برپایی میزهای مشاوره کتاب در ایستگاه‌های مترو

۱۴۰۱-۰۲-۰۴ جامعه

برپایی میزهای مشاوره کتاب در ایستگاه‌های مترو

معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از اقدامات فرهنگی مترو تهران برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

سیدمحمد نقیب، معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه، درباره برنامه‌های فرهنگی در نظر گرفته ‌شده از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو تهران همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب، گفت: در اولین جلسه‌ای که با یک اتاق فکر درباره این موضوع تشکیل دادیم، چهار برنامه مرتبط با نمایشگاه کتاب در نظر گرفتیم که در جلسات بعدی کامل‌تر هم خواهد شد و اولین برنامه میزهای مشاوره کتاب است.

او با بیان این‌که ما چندسال قبل هم این کار را با کمک دانشگاه‌ها، انتشارات‌ها و بعضی اعضای مرکز تبادل کتاب انجام دادیم، افزود: برای اجرای این طرح در ایستگاه‌های مترو میزهایی گذاشتیم که اشخاص وارد به حوزه کتاب شبیه کاری را که مشاورین مذهبی انجام می‌دهند درباره کتاب انجام می‌دهند و مردم را در انتخاب کتابی که با سلیقه یا نیازشان هماهنگ باشد راهنمایی می‌کنند.

نقیب با بیان این‌که برنامه دوم ما برای ۴۰۱ پله مترو همراه با معرفی کتاب‌های متنوع است، اظهار کرد: ما روی این پله‌ها عکس جلد کتاب‌های متنوعی را می‌زنیم که برای عموم جذاب و خواندنی باشد و به این ترتیب با معرفی کتاب‌ها، مردم را به تهیه آن کتاب‌ها تشویق می‌کنیم. عمده این تبلیغات را ما در خط ۱ انجام می‌دهیم، اما از استفاده از ظرفیت ایستگاه‌های تقاطعی و پرتردد هم غفلت نمی‌کنیم زیرا افرادی که به نمایشگاه کتاب می‌آیند چند دسته مختلف هستند، یک دسته از این افراد کسانی هستند که تبلیغات جذب‌شان کرده است، مثلاً فردی در ایستگاه امام‌خمینی بنری مربوط به نمایشگاه کتاب می‌بیند و با احتساب این‌که از آن ایستگاه تا ایستگاه مصلی راه زیادی نیست، تصمیم می‌گیرد به نمایشگاه سری بزند.

معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو در ادامه با بیان این‌که کار سوم ما هم معرفی ۱۰ کتاب شاخص با موضوعات عمومی به وسیله چاپ جلدشان بر سازه‌های بزرگ آهنی به قطر سه متر است، بیان کرد: در نهایت هم با توجه به اینکه مردم حین بازگشت از نمایشگاه اکثراً به شدت خسته هستند، در ایستگاه‌های مترو نزدیک به نمایشگاه برای مردم جشنی در نظر گرفته‌ایم که با روحیه بهتری به خانه برگردند.

معاون فرهنگی اجتماعی مترو تهران با پیش‌بینی استقبال زیاد مردم از نمایشگاه امسال، به مزایای نمایشگاه مجازی هم اشاره کرد و گفت: می‌دانیم که برگزاری حضوری نمایشگاه مشکلاتی مثل ازدحام ترافیکی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل از مسئولین برگزاری نمایشگاه تقاضا می‌کنیم که از نمایشگاه مجازی هم غافل نشوند و آن را کم‌اهمیت تلقی نکنند.

نقیب با اشاره به اقدامات مترو تهران در سایر ایام سال در راستای عمق‌بخشی به فرهنگ کتابخوانی گفت: ما هفته‌های اهدای کتاب داریم که در این هفته‌ها چند کتاب به‌روز و خوب را انتخاب می‌کنیم و مثل یک کتابخانه متحرک به ایستگاه‌های مختلف می‌بریم، افراد با خواندن یک پاراگراف از کتاب می‌توانند این کتاب‌ها را از ما هدیه بگیرند.

او با بیان این‌که در طرحی دیگر از مخاطبین مترو می‌خواهیم یک پاراگراف از کتاب خوبی را که خوانده‌اند برای ما بفرستند تا در واگن‌های مترو کار کنیم، گفت: در حال حاضر یک کتابخانه در ایستگاه میدان ولی‎عصر تهران برپاست و برپایی دو کتابخانه دیگر در ایستگاه‌های مترو از برنامه‌های سال ۱۴۰۱ معاونت فرهنگی اجتماعی مترو خواهد بود.

به گزارش ایسنا، سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۲۱ تا ۳۱ اردیبهشت در محل مصلای امام خمینی(ره) به دو شکل حضوری و مجازی برگزار می‌شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۲-۰۴ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.