خطیب‌زاده:در وین برای تبادل ۱۰زندانی با امریکا و انگلیس توافق شده/آماده‌ایم همین امروز اجرایی کنیم

۱۴۰۰-۰۴-۲۷ اسلایدر

خطیب‌زاده:در وین برای تبادل ۱۰زندانی با امریکا و انگلیس توافق شده/آماده‌ایم همین امروز اجرایی کنیم

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه به اظهارات همتای امریکایی پاسخ داد.

 سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به اظهارات ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت:

“حیرت‌آور” این است که ایالات متحده این حقیقت ساده را انکار می کند که “یک توافق در خصوص بازداشت شدگان به دست آمده است.” حتی شامل اینکه چگونه اعلام عمومی شود.

خطیب زاده با اشاره به اینکه مقام امریکایی از عدم توافق صحبت کرده است، بیان کرد: در وین – جدا از برجام – با ایالات متحده و انگلیس در خصوص تبادل بشردوستانه و آزادی ۱۰ زندانی از همه طرف ها توافق شد.ایران آماده است تا همین “امروز” این توافق را اجرایی کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا بامداد امروز در پاسخ به اظهارات عراقچی گفت: «درخصوص اظهاراتی که درباره آمریکایی‌های زندانی در ایران می‌شود نیز باید گفت که ما تلاش ظالمانه دیگری را برای دادن امید واهی به خانواده‌های آنها شاهد هستیم. عراقچی درباره گروگان گرفته‌شدن توافق از سوی ما می‌گوید، در حالی که دولت او چهار آمریکایی را سال‌هاست که زندانی کرده است».

بر این اساس، وزارت خارجه آمریکا در این‌باره توضیح داد: «هنوز هیچ توافقی در زمینه زندانی‌ها حاصل نشده است. اگر ایران واقعا می‌خواهد که ژست بشردوستانه بگیرد، می‌تواند به سادگی و فوراََ زندانی‌ها را آزاد کند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «آزادی شهروندان بازداشتی ما از اولویت بالایی برخوردار است و ما کماکان منتظر رخ دادن آن هستیم».

پرایس همچنین اضافه کرد: «ما در جریان مذاکرات وین، گفت‌وگوهای غیرمستقیمی درباره موضوع زندانی‌ها انجام دادیم و تأخیر در ازسرگیری این روند، کمک‌کننده نیست. هر چند که مؤثتر بود اگر طی نشستی در وین به پیشرفتی در این خصوص می‌رسیدیم، ولی ما برای ادامه‌دادن گفت‌وگوها درباره زندانی‌ها طی این دوره (انتقال قدرت در ایران) آماده هستیم».

عباس عراقچی رئیس تیم مذکره کننده کشورمان نیز شب گذشته اعلام کرد: آمریکا و انگلیس باید این نکته را درک کرده و ایجاد ارتباط بین یک تبادل انسانی – که آماده اجرا می باشد – با برجام را متوقف کنند.  تبادل (زندانیان) را گروگان اهداف سیاسی قرار دادن،  باعث از دست دادن هم تبادل و هم توافق می شود.

ده فرد زندانی از همه طرف ها می توانند همین فردا آزاد شوند، اگر آمریکا و انگلیس به تعهدات خود در توافق به عمل آمده عمل کنند.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۰-۰۴-۲۷ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.