برکت خدا را سرطان‌زا نکنیم!‌

۱۳۹۵-۰۷-۰۳ سلامت

برکت خدا را سرطان‌زا نکنیم!‌

آیا از عوارض استفاده از افزودنی‌های غیر مجاز در نان اطلاع دارید و اینکه این افزودنی‌های غیرمجاز منجر به بروز برخی از بیماری‌ها نظیر سرطان خواهد شد؟

پاسخ این پرسش را مینا اسدی کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشکده علوم‌پزشکی ساوه در گفت‌وگو با ایسنا، می‌دهد و نخستین عوارض افزودن‌های غیرمجاز به نان را بروز بیماری‌های قلبی و عروقی بیان می‌کند.

وی جوش شیرین را یکی از افزودنی‌هایی عنوان کرد که به نان اضافه می‌شود و گفت: جوش شیرین باعث بروز کم‌خونی، پوکی استخوان، افزایش جذب فلزات سنگین از جمله سرب و جیوه و ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی بویژه در کودکان و زنان می‌شود.

به گفته اسدی، افزودن جوش‌شیرین به نان باعث جلوگیری از تکمیل فرآیند تخمیر شده و در نتیجه باعث ابتلای افراد به بیماری‌های معده و روده می‌شود.

وی افزود: نان‌های حاوی جوش‌شیرین به دلیل بالا بردن میزان سدیم می‌توانند موجب افزایش فشارخون شوند. جوهر قند یا بلانکیت که برای سفید‌شدن نان استفاده می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد دیابت و سرطان شود.

این کارشناس تغذیه در ادامه به ارزش غذایی نان‌های سبوس‌دار اشاره کرد و گفت: ارزش غذایی نان‌های سبوس‌دار(نان‌های تیره) نسبت به نان تهیه شده از آرد سفید بیشتر است، زیرا نان‌های سبوس‌دار دارای فیبر، مواد معدنی مثل آهن و منیزیم و ویتامین‌های گروه “ب” است.

به گفته وی، سبوس مانع جذب سریع قند و چربی مواد غذایی شده و در کنترل قند خون و پیشگیری از دیابت و چاقی مؤثر است. مصرف نان سبوس‌دار باعث پیشگیری از بروز سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

اسدی اظهار کرد: سبوس گندم آلودگی‌های محیط روده را پاکسازی کرده و موجب درمان و پیشگیری از یبوست می‌شود.

وی تصریح کرد: نان به عنوان قوت غالب، پای ثابت سفره‌های ایرانی است و باید نسبت به سلامت و کیفیت آن توجه بیشتری داشته باشیم، اما متاسفانه افزودنی سرطان‌زای موجود در نان تهدیدی برای سلامت مردم است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۷-۰۳ سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.