راهکاری باورنکردنی برای کاهش مصرف برق

۱۴۰۰-۰۳-۱۹ دنیای فناوری

راهکاری باورنکردنی برای کاهش مصرف برق

برق صنعتی که به آن برق سه فاز هم می گویند، در صنایع بیشترین کاربرد را دارد لذا در این مکان ها از دستگاه های بسیار بزرگ استفاده می شود پس باید روشی وجود داشته باشد که هزینه ها و مصرف برق کاهش پیدا کنند تا مشکلی برای روند کار صنایع به وجود نیاید.

گفتنی است که تجهیزات صنعتی احتیاج دارند که از برق صنعتی برای عملکرد خود استفاده کنند و موتور ایجاد کننده این برق می تواند که سه موج الکتریسیته را تقویت کند و در نهایت یک جریان بدون نوسان تولید می شود تا دستگاه هایی که از برق صنعتی استفاده می کنند دچار آسیب نشوند.

با پیشرفت صنعت، فروش تجهیزات و ماشین آلات صنعتی افزایش یافت که استفاده از این ماشین ها و تجهیزات باعث افزایش مصرف برق صنعتی می شود و افزایش مصرف برق افزایش هزینه های کشور و اصطحلاک بالا را به دنبال خواهد داشت.

شما باید عوامل موثر در مصرف برق را بشناسید و در راه درست مصرف کردن اطلاعاتی داشته باشید.

لازم است بدانید مشترکان صنعتی از همه لوازم و تجهیزات موجود به صورت ۲۴ ساعته استفاده نمی ‌کنند؛ در واقع  آن ‌ها ساعت هایی را برای استراحت و خاموشی لوازم برقی در نظر می ‌گیرند که وزارت نیرو در راهکار های ارایه شده، از واحد های صنعتی خواسته است مدت زمان خاموشی دستگاه‌ ها را به ساعت ‌های اوج بار شبکه برق منتقل کنند.

و اما برای اینکه دچار اصطحلاک بالا و افزایش مصرف برق نشوید باید راهکار هایی را که گفته می شود رعایت کنید.

راهکار هایی برای کنترل برق صنعتی

یکی از مهم ترین راهکار های کاهش هزینه های جاری در صنعت کاهش هزینه های برقی می باشد.

در یک محیط صنعتی تامین روشنایی مناسب می تواند بخش چشم گیری از هزینه های برق را شامل شود و قطعا یک روشنایی مناسب میزان در بهره وری کارکنان موثر خواهد بود.

برای کاهش مصرف برق صنعتی چند راهکار را به شما ارائه می دهیم:

» استفاده مناسب از محیط: مناسب ترین نور برای فعالیت، نور خورشید است. زمانی که در یک محیط صنعتی می خواهید کاهش هزینه های مصرف برق را شاهد باشید، باید نورگیرها و پنجره ها را به صورتی طراحی کنید که علاوه بر کاهش هزینه، نور با کیفیتی را به سالن بدهند.

» مدت زمان مناسب برای خاموش کردن دستگاه ها: همان گونه که قبل تر اشاره کردیم نباید از تمام وسایل و تجهیزات ۲۴ ساعته استفاده کرد و باید برای آن ها خاموشی و استراحت در نظر گرفت و مدت زمان خاموشی دستگاه‌ ها را به ساعت ‌های اوج بار شبکه برق منتقل کنند.

» استفاده از اینورتر: بهترین راهکار برای کاهش هزینه مصرف برق صنعتی استفاده از اینورتر ها می باشد لذا بسیار هوشمند می باشند و با ذخیره انرژی در دستگاه در هنگام قطع جریان برق می تواند که الکتریسیته مورد نیاز را برای چراغ ها و دستگاه ها تامین کند. اینورتر ها را در مکان های صنعتی و بیمارستان و … مورد استفاده قرار می دهند چرا که از قابلیت بسیار مهم ذخیره انرژی بهره می برد. با انتخاب کردن اینورتر های با کیفیت می توانید کاهش هزینه ها، ایمن در مصرف انرژی و … را شاهد باشید.

