تشکیل کمیته برنامه‌ریزی و هماهنگی سراهای نوآوری

۱۴۰۰-۱۰-۲۸ اقتصاد

تشکیل کمیته برنامه‌ریزی و هماهنگی سراهای نوآوری

بر اساس مصوبات جلسه اخیر شورای مدیریت اقتصاد دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی کمیته برنامه ‌ریزی و هماهنگی سراهای نوآوری، تشکیل و مراکز امور شتابدهی در واحدهای دانشگاهی تاسیس و راه‌اندازی می‌شوند.

جلسه شورای مدیریت اقتصاد دانش بنیان امروز ۲۸ دی ماه در سالن کنفرانس معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه ازاد اسلامی برگزار شد.

در چارت جدید حرکت به سوی اهداف با شتاب بیشتری صورت خواهد گرفت

دکتر وحید ضرغامی، قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد در این جلسه ضمن اشاره به تغییر و تحولات صورت گرفته در این معاونت خاطرنشان کرد: ادغام پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی با معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری سبب شد تا ۸ اداره کل به ۴ اداره کل چابک با وظایف مدون تبدیل شود و در همین راستا حرکت به سوی اهداف مدنظر با شتاب بیشتری صورت خواهد گرفت.

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد در این جلسه پیشنهاد کرد: مهلت دوهفته ای برای تصویب نهایی مصوبات جلسات شورای مدیریت اقتصاد دانش بنیان گذاشته شود تا افراد پس از ارزیابی های دقیق و بررسی های لازم نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهند تا مصوبات کاربردی تر و مؤثرتری مدون ارائه شود.

وی در ادامه دستور کار جلسه را بیان کرد و گفت: بررسی شکل گیری کمیته ارزیابی و هماهنگی سراهای نوآوری و دستورالعمل راه اندازی مراکز شتابدهی سراهای نوآوری دستور کار جلسه امروز خواهد بود

در ادامه این جلسه دکتر بهزادی پور، مدیرکل سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طی دوسال اخیر ۴۸ سرای نوآوری مجوز اصولی دریافت کرده اند و این موافقت اصولی می بایست به مجوز موقت یکساله و از یکساله به دائم تبدیل شوند.

وی با اشاره به داوری ۸ طرح توجیهی و ارائه آن به واحدها بر لزوم ایجاد کمیته برنامه ریزی و هماهنگی سراهای نوآوری تاکید کرد و افزود: این کمیته ورودی محتوای جلسات شورای اقتصاد دانش بنیان را مدیریت می کند. متاسفانه ۸۰ درصد طرح های ارائه شده به این شورا ناقص هستند، لذا ضروری است کمیته ارزیابی ذیل سراهای نوآوری تعریف شود تا ارزیابی و پایش لازم را در این خصوص داشته باشند. همچنین برخی بخشنامه ها لازم است در کمیته نوشته شود، سپس جهت ارزیابی نهایی و تصویب سرا به شورا بیاید.

وی از رشد ۲۰۰ درصدی مراکز رشد طی دوسال اخیر خبر داد و گفت: در دوسال گذشته فقط ۵۰۵ هسته و واحد فناور داشتیم که این عدد امروز به ۱۵۰۰ مورد افزایش پیدا کرده است. ما مراکز رشد کشور را به ۱۰ منطقه تقسیم‌بندی کردیم و برای هر منطقه یک رئیس منصوب و به انضمام آن کارگروه‌هایی ایجاد شد.

مدیرکل سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی همچنین از لزوم تدوین دستورالعمل تاسیس و راه اندازی مراکز امور شتابدهی در واحدهای دانشگاهی خبر داد و گفت: یک برنامه آموزشی مدون لازم است در واحدهای دانشگاهی عملیاتی شود تا توانمندسازی‌های لازم ایجاد شود. بعد از راه اندازی مراکز شتابدهی نیز، سطح بندی براساس شاخصه های تدوین شده صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: شتابدهنده ها می توانند در امور آموزشی، سرمایه گذاری و تمام مراحل پیشرفت هسته همکاری لازم را به عمل آورند. در حال حاضر ۱۸ شتابدهنده با واحدها همکاری می کنند اما با مشکلاتی در این زمینه روبرو هستیم.

