ثبت رکورد جدید در قیمت جهانی موادغذایی

۱۴۰۱-۰۱-۲۰ اقتصاد

ثبت رکورد جدید در قیمت جهانی موادغذایی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل‌متحد، فائو اعلام کرد که قیمت جهانی موادغذایی به دلیل جنگ اوکراین به رکورد بالایی رسیده است.

سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد اعلام کرد قیمت جهانی موادغذایی در ماه مارس به بالاترین حد خود رسید زیرا حمله روسیه به اوکراین در بازارهای غلات اصلی و روغن‌های گیاهی، شوک ایجاد کرد.

اختلال در صادرات، ناشی از جنگ اوکراین و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه، ترس از یک بحران جهانی گرسنگی، به‌ویژه در سراسر خاورمیانه و آفریقا که در حال حاضر نیز آسیب‌دیده را برانگیخته است. روسیه و اوکراین که مناطق وسیع کشت غلات آنها در میان سبدهای نان اصلی جهان قرار دارد، سهم عظیمی از صادرات جهان در چندین کالای اصلی از جمله گندم، روغن نباتی و ذرت را به خود اختصاص می‌دهند.

فائو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «قیمت‌های جهانی کالاهای غذایی در ماه مارس جهش قابل‌توجهی داشت و به بالاترین سطح خود رسید زیرا جنگ، شوک‌هایی را در بازارهای غلات اصلی و روغن‌های گیاهی ایجاد کرد». این سازمان اعلام کرد که شاخص قیمت مواد غذایی که قبلا در ماه فوریه رکوردی را گزارش کرده بود، در ماه گذشته ۱۲.۶ درصد افزایش یافت و جهشی عظیم به بالاترین سطح جدیدی از زمان آغاز به کار خود در سال ۱۹۹۰ بوده است.

این شاخص که معیاری برای تغییر ماهانه قیمت‌های بین‌المللی سبدی از کالاهای غذایی است، در ماه مارس به طور میانگین ۱۵۹.۳ واحد بود. فائو اظهار کرد: این جهش شامل بالاترین رکوردهای جدید برای روغن‌های گیاهی، غلات و گوشت است و افزود که قیمت شکر و محصولات لبنی نیز به طور قابل‌توجهی افزایش یافت.

فائو گفت: روسیه و اوکراین روی هم به ترتیب حدود ۳۰ درصد و ۲۰ درصد از صادرات جهانی گندم و ذرت را در سه سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند و با شروع فصل کاشت در اوکراین، جنگ همچنان ادامه دارد.

این سازمان اعلام کرد که قیمت گندم حدود ۲۰ درصد افزایش یافت و این مشکل به دلیل نگرانی در مورد شرایط محصول در ایالات‌متحده تشدید شد. شاخص قیمت روغن نباتی فائو ۲۳.۲ درصد افزایش یافت که ناشی از افزایش قیمت روغن آفتابگردان بود که اوکراین صادرکننده پیشرو در جهان است.

به گزارش ایسنا ،فرانسه هشدار داده است که جنگ خطر قحطی را در سراسر جهان افزایش داده است. همچنین، این درگیری همچنین قیمت نفت و گاز را افزایش داده است و باعث افزایش بیشتر تورم در سراسر جهان شده و نگرانی‌هایی را در مورد خروج رشد اقتصاد جهانی از مسیر خود، افزایش داده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۱-۰۱-۲۰ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.