ساختمان های درمانی در وضعیت پرخطر

۱۴۰۰-۱۰-۰۶ جامعه

ساختمان های درمانی در وضعیت پرخطر

معاونت حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه طی سال های اخیر از ۷۰۲ بیمارستان، مرکز درمانی، کلینیک و.. بازدید کردیم و به آن ها دستور العمل ‌و اخطار دادیم، گفت: از میان این ساختمان درمانی بازدید شده، بیش از ۱۵۰ ساختمان نا ایمن و پرخطر هستند.

کامران عبدولی درباره ایمنی در مراکز درمانی پایتخت اظهار کرد: درچند سال اخیر ۷۰۲ مرکز درمانی شامل بیمارستانها، کلینیک ها و … شناسایی و برای آنها دستورالعمل ایمنی و آتش نشانی صادر شده است لیکن علی رغم پیگیری و اخطار برای تک تک آنها هنوز پیشرفت اجرایی دستورالعمل ایمنی بسیار کند و نگران کننده است.

وی ادامه داد: از میان ۷۰۲ ساختمان درمانی بازدید شده تعداد ۱۵۰ مورد با خطر بسیار زیاد است که بی درنگ باید نسبت به ایمن سازی آنها اقدام شود که در صورت عدم ایمن سازی و بروز حریق و حادثه احتمال گسترش و توسعه حریق و تبدیل شدن آن به بحران و فاجعه دور از انتظار نیست.

وی با بیان اینکه اکثر بیمارستان های مهم و بزرگ شهر تهران دولتی و قدیمی است، گفت: تعداد مراجعات این بیمارستان ها بسیار زیاد بوده و فراتر از ظرفیت های استاندارد و بار تجمعی افراد مراجعه کننده زیاد است. این ساختمان ها عمدتا ناایمن است و نیاز به ایمن سازی آنی دارد.

به گزارش ایسنا ، وی با اشاره به وقوع حریق در کلینیک سینا اطهر گفت: عامل اصلی توسعه حریق در کلینیک سینا اطهر عدم دور بندی پلکان ها و عدم حوزه بندی حریق و دود فضاها نسبت به همدیگر بود که عدم ساماندهی تجهیزات پر خطر مانند سیلندرهای اکسیژن مزید بر علت شده بود.

عبدولی ادامه داد: وجود مکان های پر خطر در بیمارستان ها و مراکز درمان مانند اتاق تامین اکسیژن، موتورخانه ها، انبارها و… شرایط نا ایمنی را تشدید می کند در هر حال دوربندی پلکان و حوزه بندی، ایمنی برق، سیستم های اعلام واطفاء حریق نقش بسیار مهمی در ایمنی مراکز درمانی دارند.

وی تاکید کرد: افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند اغلب شرایط جسمانی یا روحی خوبی ندارند واین افراد علاوه بر مراقبت های پزشکی در زمان حریق یا حادثه هر کدام نیاز به کمک برای تخلیه دارند. بنابراین نگاه آئین نامه ها و سازمان به این مقوله از نظر ضوابط ایمنی وآتش نشانی سخت گیرانه تر خواهد بود.

معاونت حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش نشانی تهران اظهار کرد: اکثر مراکز درمانی قدیمی است و زمانی که ساخته شده اند آئین نامه های ایمنی وجود نداشته یا کامل نبوده اند. البته جا دارد از وزارت بهداشت تقدیر کنیم که تقریبا بعد از حادثه ی سینا اطهر جدی تر شده و مجوزها وپروانه های جدید مراکز درمانی را منوط به تائید اجرای ضوابط ایمنی و آتش نشانی کرده است که البته هنوز هم جای کار دارد که تکمیل کنندگان و نقش اصلی در این خصوص مالکان، ذینفعان و مسئولان مراکز درمانی هستند که باید آستین بالا بزنند و به کمک مردم بیایند و نگرانی در این خصوص را برطرف کنندکه سازمان آتش نشانی برای تسهیل اجرای ضوابط در این مراکز به صورت مرحله ای دستورالعمل های بهره برداری و تکمیلی را به تمامی بیمارستان ها و مراکز درمانی داده است.

وی ادامه داد: اورژانس کشور نیز پیگیری موضوع را یکی دو سالی هست در دستور قرار داده است، لیکن همکاری سازمان آتش نشانی با اورژانس باعث هماهنگی واحد های HSE مراکز درمانی و همچنین همسان سازی چک لیست های ایمنی و آتش نشانی بود.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۰-۱۰-۰۶ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.