وزیرخارجه سعودی آشتی با قطر را رسما اعلام کرد/ بحران سه ساله خاتمه یافت

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ سیاست

وزیرخارجه سعودی آشتی با قطر را رسما اعلام کرد/ بحران سه ساله خاتمه یافت

وزیر امور خارجه عربستان درباره اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس که روز سه شنبه در شهر العلا در عربستان برگزار شد گفت: اجلاس سران فصل جدیدی برای ایجاد ثبات و هبستگی در شورای همکاری خلیج فارس است.

به گزارش شبکه خبری المیادین، فیصل بن فرحان افزود که توافقنامه اجلاس شورای همکاری خواهان عدم دخالت در امور داخلی کشورهاست.

وی گفت: توافقنامه پایانی خواهان رویارویی مشترک با هرگونه تهدید امنیتی در خلیج فارس است.

بن فرحانبه مصالحه کشورهای چهارگانه عربی (عربستان، امارات، بحرین و مصر ) با قطر اشاره کرد و افزود: آنچه امروز در اجلاس سران صورت گرفت پایان کامل بر اختلاف ها با قطر و از سرگیری کامل روابط دیپلماتیک است.  

وی با اشاره به مصالحه چهار کشور عربی (عربستان، امارات، بحرین و مصر) با قطر گفت: هر چهار کشور با ازسرگیری روابط با قطر از جمله در زمینه پروازهای هوایی موافقت کردند.

این مقام سعودی همچنین در ادامه فرافکنی و تلاش برای ایران هراسی گفت: کشورهای منطقه باید موضع آشکاری علیه تهدیدهای ایران و دخالت های پیاپی تهران در امور کشورهای منطقه داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک اراده سیاسی برای تضمین اجرای توافقنامه اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در عربستان وجود دارد، افزود: توافقنامه مصالحه گام مهمی برای ثبات و موفقیت کشورهای این شورا و همچنین مصر و منطقه به طور عام است و مطمئن هستیم که این توافقنامه دائمی خواهد بود.

وی گفت که بیانیه العلا در باره آشتی عربی با قطر بر لزوم همبستگی کشورهای عضو  شورای همکاری برای مقابله با تروریسم تاکید کرده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.