دلیل مهم افزایش آلودگی کلان‌شهرها مشخص شد

۱۳۹۹-۰۸-۰۶ اقتصاد

دلیل مهم افزایش آلودگی کلان‌شهرها مشخص شد

رئیس انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌های نفتی گفت: بنزین سوپر با کاهش ۶۰ درصدی فروش روبرو شده که این موضوع به افزایش آلودگی در کلان‌شهرها منجر می‌شود.

اسدالله قلی‌زاده با اشاره به کاهش مصرف بنزین سوپر در کشور گفت: در سال جاری بنزین سوپر با کاهش۶۰ درصدی فروش روبرو شده است که این موضوع به افزایش آلودگی در کلان‌شهرها منجر می‌شود. از زمان افزایش قیمت بنزین و خصوصا حذف فروش یارانه‌ای بنزین سوپر استقبال مردم با توجه به گرانی این سوخت کمتر شد، به طوری که در اواخر سال ۹۸ این کاهش تا ۸۰ درصد رسید.

وی گفت: همچنین جایگاه‌های سوخت طی سالیان از بابت فروش بنزین سوپر متضرر می‌شدند، چرا که تبخیر این فرآورده بالاست و شرکت‌های تابعه وزارت نفت آن را برای جایگاه‌داران جبران نمی‌کنند، با افزایش قیمت بنزین و شیوع کرونا زیان‌های فوق‌الاشاره برای جایگاه‌ها فزونی یافت و در حق‌العمل سال ۹۹ نیز هیچ تلاشی بابت مرتفع نمودن مشکل صورت نگرفت.

بنزین سوپر

قلی‌زاده اضافه کرد: هم اکنون جایگاه‌های سوخت خصوصا جایگاه‌های کم‌فروش در شرایط بد مالی قراردارند و تاخیرها در اجرای مصوبات و پرداخت مطالبات و نگاه یک طرفه مخل فعالیت ایشان شده است. جایگاه‌هایی وجود دارند که هم اکنون فروش بنزین سوپر ایشان روزانه کمتر از ۲۰۰۰ لیتر است و طبیعی است که جایگاه‌دار رغبتی برای فروش آن ندارد.

رئیس انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌های نفتی سراسر کشو ضمن اشاره به نگاه یکسان شرکت‌های تابعهوزارت نفت به دو فرآورده بنزین سوپر و بنزین یورو(معمولی) گفت: جایگاه‌داران به ازای فروش هر لیتر از این دو فرآورده یک مبلغ حق‌العمل دریافت می‌کنند و تفاوتی در این مورد نیست، در صورتی که جایگاه‌داران از بابت فروش بنزین سوپر نیازمند سرمایه در گردش بیشتر هستند و زیان بیشتری می‌بینند.

* استفاده از بنزین سوپر می‌تواند آلودگی هوای کلانشهرها را کاهش دهد

وی با اشاره به آلودگی هوا به خصوص در کلانشهرها در فصل‌های سردهای سال گفت: نظریه‌های کارشناسی گوناگونی وجود دارد که از علل مهم آلودگی شهرها تردد خودروها و استفاده از نوع سوخت است و خیلی‌ها معتقدند استفاده از بنزین سوپر می‌تواند این آلودگی را کاهش دهد، به ویژه اینکه جدیدا مطرح شده است که در هوای آلوده امکان انتقال کرونا بیشتر است و در صورت صحت این مساله، مسئولان بایستی برای مرتفع کردن مشکل فوق و بازگشت مصرف بنزین سوپر به اندازه نرمال سال‌های قبل تلاش کنند.

قلی‌زاده تصریح کرد: درصورت ارتباط این موضوع باکرونا، طرح مسئله در ستاد ملی مبارزه باکرونا موضوعیت دارد و جایگاه‌داران نیز آمادگی دارند، برای ارائه خدمات کما فی‌السابق تلاش خود را انجام دهند و از مسئولان خواستار نگاه منصفانه در این مورد هستند.

رئیس انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده‌های نفتی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم، در روزهای آتی و با سرد شدن هوا که وارونگی را در پی دارد مصرف بنزین سوپر نیز کاهش بیشتری داشته باشد. از مسئولان انتظار داریم، در کنار ایجاد توقعات از این صنف و صدور دستورالعمل‌های مداوم به صورت منصفانه و با همدلی به صنف جایگاه‌های سوخت توجه کنند و به مطالبات مالی انباشته و درخواست‌های کاملا به حق ایشان پاسخ داده شود.

منبع: فارس

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۸-۰۶ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.