کابینه احتمالی بایدن از نگاه فارن پالیسی

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ سیاست

کابینه احتمالی بایدن از نگاه فارن پالیسی

یک رسانه آمریکایی گزارشی درباره نامزدهای پست‌های کلیدی در دولت احتمالی جو بایدن منتشر کرد که در آن اسامی برخی مقام‌های دولت باراک اوباما و همچنین سناتورهای دموکرات دیده می‌شود.

 در شرایطی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ضمن تاکید بر پیروزی خود در انتخابات و تاکید بر تقلب گسترده، راه شکایت به دادگاه‌های این کشور را در پیش گرفته، یک رسانه آمریکایی لیستی از نامزدهای دولت احتمالی جو بایدن برای وزارت خارجه، دفاع، رئیس سیا و نمایندگی آمریکا در سازمان ملل منتشر کرد.

در گزارش فارن پالیسی درباره نامزدهای منصب وزارت خارجه آمریکا در دولت احتمالی بایدن اسامی آشنایی از مقام‌های دولت باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق و همچنین سناتورهای دموکرات به چشم می‌خورد.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما و نماینده آمریکا در سازمان ملل در دوره اول ریاست جمهوری او، از جمله نامزدهای مهم برای تصدی وزارت خارجه در دولت احتمالی بایدن است.

بنا بر نوشته فارن پالیسی، «آنتونی بلینکن» یکی دیگر از نامزدهای این منصب است که در دولت اوباما ابتدا به عنوان قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید و سپس به عنوان قائم مقام وزارت خارجه آمریکا فعالیت داشت.

در گزارش این رسانه اما آمده است: «برخی از افراد نزدیک به ستاد بایدن احتمال می‌دهند که به دلیل روابط خوب بلینکن با بایدن، او به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید انتخاب شود و نه وزیر خارجه».

«کریس مورفی» سناتور دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از ایالت کنتیکت، یکی دیگر از نامزدهای وزارت خارجه در دولت احتمالی بایدن است.

«مشاوران ستاد انتخاباتی بایدن» و «دستیاران کنگره» آمریکا به فارن پالیسی خبر دادند، «با توجه به رابطه کاری خوب مورفی با همکاران جمهوری‌خواه خود در کنگره، این احتمال بیشتر است که او در صورت حفظ اکثریت سنا توسط جمهوری‌خواهان، صلاحیتش برای منصب وزارت خارجه تایید شود».

«کریس کونز» سناتور دموکرات ایالت دِلاوِر، ایالتی که جو بایدن زاده و ساکن آن و برای سال‌ها سناتور آن بوده است، یکی دیگر از گزینه‌های وزارت خارجه در دولت احتمالی بایدن است.

فارن پالیسی، ضمن تاکید بر روابط خوب این سناتور با بایدن، «حسن شهرت او درباره داشتن روابط کاری قوی با جمهوری‌خواهان» را یکی از مزیت‌های او خوانده است.

این رسانه «سامانتا پاور»، نماینده آمریکا در سازمان ملل در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما،«میت رامنی» سناتور جمهوری‌خواه ایالت یوتا و «ویلیام برنز» قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در دولت اول اوباما را از جمله دیگر گزینه‌های منصب وزارت خارجه در دولت احتمالی بایدن خواند.

طبق این گزارش، خانم «میشله فلورنُی» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاستگذاری در دولت اول اوباما، خانم «تامی داکورث» سناتور دموکرات ایالت ایلینوی و «جه جانسون» وزیر امنیت داخلی آمریکا در دولت اوباما نامزدهای منصب وزارت دفاع در دولت احتمالی بایدن هستند.

به گفته این رسانه، برای منصب مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در دولت احتمالی بایدن، احتمال انتخاب از بین «توماس دانیلون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت اول اوباما، «آوریل هینس» قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دو سال پایانی دولت اوباما (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷) و «مایکل مورل» قائم مقام سیا در دولت اوباما وجود دارد.

فارن پالیسی به منصب نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در دولت احتمالی بایدن هم پرداخته است.

طبق این گزارش، «وندی شرمن» نفر سوم وزارت خارجه آمریکا در دولت اوباما، «پیت بوته‌جج» نامزد دموکرات‌ رقابت‌های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، «نیکلاس برنز» دیپلمات ارشد وزارت خارجه آمریکا در دولت جورج بوش پسر، «لیندا توماس گرینفیلد» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آفریقا در دولت اوباما، از جمله نامزدهای منصب نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در دولت احتمالی بایدن هستند.

منبع: فارس

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.