولی اجرای آن را دنبال کرد و چه کسی بابت اجرا نکردن آن محاکمه شد؟ برخی افراد به ناحق از دریافت یارانه محروم شده اندو من برخی نمایندنگان ادوار مجلس را می شناسم که ۷ میلیون تومان حقوق می گیرند و یارانه هم به آنها تعلق نمی گیرد.

به گزارش ایسنا، ثروتی در پایان با اشاره به اهمیت شنیده شدن صدای منتقدان گفت: من قبلا هم گفته‌ام که مجلس به هر نماینده بابت به کارگیری دو نفر، رهن منزل، ماشین و دفتر حقوق می‌دهد، اما برخی حقوق را گرفته اند، ولی دو نفر را به کار نمی گیرند که کار مردم را راه بیندازند یا برخی خودروها در پارکینگ ها خاک می خورد. به من این ایراد را گرفتند که چرا این حرف ها را زدم در حالیکه این مسائل باید شفاف شود، نه اینکه برخی شعار بدهند، اما خلاف آن عمل کنند. ریاست مجلس هم باید از نظر نمایندگان ادوار مجلس استفاده کرده و مجلس نیز انتقادها را بشنود، زیرا در نبود شفافیت و پاسخگویی به منتقدان، زمینه برای شکل گیری فسادهای کلان فراهم می شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۲-۲۸ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.