گام‌های آهسته ایران و عربستان به سمت احیای روابط ، پشت پرده کُندی مذاکرات

۱۴۰۰-۱۰-۰۴ سیاست

گام‌های آهسته ایران و عربستان به سمت احیای روابط ، پشت پرده کُندی مذاکرات

همزمان با گفت‌وگو‌های وین، دور جدیدی از از مذاکرات احیای روابط میان ایران و عربستان در جریان است که تهران ادامه این مذاکرات را مشروط به «جدیت» ریاض می‌داند.

ایران و عربستان در سال‌های اخیر روابط پرتنشی را تجربه کرده‌اند، روابطی که در دی ماه سال ۹۴ و به دنبال حمله معترضان ایرانی به اعدام شیخ نمر النمر، روحانی شیعه عربستان، به سفارت‌خانه و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد به اوج سردی رسید و قطع شد.

حالا دوطرف از بهار امسال و با میانجیگری برخی از کشور‌های منطقه‌ای گفت‌وگو‌هایی برای برقراری روابط دیپلماتیک پس از پنج سال آغاز کرده‌اند.

به گزارش قرن نو ، در آخرین تحولات و در نتیجه این گفت‌وگو‌ها، حسین‌امیر عبدالهیان وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد که عربستان با صدور ویزا برای سه دیپلمات ایرانی برای برای استقرار در محل سازمان همکاری اسلامی در جده موافقت کرده است و احتمالا در نشست آتی در بغداد نیز حضور خواهد داشت.

دلخوری‌های سیاسی بین ایران و عربستان

اما آسمان روابط دو کشور همچنان ابری است و برخی از موارد نشان می‌دهد که دلخوری‌ها همچنان ادامه دارد. یکی از این دلخور‌های تعلل دستگاه‌های اجرایی عربستان در انتقال سفیر ایران در یمن است و ایران خواستار پاسخگویی عربستان در این زمینه شده است.
سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر ادامه مذاکرات ایران و عربستان سعودی مشروط “به جدیت” عربستان دانسته بود. حالا باید دید این جدیت در دور آینده مذاکرات تهران و ریاض نمودی دارد؟

برخی نیز بر این باورند که اظهارات ترکی المالکی،سخنگوی ائتلاف عربی در مورد انتقال سفیر ایران، حکایت از انتظار ریاض در مورد نتیجه برجام دارد.

وی به خبرگزاری رؤیترز گفت: فرماندهی ائتلاف به دستور مقامات سعودی با در نظر گرفتن اصول بشردوستانه و احترام به میانجی‌گری عمان و عراق در کمتر از ۴۸ ساعت پس از اعلام وضعیت سلامتی حسن ایرلو، شرایط انتقال او را فراهم کرد.

البته سخنگوی ائتلاف عربی درباره شرایط سفیر ایران توضیحی نداده اما وزیر خارجه وضعیت آیرلو را”نامناسب” توصیف کرده بود و گفته است که این “ظلم” هرگز فراموش نخواهد شد.

دلایل تیرگی روابط ایران و عربستان چیست ؟

البته تیرگی روابط تهران و ریاض فقط به حمله به سفارت‌خانه و کنسولگری عربستان ارتباط ندارد؛ این دو کشور مهم‌ترین رقیبان منطقه‌ای به شمار ‌می‌روند و یمن یکی از مهم‌ترین میدان‌های جنگ نیابتی میان آن‌ها محسوب می‌شود.

در حقیقت مذاکرات فوق، نشانه‌ای از کاهش نفوذ آمریکا همزمان با تصمیم بایدن برای خروج از منطقه می‌تواند باشد. ‌اندیشکده آمریکایی «کوئینسی» اعتقاد دارد، عوامل زیادی به برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان کمک کرد، اما خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین ایالات‌متحده از مقام خود یکی از عوامل بسیار مهم در این زمینه است.

میانجی گر بین ایران و عربستان

دوطرف با میانجیگری دولت عراق تاکنون چند بار در بغداد دیدار و مذاکره کرده‌اند، بعلاوه پاکستان نقش پشت صحنه در تسهیل مذاکرات میان ایران و عربستان را بر عهده داشته است.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۰-۱۰-۰۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.