شورای امنیت ملی آمریکا درباره برجام تشکیل جلسه می‌دهد

۱۳۹۹-۱۱-۱۷ سیاست

شورای امنیت ملی آمریکا درباره برجام تشکیل جلسه می‌دهد

رسانه‌های آمریکایی از تشکیل نشست کمیته شورای امنیت ملی آمریکا در روز جمعه با موضوع برنامه هسته‌ای ایران خبر دادند.

تارنمای آکسیوس شامگاه پنج‌شنبه با اعلام این خبر آورده است به نشانه احساس اضطراری که رئیس جمهوری بایدن نسبت به ایران احساس می‌کند، کاخ سفید روز جمعه جلسه کمیته اصلی شورای امنیت ملی را با محوریت برنامه هسته ای این کشور تشکیل می دهد.

این در حالی است که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود اعلام کرد که فعالانه در حال رایزنی با اتحادیه اروپا به ویژه سه کشور اروپایی عضو برجام یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان هستند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم روز چهارشنبه از تشکیل کمیته کارشناسی با دیدگاه‌های مختلف تحت نظر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داده بود.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در رقابت‌های انتخاباتی بر بازگشت به توافق هسته‌ای ایران وعده داده بود که از دونالد ترامپ از سال ۱۳۹۷ در اقدامی یکجانبه و در حالیکه جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود تحت برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پایبند بود، از این توافق خارج شد.

پس از یکسال صبر ایران و به خاطر بی عملی برخی طرف‌های برجام به ویژه اروپایی‌ها، تهران در پنج مرحله به کاهش تعهدات خود مطابق با ماده ۳۶ برجام اقدام کرد و مجلس شورای اسلامی هم در قانون راهبرد اقدام برای لغو تحریم، دولت را موظف کرد که نسبت به افزایش سطح غنی‌سازی و همچنین کاهش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتلک الحاقی اقدام کند.

در کمیته اصلی شورای امنیت ملی، وزیران دفاع، خارجه و دیگر بازیگران اصلی امنیت ملی آمریکا شرکت می‌کنند تا بالاترین سطح توصیه‌ها را برای ارائه به رئیس جمهوری تدوین سازند.

همچنین برخی منابع خبری دیگر هم به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که وزیران خارجه ایالات متحده، انگلیس، فرانسه و آلمان قصد دارند به زودی، احتمالا از جمعه، در مورد نحوه احیای توافق هسته‌ای  ایران بحث کنند.

گفته می‌شود این نشست مجازی خواهد بود که در صورت برگزار نشدن در جمعه، ممکن است در هفته آینده انجام شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۱۱-۱۷ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.