رکوردهای مرگبار کرونا در هفته گذشته؛ وضعیت از همیشه بدتر است

۱۳۹۹-۰۷-۲۵ اسلایدر

رکوردهای مرگبار کرونا در هفته گذشته؛ وضعیت از همیشه بدتر است

وضعیت پاندمی در ایران هر هفته بدتر می‌شود.

 هفته گذشته، هفته رکوردشکنی‌های کرونایی در ایران بود، رکوردهایی که به ظاهر صرفا عدد هستند اما یک معنا دارند؛ کروناویروس، زندگی افراد بیشتری را در ایران به پایان رسانده است.

در طول هفت روز گذشته تعداد مبتلایان کرونا در ایران رشد چشمگیری داشت و وضعیت نسبت به هفته‌های قبلی بدتر شده است، در همین چند روز اخیر بارها رکورد تعداد مبتلایان و قربانیان این ویروس در ایران بیشتر شد و دیگر به نظر می‌رسد، شرایط بسیار خطرناک‌تر از موج اول و دوم کرونا در ایران است.

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، در این رابطه به ایرنا گفته بود: «وضعیت اپیدمی کرونا به مراتب بدتر از اسفند و فروردین است و شاهد ابتلای خانوادگی مردم به بیماری کووید۱۹ هستیم، پدیده‌ای که در گذشته کمتر دیده می‌شد.»

بیشتر بخوانید: محرز: ابتلا به کرونا خانوادگی وضعیت اپیدمی/کرونا به مراتب بدتر از اسفند و فروردین است

وضعیت بسیار بسیار بدتر از همیشه

نمودار میانگین هفتگی مبتلایان کووید-۱۹ در ایران این حرف را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که وضعیت اختلاف زیادی با موج اول کرونا دارد و تقریبا هر روز ۱۰۰۰ نفر بیشتر از از اوج موج اول و دوم به کرونا مبتلا شدند، این در حالی است که اصلا معلوم نیست اکنون ایران اکنون در اوج موج سوم قرار دارد یا این روند صعودی باز هم ادامه پیدا می‌کند.

همین اوج‌گیری موج سوم در ایران در آمار روزانه مبتلایان کرونا هم دیده می‌شود؛ به طوری که رکورد مبتلایان کروناویروس در روز ۲۳ مهر، با ابتلای ۴۸۳۰ نفر به کووید-۱۹ شکسته شد، هفته قبل در روز ۱۷ مهر هم با ابتلای ۴۳۹۲ نفر این رکورد ترسناک شکسته شده بود.

در مجموع در هفته گذشته ۲۹۵۹۹ نفر از شهروندان به کروناویروس مبتلا شدند، هفته گذشته تعداد مبتلایان ۲۷۱۹۲ نفر بود.

رکوردشکنی‌های مرگبار

متاسفانه این افزایش تعداد بیماران کروناویروس در ایران در هفته‌های اخیر منجر به افزایش تعداد زندگی‌هایی شده که در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند، به طوری که میانگین تعداد قربانیان روزانه کرونا در هفت روز اخیر ۲۴۵ نفر بود، هفته قبل به طور میانگین ۲۱۰ نفر در اثر کرونا فوت کردند؛ یعنی هر روز جان ۳۵ نفر بیشتر به پایان رسید.

آمار روزانه قربانیان کرونا این وضعیت را به سادگی نشان می‌دهد، رکورد تعداد قربانیان کرونا تا قبل مربوط به روز ۱۶ مهر بود، روزی که ۲۳۹ جان خود را از دست دادند، هفته پیش برای ۵ روز تعداد مبتلایان از این عدد بیشتر بود و در روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۳ مهر تعداد قربانیان کرونا شکسته شد.

هفته پیش مسعود مردانی نسبت به مرگ روزانه ۳۰۰ نفر هشدار داده بود، حالا به نظر می‌رسد تنها یک هفته بعد از این هشدار رسیدن به این عدد اتفاق غیرقابل انتظاری نباشد.

در مجموع هفته پیش ۱۷۱۷ نفر جان خود را در اثر ابتلا به کروناویروس از دست دادند، ۲۰۹ نفر بیشتر از هفته پیش.

منع تردد در ۵ شهر

وضعیت استان‌ها هم مانند سابق است و تقریبا همه کشور با کووید-۱۹ درگیر است.

وضعیت نام استان ردیف
قرمز تهران ۱
قرمز اصفهان ۲
قرمز قم ۳
قرمز آذربایجان شرقی ۴
قرمز خراسان جنوبی ۵
قرمز قزوین ۶
قرمز لرستان ۷
قرمز اردبیل ۸
قرمز خوزستان ۹
قرمز کرمانشاه ۱۰
قرمز کهگیلویه و بویراحمد ۱۱
قرمز بوشهر ۱۲
قرمز زنجان ۱۳
قرمز ایلام ۱۴
قرمز خراسان رضوی ۱۵
قرمز چهارمحال و بختیاری ۱۶
قرمز البرز ۱۷
قرمز آذربایجان غربی ۱۸
قرمز مرکزی ۱۹
قرمز کرمان ۲۰
قرمز خراسان شمالی ۲۱
قرمز همدان ۲۲
قرمز یزد ۲۳
قرمز سمنان ۲۴
قرمز مازندران ۲۵
قرمز گیلان ۲۶
هشدار گلستان ۲۷
هشدار کردستان ۲۸
هشدار هرمزگان ۲۹
هشدار فارس ۳۰

از سوی دیگر مسئولان وزارت بهداشت، از اواخر این هفته خبر از ممنوعیت تردد در کلانشهرهای تهران، کرج، اصفهان، ارومیه و مشهد دادند، کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در این رابطه گفته بود:  وزارت بهداشت برای تعطیلات پیش رو از ستاد ملی کرونا درخواست اعمال محدودیت در تردد برای شهرهای خاصی که میزان ابتلا در آنها به نوعی هشدار بیشتری دارد و شایع‌تر است را داد و منع تردد عبور و مرور به ۵ شهر تهران، کرج، اصفهان، ارومیه و مشهد فعلا در دستور کار است که از امشب ممنوعیت تردد از این شهرها اعمال می‌شود و تا ظهر روز یک شنبه یعنی بعد از تعطیلات ادامه خواهد داشت.

آمار واقعی بیشتر است

اگرچه که همین اعداد به تنهایی ترسناک هستند، اما به نظر می‌رسد وضعیت بدتر هم باشد، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در همین رابطه در یک برنامه تلویزیونی گفت: ما خیلی از افراد را به عنوان کرونا درمان می‌کنیم اما چون جواب تستشان منفی بوده است، آنها را جزو مرگ کرونایی حساب نمی‌کنیم، طبق پروتکل‌های (WHO) کسانی که تستشان مثبت است اعلام می‌شوند، در ایران نیز آمار را مانند سایر کشورها اعلام می‌کنیم در حالی که تعداد فوتی‌ها را می‌توان از ۱.۵ برابر تا ۲.۲ برابر آمار اعلامی حساب کرد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۷-۲۵ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.