کم‌آبی فقط مختص خوزستان نیست

۱۴۰۱-۰۲-۰۸ اقتصاد

کم‌آبی فقط مختص خوزستان نیست

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: از کشاورزان انتظار داریم در بحث کشت‌های تابستانه با توجه به شرایط خشکسالی نهایت همکاری را داشته باشند تا بتوانیم این بحران را پشت سر بگذاریم و پس از آن به عنایت خداوند امیدوار خواهیم بود.

خدارحم امیری زاده در همایش هم‌اندیشی دهیاران و شوراهای بخش‌های مرکزی اهواز و اسماعیلیه اهواز که در راستای بحران کم آبی امروز، ۸ اردیبهشت ماه برگزار شد، اظهار کرد: کشاورزان خوزستانی می‌دانند که با بحران آب مواجه هستیم و این بحران فقط مختص استان خوزستان نیست.

وی با بیان اینکه خشکسالی امسال بیشتر از سال گذشته است، افزود: در حوضه‌های بالادست استان خوزستان امسال بارش‌ها بیش از ۴۵درصد کاهش داشته و وضعیت بحرانی آب را به وجود آورده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: بدون همکاری بخش‌های مختلف از جمله کشاورزان و همچنین واقعیت‌های موجود، نمی‌توانیم امسال از بحران عبور کنیم. هیچکسی دوست ندارد کشاورز کشت نکند و همه می‌خواهند آب به وفور باشد و همه دشت‌های استان کشت شود اما اکنون این شرایط ممکن نیست.

امیری زاده عنوان کرد: وضعیت موجود در بحث آب را باید تحلیل کرد و براساس میزان آبی که در دسترس است برای کشت برنامه‌ریزی کرد. اولویت اکنون تامین آب شرب است و همه کشاورزانی که می‌خواهند کشت کنند ابتدا باید آب شرب داشته باشند.

وی افزود: سطح زیر کشت در استان پایین آمده و تولیدات استان کم شده است و ما نیز از این موضوع نگران هستیم. معیشت کشاورزان به خطر خواهد افتاد اما باید با هم‌اندیشی و در کنار هم مثل گذشته بحران‌ها را پشت سر بگذاریم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: ما نمی‌توانیم از واقعیت‌ها فرار کنیم و فرافکنی هم نمی‌کنیم و اکنون به عنوان متولی کشاورزی استان به واقعیت‌های موجود در بحث آب رسیده‌ایم. باید با وضعیت موجود کنار بیاییم و این مساله یک مساله کوتاه مدت است.

امیری زاده با اشاره به ممنوعیت کشت برنج در خوزستان گفت: این ممنوعیت مصوبه شورای عالی کشور و شورای تامین استان است. نظام و دولت در کنار کشاورزان هستند و قطعا برای کشاورزان مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی در نظر گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: در بخش زراعت و دامی پیشنهاداتی برای جبران خسارت‌ها و توجه به این بخش‌ها ارایه شده است. این پیشنهادات قرار است در هیات دولت بررسی و مصوب شوند.

به گزارش ایسنا،رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: از کشاورزان انتظار داریم در بحث کشت‌های تابستانه با توجه به شرایط خشکسالی نهایت همکاری را داشته باشند تا بتوانیم این بحران را پشت سر بگذاریم و پس از آن به عنایت خداوند امیدوار خواهیم بود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۲-۰۸ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.