عضو کمیسیون انرژی مطرح کرد: آماده نبودن زیرساخت ها برای تشکیل وزارت انرژی

۱۴۰۰-۰۲-۱۲ اقتصاد

عضو کمیسیون انرژی مطرح کرد: آماده نبودن زیرساخت ها برای تشکیل وزارت انرژی

 عضو کمیسیون انرژی گفت: تا زمانی که زیرساخت ایجاد نشود تشکیل وزارتخانه واحد انرژی و ادغام نفت و نیرو کاری اشتباه است.

هادی بیگی‌نژاد درباره تشکیل وزارت انرژی اظهار داشت: هنوز مجموعه وزارت‌خانه‌های کشور متصدی هستند، در حالیکه در کشورهای دیگر امور خود را کاملا به بخش‌خصوصی واگذار کرده و خود بعنوان یک نهاد ناظر و تنظیم‌کننده کار می‌کنند اما در کشور ما وزارتخانه‌ها به این شکل عمل نمی‌کنند.

وی افزود: ما در ایران نفت را با قیمتی که خودمان تعیین می‌کنیم در اختیار پالایشگاه قرار می‌دهیم و فرآورده را نیز با قیمتی که خودمان تعیین می‌کنیم، تحویل می‌گیریم، در واقع پالایشگاه حق‌العمل‌کار ما است و بخش‌خصوصی هم حق‌العملی کار می‌کند، همچنین تلاش می‌شود کیفیت در کل کشور یکسان باشد. در مورد فروش نفت، استحصال آن از چاه‌ها و فروش فراورده تماما مجموعه وزارت نفت اقدام می‌کند و نقش عمده با خود وزارت نفت است.

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: در حوزه نیرو هم برق را به قیمتی که ما می‌خواهیم، از نیروگاه‌ها می‌خریم و قیمت سوخت را هم دولت تعیین می‌کند، مثلا گازی که نیروگاه حرارتی دریافت می‌کند با قیمتی است که ما تعیین می‌کنیم، بعبارت دیگر پالایشگاه و نیروگاه در ظاهر خصوصی هستند عملا اینگونه نیست. حتی پتروشیمی‌ها هم در خیلی موارد با برنامه‌های دولتی اداره می‌شوند، در برخی از هلدینگ‌ها دولت سرمایه‌گذار و صاحب سهام است.

وی تاکید کرد: وقتی همه موارد را باهم در نظر می‌گیریم زمانی می‌توانیم بگوییم وزارت انرژی داشته باشیم که خودِ وزارتخانه متصدی نباشد، یعنی تنظیم‌گر و ناظر باشد. وقتی ما خود متصدی هستیم ورود بخش دولتی به عنوان تشکیل وزارت انرژی یعنی افزایش مشکلات آن وزارتخانه.

بیگی‌نژاد یادآور شد: وزارتخانه‌های نیرو و نفت مشکلاتی دارند که اگر ساختار مناسب تعیین نشود و بخواهیم این دو را ادغام کنیم در واقع مشکلات وزارت‌خانه‌ها را بیشتر می‌کنیم، پس تا زمانی که زیرساخت ایجاد نشود تشکیل وزارتخانه واحد کاری اشتباه است.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۰-۰۲-۱۲ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.