اقتصاد ایران با چه شرایطی به سال ۱۴۰۰ پا می‌گذارد؟

۱۳۹۹-۰۷-۰۶ اقتصاد

اقتصاد ایران با چه شرایطی به سال ۱۴۰۰ پا می‌گذارد؟

معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی معتقد است حتی اگر جو بایدن موفق شود دونالد ترامپ را شکست دهد و بازگشت به برجام در دستور کاخ سفید قرار گیرد باز هم اثرات مثبت این اقدام تا پایان امسال چندان خود را نشان نخواهد داد و شاخص‌های اقتصادی با شیبی نسبی با شرایطی مشابه اکنون به کار خود در سال ۹۹ پایان خواهند داد.

افزایش نرخ تورم و کاهش رشد اقتصادی روندی است که در دو سال گذشته بر اقتصاد کشور حاکم بوده است. با این همه انتظار می‌رفت با آغاز سال جدید رشد منفی به صفر تبدیل شود و نرخ تورم هم کنترل شود ولی شیوع یک ویروس ناشناخته به نام کرونا وضعیت اقتصاد ایران و کشورهای دیگر جهان را به هم ریخت تا تمام پیش‌بینی‌ها غلط از آب درآیند.

علی قنبری، کارشناس اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، در این باره به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: وضعیت اقتصادی کشور و آینده آن تابع شرایطی است که برای آن پیش خواهد آمد. در این مورد وضعیت تحریم‌ها، انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و کرونا نقشی بیش از دیگر عوامل دارند. با این وجود و گرچه اقتصاد ایران به شدت تحت تاثیر اتفاقات کوتاه مدت است با این حال در نیمه دوم سال بعید است اتفاق شگرفی رخ دهد.

او تصریح کرد: می‌توان پیش‌بینی کرد تحریم‌ها به شکل کجدار و مریز حداقل تا پایان سال ادامه خواهد یافت. گرچه پیروزی بایدن بر ترامپ می‌تواند از شدت تنش‌ها و تحریم‌ها بکاهد و این تا اندازه‌ای به سود تثبیت شرایط خواهد بود. از سوی دیگر شیوع کرونا هم بر وضعیت امروز تقریبا همه اقتصادهای جهان تاثیرات ملموسی داشته است و بسته به آنکه درمان این بیماری چه زمانی ممکن شود می‌تواند بر اقتصاد ایران و شاخص‌های آن نیز اثرگذار باشد.

قنبری ادامه داد: با این حال نباید انتظار داشت در این مدت تغییر بزرگی رخ دهد. به باور من تا پایان سال ۹۹ رشد اقتصادی در مدار کنونی خواهد بود چرا که موانع سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی پا برجاست. برخی از مسئولان به ویژه در مجلس هم به خود تحریمی دست زدند. متاسفانه در مجلس شعار دادن به رویه برخی تبدیل شده و در مدتی که مجلس اخیر تشکیل شده هیچ اقدام مهمی را دستور نگذاشته‌اند جز شعار.

مدرس دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: اختلاف بین قوا و ناهماهنگی میان بخش‌های مختلف سیاسی کشور عملا یکی از موانع توسعه در کشور ماست. متاسفانه اکنون هم انتقاد از دولت مد روز شده و به سنت همیشگی در سال آخر دولت همه ناگهان ضد دولت می‌شوند، در این دوره هم چنین اتفاقی رخ داده است. رییس جمهوری نیز در این وضعیت ترجیح می‌دهد به جای اصلاحات ساختاری تنها شرایط کنونی را تثبیت کند تا چند ماهه آخر کار هم سپری شود.

او با یادآوری شاخص‌هایی چون تورم، رشد، بیکاری و نرخ ارز گفت: من فکر نمی‌کنم تغییرات مثبت عجیبی در این مدت رخ دهد. کسانی که منتظر روزهای بهتر هستند باید بیشتر صبوری به خرج دهند چرا که حتی پیروزی ترامپ و بازگشت امریکا به برجام هم تا پایان سال نتایجی به همراه نخواهد داشت و زمان بیشتری را طلب می‌کند. به همین دلیل پایان سال ۱۳۹۹ مشابه امروز خواهد بود و با شیبی مشابه ماههای اخیر شاخص‌های اقتصادی سال را به پایان خواهند برد.

منبع: خبرآنلاین

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۷-۰۶ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.