اینورتر چیست و چگونه به کاهش مصرف برق کمک می کند

اینورتر ها یا درایو ها تجهیزاتی هستند که می توانند جریان برق DC به جریان برق AC تبدیل نمایند. این درایو ها قادرند که با تغییر فرکانس، دور موتور را کنترل کنند یعنی می توانند موجب کاهش یا افزایش آن شوند.

بیشترین کاربرد اینورتر ها در صنعت به منظور کنترل دور موتور و کاهش مصرف انرژی برق می باشد.

اینورترها دسته ای از تجهیزات هستند که با استفاده از آن ها مزیت های زیادی را شاهد خواهید بود برای مثال یکی از مزیت های برجسته آن کاهش مصرف انرژی است و به وجود آوردن شرایطی که بتواند حرکت موتور و سرعت را تغییر داده، محافظت از موتور در هنگام اضافه بار، عملکرد موتور در شرایط اضافه ولتاژ، کنترل حرکت و افزایش سرعت موتور حتی بیشتر از موتور و … می باشند.

انواع اینورتر را می توان با توجه به نوع ساختار آن در موارد مختلفی به کار برد.

از جمله مواردی که اینورتر ها بیشترین کاربرد را در آن ها دارند، می توان پمپ ها و فن ها، آسانسورها، جرثقیل ها، نوار نقاله ها، تجهیزات اکسترودر و غیره را نام برد.

انتخاب مناسب اینورتر علاوه بر کاهش هزینه مصرف برق صنعتی عملکرد بهتری را در پی خواهد داشت.

بهترین نوع اینورتر ها که در بازار مشاهده می کنید اینورتر اشنایدر می باشد لذا شرکت تولید کننده اشنایدر یک شرکت تولید کننده تجهیزات الکتریکی چند ملیتی می باشد به عبارتی یکی از بهترین و بزرگ ترین تولید کنندگان  تجهیزات الکتریکی می باشد و با سابقه چندین ساله ای که دارد محصولات خود را با بهترین کیفیت تولید می کند و اعتماد مصرف کننده ها را به خود جلب کرده است.

باید بگوییم که اینورترها و تا حدودی یک سوساز ها نیز به نیمه رساناهای مدرن قدرت وابسته می باشند. ( ویکی پدیا )

مزایای استفاده از اینورتر اشنایدر

اینورتر اشنایدر دارای انواع مختلفی می باشد معمولا اینورتر اشنایدر با نام تجاری آلتیوار طراحی و تولید می شوند برای مثال پر مصرف ترین آن ها آلتیوار ۱۱، آلتیوار ۱۲، آلتیوار ۳۱، آلتیوار۳۱۲، آلتیوار ۲۱۲، آلتیوار ۶۱ ، آلتیوار۷۱ میباشند.

باید بدانید که از لحاظ ورودی اینورترهای اشنایدر به دو دسته تکفاز و سه فاز تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند.

ناگفته نماند که اینورتر ها از لحاظ شکل موج تولیدی به انواع اینورتر سینوسی اصلاح شده، اینورتر سینوسی، اینورتر موج مربعی، اینورتر متصل به شبکه و جدا از شبکه تقسیم می شوند.

در مدل موج مربعی شکل موج خروجی ولتاژ آنها به شکل مربع می باشد. در واقع این مدل در بین انواع اینورترها معمولا کمترین کاربرد را دارند لذا بیشتر وسایل خانگی به شکل موج سینوسی طراحی و تولید شده اند و از آن جایی که مصرف کمی دارند ارزان قیمت می باشند.

و اما اینورتر سینوسی شکل ولتاژ خروجی این درایو سینوسی است و مزیتی که دارد این است که تقریبا در تمام لوازم خانگی ها به کار برده می شود لذا تمام لوازم بر اساس موج سینوسی کار می کنند از آن جایی که این درایو بیشترین استفاده را دارد گران قیمت تر هم می باشد.

و اما در رابطه با موج سینوسی اصلاح شده باید بگوییم در واقع این درایو دارای ساختاری پیچیده تر از نوع موج مربعی می باشد ولی ساختار آن نسبت به موج سینوسی ساده تر می باشد. می توانید که انواع اینورتر اشنایدر را با بهترین قیمت از فروشگاه اینترنتی دیجی اشنایدر تهیه کنید.

 

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۰-۰۳-۱۹ دنیای فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.