باید اهمیت مفهوم شتابدهی را برای واحدهای دانشگاهی تبیین کرد

دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه بر لزوم تشکیل کمیته برنامه ریزی و هماهنگی سراهای نوآوری تاکید کرد و گفت: این کمیته پس از تشکیل می تواند ارزیابی درستی از سراهای پیشنهادی داشته باشد و گزارش خود را به شورا دهد و مجوزهای لازم را از شورا اخذ کند.

وی با بیان اینکه شتابدهی یک فناوری و تکنولوژی است، تصریح کرد: شاید برخی استان ها هنوز با این مهم آشنا نباشند. مفهوم مرکز رشد ۱۰ سال پیش مطرح شد و خوشبختانه امروز در بین واحدهای دانشگاهی کاملا تبیین شده است، اما مفهوم و کارایی شتابدهی هنوز در بین واحدها جا نیفتاده است. نکته حائز اهمیت اینکه واحدهای دانشگاهی نیاز به انتقال تکنولوژی دارند که این مهم از طریق بهره گیری از ظرفیت های مراکز شتابدهی کاملا در دسترس است .

معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری موتور پیشران دانشگاه است

دکتر سعید آزادیان، دبیر شورای گسترش، آمایش، برنامه‌ریزی و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری را موتور پیشران دانشگاه آزاد اسلامی توصیف کرد و افزود: اقدامات این معاونت در مسیر حرکت دانشگاه آزاد اسلامی به سوی نقطه مطلوب بسیار مؤثر است.

وی با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت های فناورانه اقتصادی مناطق استانی، خاطرنشان کرد: ما تدوین خوشه علمی، فناوری و حل مسئله را در دستور کار داریم. از سوی دیگر برای افزایش نفوذ در جامعه نباید تنها بر روی شهریه حساب کرد؛ از همین رو تاسیس دانشکده های موضوعی همچون مهارتی و فناوری را با هدف رونق اقتصاد جامعه و دانشگاه و پایداری آن پیشنهاد داده ایم.

آزادیان بر تاسیس دانشکده فناوری و بهره گیری از آموزش‌های نوین تاکید کرد و افزود: توسعه حوزه دانش‌بنیان درون زیست بوم آموزش عالی محقق خواهد شد و اگر معاونت علمی ریاست جمهوری درون حوزه آموزش شکل می گرفت و با آموزش عالی درهم تنیده می‌شد، می توانست منشا ثمرات بیشتری باشد.

قدردانی از رویکرد معاونت تحقیقات در راستای تحقق اهداف سند تحول

دکتر حسین جوادی، قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز از رویکرد معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در راستای تحقق اهداف سند تحول دانشگاه آزاد قدردانی کرد و گفت: معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری از اولین معاونت های دانشگاه است که در مسیر عملیاتی کردن سند تحول کار عملیاتی صورت می دهد و گام های جدیدی در راستای بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه برداشته است.

وی بر لزوم درآمدزایی غیرشهریه ای در دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و گفت: ما در دانشگاه آزاد نیاز به توانمندسازی نیرو و ارائه آموزش های لازم به آن ها هستیم و برهمین اساس سطح بندی شتاب دهنده ها و سوق دادن آن ها به سوی سرمایه گذاری اقدامی است که می بایست در دستور کار قرار گیرد.

در پایان این جلسه شکل گیری کمیته ارزیابی و هماهنگی سراهای نوآوری و دستورالعمل راه اندازی مراکز شتابدهی سراهای نوآوری مورد تصویب اعضای شورا قرار گرفت و مقرر شد اقدامات لازم برای تدوین کامل و جامع جزئیات این مصوبات صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه همچنین لاله ملک نیا مدیر کل کانون‌های دانشگاه، صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر عبدالله محمدی مدیرکل شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی، مهندس غلام‌زاده مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر نوروزیان مشاور معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری و نمایندگان بخش‌های حقوقی، مالی و بازرسی دانشگاه آزاد نیز حضور داشتند.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۰-۱۰-۲۸ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.