سگ‌های ولگرد دست از “کودک‌کشی” برنمی‌دارند

۱۴۰۰-۱۰-۰۸ جامعه

در ۲ روز گذشته سگ‌های ولگرد در ۳ استان کشور جان یک کودک را گرفتند و ۲ کودک دیگر را نیز زخمی کردند.
آمار حمله سگ‌های ولگرد در کشور با جهشی بزرگ همراه شده است و افزایش روزافزون آن باعث نگرانی هر چه بیشتر شهروندان در همه شهرهای کشور شده است و تنها در ۲ روز گذشته سگ‌های ولگرد در ۳ استان کشور جان یک کودک را گرفتند و ۲ کودک دیگر را نیز زخمی کردند.

روز گذشته یک پسر بچه ۴.۵ ساله در شهرستان بیرجند بر اثر گازگرفتگی یک سگ ولگرد جان خود را از دست داد و تلاش ۴۵ دقیقه‌ای عوامل اورژانس برای احیای وی بی‌نتیجه ماند. در خوزستان نیز یک پسربچه ۸ ساله در هنگام بازی در اطراف خانه مورد حمله سگ‌های ولگرد قرار گرفت که علی‌رغم آسیب‌های شدید, توسط پدرش که صدای فریادهای وی را شنیده بود, نجات داده شد.

یک دختربچه ۶ ساله نیز در شهرستان بهشهر استان مازندران توسط دو قلاده سگ ولگرد از ناحیه صورت زخمی شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. معضل سگ‌های ولگرد هر روز بزرگ‌تر از دیروز می‌شود و کودکان بیش از دیگران در معرض حمله این مهمانان ناخوانده طبیعت ایران قرار می‌گیرند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، چندسالی است که به واسطه ازدیاد جمعیت سگ‌های ولگرد امنیت از شهروندان در معابر شهری و روستایی به‌ویژه در شهرستان‌ها سلب شده است و ورود هرچه سریع‌تر سازمان‌های مسئول از جمله شهرداری‌ها, دامپزشکی و سازمان حفاظت از محیط زیست می‌تواند کودک‌کشی توسط سگ‌های ولگرد را متوقف کند.

پیگیری‌های خبرنگار باشگاه خبرنگاران از سازمان‌های مربوطه حاکی از این است که نبود قانون جامع برای شیوه مقابله با معضل سگ‌های ولگرد و کمبود بودجه برای عقیم کردن و مراکز نگهداری آن‌ها اصلی‌ترین دلیل عملکرد منفعلانه در مقابل این معضل است.

جدای از لزوم عملکرد مسئولانه ارگان‌ها, فرهنگ‌سازی به مردم درباره ابعاد معضل سگ‌های ولگرد باید از طریق رسانه‌ها و در صدر آن‌ها صدا وسیما انجام شود و غذا دادن به سگ‌ها توسط انجمن‌های به ظاهر دوستدار حیوانات متوقف شود و مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا جریمه‌های سنگین برای غدا دادن به سگ‌های ولگرد در نظر گرفته شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۰-۱۰-۰۸ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.