لاوروف اقدام خرابکارانه اسرائیل علیه نطنز را محکوم کرد

۱۴۰۰-۰۱-۲۴ سیاست

لاوروف اقدام خرابکارانه اسرائیل علیه نطنز را محکوم کرد

وزیر امورخارجه روسیه اقدام اخیر اتحادیه اروپا برای تحریم ایران را غیرقابل قبول توصیف و تاکید کرد: ما هرگونه تلاش در جهت تضعیف و نابودی مذاکرات برای احیای برجام را محکوم می کنیم.

 سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه امروز (سه شنبه) پس از دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در تهران در یک کنفرانس خبری مشترک با بیان اینکه دیدار خوبی با همتای ایرانی خود داشته است، گفت که تفاهم نامه امضا شده میان دو طرف اساس توسعه روابط دوجانبه در حوزه های مختلفی را مشخص می کند. ما از تقویت همکاری میان وزارتخانه ها و سازمان های دو کشور در تمام زمینه ها استقبال می کنیم.

لاوروف در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه دو طرف در دیدار امروز خود درباره اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رایزنی کرده اند، تصریح کرد: ما بارها گفته ایم که اجرا و حفظ توافق هسته ای مستلزم پایبندی کامل تمام طرف های آن است. ما می دانیم که ایران آماده است تا به تمام تعهدات خود بازگردد به شرط آنکه آمریکا نیز به تعهدات خود ذیل برجام عمل کند.

وی افزود: ما کاملا از مذاکرات وین حمایت می کنیم و هرگونه اقدام یا تلاشی برای نابود کردن این رایزنی های مهم در وین را محکوم می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سوالی درباره تحریم های اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران در شرایطی که این اتحادیه نقش هماهنگ کننده در مذاکرات وین را دارد، این تحریم ها را غیرقابل قبول توصیف کرد و چنین اقدامی را در اثنای مذاکرات برای حفظ برجام یک اشتباه خواند.

وی بیان کرد: ما با هر تلاشی برای تضعیف این مذاکرات دشوار مخالفیم. ما امیدواریم که شرکای اروپایی مان درک کنند که این رویکرد غیرقابل قبول است و مذاکرات ادامه خواهد یافت، نه اینکه متوقف شود.

وزیر امورخارجه کشورمان نیز در اظهارات خود در پاسخ به این سوال خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا در سال های گذشته با ناتوانی در اجرای تعهداتش ذیل برجام تحت فشارهای آمریکا نشان داده است که در حال از دست دادن جایگاه خود در موضوعات بین الملل است. آنها به جای اینکه اقدام آمریکا علیه امنیت غذایی و دارویی علیه ۸۰ میلیومن ایرانی را محکوم کنند، آنها به جای اینکه علیه حمله به تاسیسات غنی سازی ایران که تحت نظر آژانس اقدامی بکنند، نشان دادند که در برابر فشار (آمریکا) رفتار می کنند و ثابت کردند که اروپایی ها مستقل نیستند و در همه جا از آمریکا پیروی و از رفتارهای افراط گرانه حمایت می کنند. این باعث شرمندگی است.

ظریف ادامه داد: به طور قطع جمهوری اسلامی پاسخ خواهد داد و حال بررسی واکنش مناسب به این اقدام غیرقانونی و وضع تحریم علیه شخصیت های سیاسی اروپایی است که از این رفتارها حمایت می کنند. ما برای احقاق حقوق مردم و رفع تحریم ها مذاکره می کنیم.

وی اظهار داشت: ما امیدواریم که عقل سلیم حاکم شود و ژست های توخال و بی اساس و اصطلاحا حقوق بشری اتحادیه اروپا متوقف شود و آنها به واقعیات نگاه کنند. آنها باید بدانند که در جایگاه برتر اخلاقی قرار ندارند و اروپا نمی تواند دنیا را موعظه کند. اروپایی که بیگانه ستیزی و اسلام ستیزی در آن شرایط وحشتناکی را برای مسلمانان ایجاد کرده است، این اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که بخواهد مقامات ایرانی را تحریم کند.

نوشته‌های مرتبط

۱۴۰۰-۰۱-۲۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.